YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Hayal gücü yüksek çocuk yetiştirmek…

Bir çocuğun verimli hayal gücü ve yaratıcı oyun oynaması, davranış ve dil gelişimi açısından önemlidir. Bu yüzden onlara yaratıcı bir şekilde oynamaları için alan, zaman ve cesaret sunmak çok önemlidir. Çocuk Gelişimci Günseli Arı, çocuğunuzu nasıl destekleyebileceğinizi ve hayal güçlerini kullanmalarını nasıl teşvik edebileceğinizi örnekler ve ipuçlarıyla anlattı

Hayal gücü yüksek çocuk yetiştirmek…

Çocuklar ütopik hikayelerini ve rüyalarını anlatırken ya da rol yapma oyunlarına dahil olduklarında, hayal güçlerini aniden kesintiye uğratmamak önemlidir. Masal prensesleri, dinozorlar ya da efsanevi yaratıklar biz yetişkinler için gerçekçi olmasa da küçük çocuklar için aynı şeyi söyleyemeyiz. Ebeveynler olarak çocuğun düşünce ve fikirlerini ifade etmesini, onunla birlikte oynayarak destekleyebilirsiniz.


Çocuklar, rol oynama yoluyla sosyal becerileri ve sosyal davranışı öğrenirler. Hayal dünyalarında deney yapmakta özgür olmaları, gerçekliği daha iyi anlamalarına ve sınıflandırmalarına yardımcı olur. Örneğin eşiniz hasta ve yatakta ise, siz ve çocuğunuz doktorculuk oyunu oynayabilirsiniz. Aynı zamanda, çocuğunuzun en sevdiği oyuncak ayısına da virüs bulaşıp bulaşmadığını kontrol etmelisiniz. Burada elbette araştırma için her türlü nesneyi kullanabilirsiniz. 

Hemen hemen her çocuk belli bir yaştan sonra bir noktada korkular geliştirir. Genellikle gece yatağın altında bir canavar olabileceğini düşünürler. Ebeveynlerin çocuklarına gönül rahatlığı vermelerinin en iyi yolu, canavarla konuşmalarıdır. Korku anında, ‘Belki karnı aç ve karnını doyurmak istiyor ya da oyun arkadaşı arıyor’ gibi cümlelerle yaratıcı davranmalısınız.


Çocuğunuzla resim mi çiziyorsunuz? O zaman kağıt ve kalemler ortaya çıktığında yaratıcı olmaktan çekinmeyin. Her şeyi gerçekte yaptığınızdan farklı bir şekilde resmetmeye ne dersiniz? Örneğin su altında yaşayan bir ayı ailesi çizin ya da rengarenk bir çayırın üzerinde uçan kanatlı bir zürafa. Resim yapmanız bittiğinde çocuğunuzun resmi hakkında ona özel sorular sorabilirsiniz.


Boya, karton veya eski kumaşlarla birçok yaratıcı şey yapabilir ve böylece yaratıcı yoldan çocuğunuzun hayal gücünü de geliştirebilirsiniz. Tabii ki kullanılan tüm materyaller çocukların kullanabileceği türden olmalıdır. Belki birbirine yapıştırılmış bir sürü kese kağıdı ev arayan hayali fareler için bir şatoya veya yakında ziyarete gelecek olan cüceler için küçük bir otele dönüşebilir.

Yüz boyama, çocuklara bolca özgürlük ve bir şeyler denemelerine izin vermenin harika bir yoludur. Çocuğunuza makyaj yapmak yerine, onun size makyaj yapmasına izin verebilirsiniz.


Çocuğunuzu, hali hazırda sahip olduğunuz günlük nesneleri normalden farklı şekilde kullanması için motive edebilirsiniz. Örneğin tahta kaşık sihirli bir değnek olabilir, onunla kendinizi bir hayvana dönüştürebilirsiniz. Sandalye ve yastıklardan birlikte bir mağara inşa edebilirsiniz. Ama mağara aslında bir uçaktır ve onunla bir peri masalı diyarına uçabilirsiniz.

Yaratıcı bir şekilde tasarlanmış çocuk kitapları ve resimli kitaplar, doğal olarak çocukların hayal gücünü de harekete geçirir. Bu hikayeler çocuklara yaşama sevinci ve iyi bir enerji verir. Küçüklere okuyabilir ya da biraz daha büyük çocukların size okumasına izin verebilirsiniz.


Hikaye hakkında birlikte konuştuğunuzda ve derinlemesine düşündüğünüzde, bu aynı zamanda hayal gücünü de harekete geçirir. Çocuklarınızın da mutlaka yaratıcı fikirleri olacaktır. Çocuklar hayal gücüyle birbirleriyle nasıl iletişim kuracaklarını öğrenirler. Çocuğunuz ve sizin için rutin ya da sıkıcı olabilecek aktivitelere biraz heyecan katın. Çocuklarını okula arabayla bırakan anne-babalar için trafik son derece can sıkıcı bir durumdur. Oysa birlikte geçirdiğiniz vakti sevilen şarkıları dinleyip söyleyerek ya da çeşitli hayal oyunları oynayarak destekleyebilirsiniz. Örneğin, ‘Madem arabadayız, dedektifçilik oynamaya ne dersin?’ diyebilirsiniz. Bu durum hem çocuğunuza hayal kurma fırsatı verecek, hem de sıkıcı durumlarda yaratıcı çözümler bulma konusunda ona örnek olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, günlük akış içinde rutinleriniz olsa da bazen işlerin sırasının değişebileceğini ya da bir işi farklı yollardan yapmanın yolları olduğunu çocuğunuza gösterin.


Ormanda tırtılların yürüyüşünü seyredebilir, büyüteçle yaprakları inceleyebilirsiniz. Kurumuş yaprakların üzerinde yürürken ayakkabınızın çıkardığı sesle ritim tutabilir, hatta ritme şarkı sözü bile uydurabilirsiniz. Yaratıcılık biraz da kendi başına soluklanmak ister. Çok oyuncağın olmadığı kendine ait alanda yalnız başına zaman geçirmesini sağlamanız, onu yaratmaya ve üretmeye itecektir. Tek bir oyuncakla saatlerce oynaması, bir dolu oyuncak içinde sıkılmasından çok daha iyidir. Örneğin pili henüz bitmiş bir oyuncağın pilini bir süre değiştirmeyin. Bu şekilde de keyifle oynayabileceğini fark edince siz de şaşıracaksınız.  Tüm bu aktiviteler ve geçireceğiniz kaliteli zaman, çocuğunuzun problem çözme, yaratıcılık ve keşif yeteneklerini geliştirecek ve bakış açısını değiştirerek hayal gücünü güçlendirecektir.

Önceki ve Sonraki
Haberler