YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

İstanbul’da miniklere özel oyun grupları ve atölyeler düzenleyen yerler

Minik çocukları olan anne-babalar; çocuklarının sosyalleşmesi, farklı aktiviteler yapabilmesi için onları oyun grupları ve atölyelere götürmeye çalışıyor. Oyun grupları ve atölyeler; çocukların oynaması ve öğrenmesi için fırsat sunmakla kalmıyor, aynı zamanda dil gelişimine ve iletişime yardımcı oluyor, motor becerilerini destekliyor, farklı yeteneklerini keşfedip geliştirmelerine olanak sağlıyor. İşte İstanbul’da miniklere özel oyun grupları ve atölyeler düzenleyen yerlerden bazıları…

profil
BT Ekip
06.11.2023
İstanbul’da miniklere özel oyun grupları ve atölyeler düzenleyen yerler

Rita Çiftlik’te çocuklar için özel hazırlanan deneyimleme alanında hem doğum günü kutlamaları organize edebiliyor, hem de ‘Sürdürülebilirlik’, ‘Temiz tarım’ ve ‘Toprağın önemi’ minik misafirlere atölyeler aracılığıyla deneyim ile aktarılıyor. ‘Minik Çiftçi Eğitim Programı’ ile temiz gıdanın ve sofralarımızın geleceği, geleceğin sahibi çocuklarla beraber tasarlanıyor. Minik çiftçi adaylarının minik elleri ile tarımda ve beslenme dünyamızda gelecek aranıyor. ‘Minik Şefler Çiftlikte’ ise miniklerin hem moktail yapımında, hem de taş fırının başında maharetlerini gösterdikleri etkinliklerden biri.


Çocuk gelişim programlarıyla tanınan Gymboree Play& Music; çocukların fiziksel, bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimlerine adanmış programlarıyla, anne ve babalara çocuk gelişiminde destek oluyor. Her Gymboree sınıfı, çocuğunuzun yaşına uygun seviyede öğrenmesine destek olacak aktivitelerden oluşuyor ve bu aktiviteler çocuk gelişim uzmanları tarafından sürekli geliştirilip yenileniyor. Gymboree, çocukların gelişim sürecine uygun sınıfları 6 ayrı seviye altında sunuyor. Her seviyede gelişim özelliklerine paralel olarak farklı beceriler kazandırmaya yönelik aktiviteler yapılıyor. Gymboree Türkiye; Türkiye genelinde 12 şubesi ile 0-5 yaşa yönelik anneli oyun grupları, İngilizce, sanat, müzik ve stem dersleri veriyor. 2-5 yaş için anaokulu olarak faaliyet gösteren şubeleri de bulunuyor.


Lolihoop Kids, 1-9 yaş arası çocukların keyifle vakit geçirdiği, içerisinde top havuzu, roller, trambolinin bulunduğu bir parkur alanı olmakla birlikte, çeşitli atölyelerin yapıldığı ve doğum günü gibi özel günlerin kutlandığı bir oyun alanı. Atölyeler her cuma akşamı 17:00-18:00 saatleri arasında yapıyor ve saat 20:00’ye kadar da oyun alanı kullanıma açık oluyor. Atölye ücretine oyun alanı da dahil. Boyama atölyesi, boncuklarla takı atölyesi, slime atölyesi gibi çeşitli etkinlikleri bulunuyor. Yaş gruplarına uygun olarak tasarlanan atölyelerde, çocukların keyifli vakit geçirmesi esas alınıyor.


Hisleri Harika Çocuk Sanat Atölyeleri; çocukların, sanatçıların yaşam hikayelerinden ilham alarak, sanatın terapötik gücü ve anlatının büyüsü ile kendi ‘hisleri harika’ deneyimlerini yaratmalarını sağlamak üzere atölyeler düzenliyor ve sanat aktivite setleri tasarlıyor. Hisleri Harika Atölyeler, ‘Sanat bize neden lazım?’ sorusunu erken yaşta sordurarak, sanatı bir ifade şekli olarak çocukların hayatına sokabilmek üzere içeriklendirilmiş. Çocukların oyunla deneyimleme ve öğrenme hakkının gözetildiği, farklı öğrenme yöntemlerinin kullanıldığı atölyelerde açık uçlu sorularla çocukların eleştirel düşünme yetisini geliştirip sanat işlerini yorumlaması ve kendi sanat çalışmalarını yaratması hedefleniyor. Gezici yapıda organize edilen atölyeler İstanbul, Ankara ve Bodrum’da düzenleniyor. Atölye programları 4-7 / 5-9 ve 7-12 yaş aralığı ağırlıklı olarak, tekli ya da süreli olarak planlanıyor.


Nuppu Space for Joy and Growth; Uzm. Çocuk ve Ergen Psikoloğu Aslı Öztrak tarafından, Eylül 2020 yılında 0-3 yaş aralığındaki çocukların gelişimlerini desteklemek ve ebeveynlere ebeveynlik yolculuğunda yol arkadaşı olmak amacıyla kurulmuş bir çocuk gelişim merkezi. Nuppu’da birçok farklı oyun grubu içeriği mevcut. Oyun gruplarının içeriğine göre yaş grupları farklılık gösteriyor. Merkezde; Şefkatle Ayrılma Programı, Gelişim Odaklı Duyusal Oyun Grubu, Sosyal Beceriye Yönelik Floortime Temelli Oyun Grubu, Sanat Terapisi Grubu ve İngilizce Oyun Grubu düzenleniyor. Oyun gruplarının yanı sıra bireysel oyun danışmanlığı, ebeveyn danışmanlığı, oyun terapisi ve gelişim takibi hizmetleri de bulunuyor.


‘Oyun çocuğun en ciddi uğraşıdır, çocuk oyun ile öğrenir’ mottosuyla yola çıkan Cogito; doğadan öğrenen ve keşfeden çocuklar için dokunmaları, koklamaları, tatmaları, fark etmeleri için fırsatlar yaratıyor. Bu nedenle oyun gruplarını, hava durumu elverişli olduğu sürece hep açık havada ve bahçe alanlarında düzenliyor. Cogito oyun gruplarında; ince ve kaba motor becerilerini, dil, bilişsel ve sosyal-duygusal gelişim alanlarını aynı anda ilerletmeyi hedefliyor. Oyun gruplarına ebeveynleri ile katılım gösteren çocuklar, güven duydukları bir ortamda şefkatli ayrışma fırsatları bularak, okula hazırlık sürecine minik adımlar atmış oluyorlar. Oyun grupları, her hafta pazar günleri düzenleniyor ve her hafta farklı bir tema ele alınıyor. Uzman klinik psikolog tarafından tasarlanan ve süpervize edilen programlar, çocuk gelişimi uzmanları tarafından uygulanıyor. Gruplar 8-10 kişilik oluyor ve 12-17 ay bebeklerle keşif atölyeleri, 18-24 ve 25-36 ay bebeklerle ebeveynli oyun grupları gerçekleştiriliyor. Atölyelere müzik, dans ve hareket içeren çember zamanıyla başlanıyor, ardından duyusal oyun, yaratıcı sanat etkinliği, gelişimsel aktiviteler, grup oyunu, bahçe etkinliği ile devam ediliyor.


KEY Gelişim Atölyesi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi, miniklerin gelişimini desteklemek ve ebeveynlere rehberlik etmek için hizmet veriyor. 9-36 ay arası çocuklar için gelişimsel oyun grupları ve keşif atölyeleri, Anne-bebek yoga atölyesi, 24-48 ay arası çocuklar için Orff-Schulwerk müzik atölyesi, 4-10 yaş arası çocuklar için sanat atölyeleri düzenleniyor. Merkezde; eğlenceli ve öğretici aktivitelerle çocukların potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olunuyor. Ayrıca psikolojik danışmanlık hizmeti, ebeveyn danışmanlığı gibi destek hizmetleri sunularak ailelerin ebeveynlik yolculuklarına eşlik ediliyor.


Önceki ve Sonraki
Haberler