YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Çocuklara sevildiklerini hissettirecek 10 cümle

Çocuklarımıza söyleyeceğimiz sevgi dolu sözler, onların öz saygısına çok şey katar. Ancak günlük stres, ev ödevi ve diş fırçalama argümanları arasında bu tür cümleler kurmak her zaman mümkün olmayabilir. Çocuk Gelişimci Günseli Arı, çocuklara sevildiklerini hissettirecek 10 cümleyi yazdı

Çocuklara sevildiklerini hissettirecek 10 cümle

Çocuklarımızı seviyoruz. Ama çocuklarımız bunu her zaman bu kadar net fark edemeyebilirler. Kafamızın içine bakamazlar ve biz duygularımızı kelimelere dökmedikçe, sevgi dolu düşüncelerimizi, gururumuzu, şefkatimizi duyamazlar. ‘Benim için ne ifade ettiğini biliyorsun’ cümlesi, ‘Seni çok seviyorum’dan çok daha az güce sahip. Anne ve babalarının onları her koşulda sevdiğini ve desteklediğini bilerek büyüyen çocuklar, bu bilgiyi hayatlarının geri kalanında yanlarında taşırlar. Bunu hemcinslerine, arkadaşlarına, ortaklarına, bazen tamamen yabancılara ve bir noktada kendi çocuklarına aktarırlar.

 

1. Beni gülümsetiyorsun

Çocuklarımıza bizde olumlu duygular uyandırdıklarını bu şekilde gösteriyoruz.

2. Olduğun kişiyle gurur duyuyorum

Bu cümle, gururumuzun iyi notlara veya diğer ‘başarılara’ değil, çocuğumuz olan kişiye bağlı olduğunu açıkça ortaya koyar.

3. Benim için güzelsin; hem içinle, hem dışınla

Bu cümle ile miniklerimize sosyal medya ve diğer medya dünyasında çok önemli görünen dış görünüşün bizim ve aşkımız için hiçbir anlamı olmadığını anlatmış oluyoruz. Herkes güzel, özellikle de kendi çocuğumuz.

4. Bazen üzgün olduğumda seni düşünüyorum ve kendimi daha iyi hissediyorum

Bu cümle ile çocuğumuza kalbimizde özel bir yere sahip olduğunu ve onu düşünmenin bile bizi kötü zamanlarda iyi hissettirdiğini göstermiş oluyoruz.

5. Benimle her şey hakkında konuşabilirsin; seni endişelendiren, üzen veya sinirlendiren şeyler hakkında da

Çocuğumuzun bizimle her konuda konuşabileceğini hissetmesi son derece önemlidir. Elbette bu, özellikle onu çeşitli nedenlerle rahatsız edebilecek şeyleri de içerir. Biz çocuklarımızın çapasıyız ve bunun gibi cümleler tam olarak bunu gösterir.

6. Sen eşsizsin

Kendimizi başkalarıyla karşılaştırmanın kolay olduğu bir dünyada yaşıyoruz ve sonuç olarak benlik saygısı sıklıkla zarar görüyor. Bunun gibi cümleler, çocuğa kendisinin de herkes gibi çok özel bir birey olduğunu anlamasını sağlar.

7. Benim dünyam, sen içinde olduğun için daha güzel

Çocuklarımızın sevgimizi ‘hak etmesi’ için hiçbir şey yapmaları gerekmiyor. Bu cümleden de anlaşılabileceği gibi, onların varlığı bile hayatımızı güzelleştiriyor.

8. Ne olursa olsun, her zaman yanındayım

Çocuklarımızın, özellikle de pek çok şeyin belirsiz olduğu bir dünyada bir güvenlik duygusuna ihtiyacı var. Bu cümle ile onlara şunu açıkça ifade ediyoruz: Ne olursa olsun ben senin yanında olacağım ve sen bana her zaman güvenebilirsiniz.

9. Sana ve fikrine saygı duyuyorum

Çocuklar hayatın birçok alanında her zaman ciddiye alınmaz. Bunun gibi cümlelerle onlara şunu açıkça ifade ediyoruz: Bu bizim için geçerli değil çünkü biz çocuklarımızı ve onların fikirlerini ve ihtiyaçlarını ciddiye alıyoruz.

10. Dünyada hiçbir şey beni seni sevmekten vazgeçiremez

Bu cümle çocuğumuza sevgimizin koşulsuz olduğunu gösterir.


Önceki ve Sonraki
Haberler