EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Medusa, 1.500 yıllık Yerebatan Sarnıcı’nda yeniden canlanıyor

Medusa’nın hikayesi, dünyanın her yerinden görülmeye gelinen Medusa başlarıyla ünlü Yerebatan Sarnıcı’nda yeniden yorumlanıyor. Sarnıcın sularına yayılmış istasyonlar arası gezilerek izlenen 45 dakikalık bu performansta Medusa, her seferinde seyirciye farklı sonlar sunacak

profil
BT Ekip
07.11.2023
Medusa, 1.500 yıllık Yerebatan Sarnıcı’nda yeniden canlanıyor

İstanbul'un en görkemli yapılarından 1.500 yıllık Yerebatan Sarnıcı'nda gerçekleşecek olan deneyim ‘Medusa'nın Çığlığı'’, 17 Kasım’dan itibaren sanatseverlerle buluşuyor.

İBB Kültür AŞ’nin ev sahipliğinde ‘Giyilebilir Sanat’ın öncü tasarımcılarından Başak Cankeş yönetiminde hayata geçirilen ‘Medusa'nın Çığlığı’, sarnıçta suya temas ederek yapılan 45 dakikalık sürükleyici bir performans deneyimi yaşatacak.

Sarnıcın sularına yayılmış istasyonlar arası gezilerek izlenen bu performansın ana karakteri, mitolojide haksızlığa uğrayıp Athena tarafından yılan başlı bir varlığa dönüştürülerek cezalandırılan Medusa… Medusa, bu özel performansta içsel gücünü yeniden fark edecek. Her performansın senaryosu farklı bir son ile tasarlanan ‘Medusa'nın Çığlığı’, alternatif senaryo sunacak.

22 Kasım - 23 Kasım tarihlerinde ‘Medusa’nın Çığlığı’ performansının özel konuğu, Şahika Ercümen olacak. Ercümen; sarnıcın karanlık ve gizemli sularında, yerin altında 1.500 yıllık tarihin içine dalacak ve izleyenler eşliğinde Medusa’yı arayacak. Mitolojide ilk haksızlığa uğramış kadın olarak bilinen Medusa’nın hakkını geri teslim etmek üzere nefesini tutacak ve sarnıcın karanlığını aydınlatacak.

Performansın Hareket Yönetimi ve Kast Direktörlüğü Ekin Bernay’ın yönetiminde olacak ve bugüne kadar birçok teatral moda performansına imza atmış deneyimli sanatçılar, Medusa’nın hikayesine görsel bir anlatı ekleyecek. Lancome’un destekleriyle performans makyajları, MG International’ın etkinliğe özel oluşturduğu mekan kokusu tasarımı, BASHAQUES’ın kostüm tasarımları, Islandman’den Tolga Böyük’ün üstlendiği ses ve müzik detayları ile bütünsel bir deneyime şahit olunacak.

45 dakikalık etkinlik, 17-20-21-22-23 Kasım akşamları 50 kişilik kapasite ile iki ayrı seans olarak 20:15 ve 21:45 saatlerinde sanatseverler ile buluşacak. Etkinlikte telefon tamamen kullanım dışı olacak. Seyirciler görüntü alamayacak.

Önceki ve Sonraki
Haberler