YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Çocuklarda hijyen eğitimi için 6 ipucu

Çocukların özgüvenleri ve sağlıkları açısından kişisel hijyen önemlidir. Her ne kadar bu konu ebeveynleri zorlasa da, hijyen eğitimini hem küçükler, hem de kendiniz için eğlenceli hale getirebilirsiniz. Aşağıdaki ipuçları küçük çocuğunuzun kişisel hijyeniyle gurur duymasına yardımcı olacak ve bağımsızlığa giden yolda ona destek sunacaktır

profil
Günseli Erşengün
11.01.2024
Çocuklarda hijyen eğitimi için 6 ipucu

Hijyeni öğrenmeden önce çocukların, bunun neden bu kadar önemli olduğunu anlamaları gerekir. Çocuğunuzla oturun ve kişisel hijyenin herkes için neden önemli olduğunu ve çocukların neden ellerini yıkayıp dişlerini fırçalaması gerektiğini onlara açıklayın. Örneğin;

  • İnsanları hasta eden mikropların yayılmasını önlemek için.
  • Her yerde daha sağlıklı ve daha iyi hissetmek için.
  • Diğer insanlarla ilişkileri geliştirmek için.

Birlikte çocukların kişisel hijyeni için günlük bir kontrol listesi oluşturun. Minikler daha sonra bu listeyi renkli kalemlerle diledikleri gibi boyayıp odalarına asabilirler. Peki, bu listede neyi unutmamalısınız? İşte çocuklara yönelik altı önemli hijyen eğitimi ipucu.

Çocuklar diş fırçalamayı olumlu deneyimlerle ilişkilendirdiklerinde, kısa sürede uzun vadeli ve son derece önemli bir hijyen rutini geliştirirler. Miniklerin ön dişlerini fırçalarken fare gibi ciyaklayıp arka dişlerini fırçalarken aslan gibi kükremeleri diş fırçalamayı eğlenceli hale getirebilir. Dişlerini fırçalarken iki dakika boyunca onları eğlendirmek için onlara en sevdikleri şarkıları da söyleyebilirsiniz. Çocuklarınıza günlük fırçalamanın dişlerini sağlıklı tuttuğunu ve özellikle de çıtır kurabiye gibi yiyeceklerden hoşlanıyorlarsa, sağlıklı dişlerin neden önemli olduğunu açıklayın.


Çocuklar kişisel hijyenin önemini anlamadıkları takdirde el yıkamayı sıkıcı bir görev olarak görme eğilimindedirler. Harika bir parıltı oyunuyla küçüklere bakterilerin nasıl yayılıp hastalığa neden olabileceğini açıklayın. Miniklerin ellerine parıltı serpin ve mikropların, ellerimizle dokunduğumuz her şeye yayılan görünmez parıltı parçacıkları gibi olduğunu açıklayın. Artık çocukların görevi, ‘görünmez parıltının’ başka şeylere -özellikle yemeklerden önce ve tuvalete gittikten sonra- geçmesini önlemek için parıltıyı tamamen yıkamaktır. Bu, kesinlikle çocuklarınız için hijyen eğitimini eğlenceli hale getirir.


Çocukların ilk içgüdüsü genellikle ellerini ve burnunu mümkün olan en yakın kumaş parçasına silmektir, ve bu genellikle onların koludur. Kağıt mendilleri el altında bulundurarak çocuklarınızın iyi kişisel hijyen geliştirmelerine yardımcı olun. Onlara mendillerin burunlarında ne kadar yumuşak ve nazik olduğunu gösterin. Çocuklarınız bir mendile hapşırdığında veya burnunu üflediğinde, mikropların arkadaşlarına ve çevresine yayılmasını önlediğini bilsinler.


Bu bize çok nomal geliyor ama çocukların iç çamaşırlarını her gün değiştirmenin önemli olduğunu öğrenmeleri gerekiyor. Küçüklerinizin çamaşır makinesinden yeni çıkan taze çamaşırları koklamalarını sağlayarak hoş ve hoş olmayan koku arasındaki farkı anlamalarına yardımcı olun. Onlara iç çamaşırlarını her gün değiştirirlerse aynı derecede güzel kokacaklarını açıklayın.

Kendi iç çamaşırlarını seçmelerine izin vererek ve onlardan kirlenmiş çamaşırlarını çamaşır sepetine koymalarını ve yıkamanıza yardımcı olmalarını isteyerek çocuklarınızın hijyen bilincini ve eğitimini destekleyin; çünkü bu sadece anne ve babanın işi olmamalıdır!


Çocuklara banyo yapmanın ve yıkanmanın sadece hijyen açısından değil, aynı zamanda eğlence ve rahatlama açısından da önemli olduğunu öğretin. Küçükler, özellikle küvette etrafa sıçratacak çok sayıda baloncuk veya oyuncak varken duş almaktan ve banyo yapmaktan hoşlanırlar.


Küçük çocuklar sıklıkla ellerini ağızlarına götürürler. Bakteriler uzun tırnakların altında birikebileceğinden onları kısa tutmak en iyisidir. Çocuğunuz tırnak kesmeyi rahatsız buluyorsa müzikle, şarkı söyleyerek veya banyoda otururken tırnaklarını keserek dikkatini dağıtmayı deneyin. Ona kısa tırnakların çok daha rahat olduğunu açıklayın. Bu şekilde çocuğunuz rahatlayabilir ve tırnaklarını kesmeyi olumlu deneyimlerle ilişkilendirebilir.

Küçük çocuklara hijyeni öğretmek için tüm aileden iyi bir örnekler oluşturmalarını isteyin. Hijyen eğitimi, eğer onu nasıl eğlenceli hale getireceğinizi biliyorsanız, çocuklara neşe katabilir.


Oyun ve eğlenceyle öğrenme: Çocuklara hijyen konularını oyunlar, şarkılar ve interaktif etkinlikler aracılığıyla öğretmek, öğrenmeyi daha eğlenceli ve etkili kılabilir. Örneğin el yıkama şarkıları, renkli sabunlar veya hijyenle ilgili hikayeler kullanabilirsiniz.

Görsel araçlar kullanma: Çocuklar genellikle görsel ögelerle daha iyi öğrenirler. Hijyen konularını resimler, çizimler veya görsel yardımlarla destekleyerek çocukların konuyu daha iyi anlamalarına yardımcı olabilirsiniz.

Tekrar edilebilir ve basit bilgiler: Çocukların dikkatini çekmek ve bilgilerin kalıcı olmasını sağlamak için kısa, öz ve tekrar edilebilir bilgiler verin. Basit talimatlar ve kavramlar kullanarak çocukların bilgiyi daha kolay anlamalarını sağlayın.

Örnek olma: Çocuklar genellikle yetişkinleri taklit ederler. Hijyen alışkanlıklarını göstermek için çocuklarınıza örnek olun. Örneğin, el yıkama alışkanlığı kazandırmak için onlarla birlikte elinizi yıkayabilirsiniz.

Eğlenceli deneyler: Hijyen konularını anlamalarına yardımcı olmak için eğlenceli deneyler düzenleyebilirsiniz. Örneğin, mikropları temsil etmek için bir renkli su spreyi kullanabilir ve çocuklara nasıl yayıldığını göstermek için ellerini izleyebilirsiniz.

Sorulara açık olun: Çocukların sorularına açık olun ve merak ettikleri konularda onlara doğru bilgiler verin. Hijyen konusunda nedenlerini anlamalarına yardımcı olun.

Sürekli takip: Çocuklara hijyen alışkanlıkları kazandırmak sürekli bir çaba gerektirir. Onları düzenli olarak hatırlatın ve teşvik edin.


Önceki ve Sonraki
Haberler