EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Çocuklara odalarını toplamayı öğretmek için 8 altın kural

Çocuk odasında çok fazla oyuncak ve kaos mu var? Ve ne yaparsanız yapın çocuğunuzu bu dağınıklığı toplamaya ikna edemiyor musunuz? Çocuk Gelişimci Günseli Arı, çocuklarınızın dağınıklığı ve oyuncaklarını toplamayı öğrenmesini sağlayacak sekiz ipucunu yazdı

Çocuklara odalarını toplamayı öğretmek için 8 altın kural

Küçük yaştaki çocuklar için ortalığı ve dağınıklığı toplamak doğal bir şeyse, vakti gelince bunu yapmak büyük bir dram olmaz. Bebekler elbette ortalığı toparlayamazlar, ancak 2 yaşından itibaren çocuklar biraz ‘yardımcı’ olabilirler.

Çocuklarınızın her şeyi etrafa saçmasını istemiyorsanız, onun için iyi bir örnek oluşturmalısınız. Çocuklarınıza ‘düzenli’nin ne anlama geldiğini gösterebilir ve onlara örnek olabilirsiniz. Bu, yaşamın diğer alanları için olduğu kadar toparlama için de geçerlidir.

Küçük kurallar bile düzeni sağlamaya yardımcı olur. Örneğin akşamları yatmadan önce legolar kutuya konur. Bu, küçük çocukların bile anlayıp uygulayabileceği bir kuraldır.

‘Odanı toparla!’ Muhtemelen herkes bu cümleyi ebeveynlerinden duymuştur. Ancak, bu görev birçok çocuk için çok büyük bir iştir. Nereden başlamalı? Bunun yerine ‘Legoları kutuya koy’ gibi somut, küçük görevler vermek daha iyidir.

Düzenli bir dolap istiyorsanız, erkenden birlikte pratik yapın. Küçük çocuklar bile biraz yardım ve rehberlikle kıyafetleri katlamayı öğrenebilir. Ve her şeye eğlenceli bir şekilde yaklaşırsanız, yapılan iş eğlenceli hale gelir.

Temel soru şudur: X eşyası hala beni eğlendiriyor mu? Eğer öyleyse kalabilir. Değilse, gidebilir. Çocuklar için kavramları tercüme etmeniz gerekir; ‘X oyuncağını atalım mı?’ yerine, ‘Bu oyuncak hala seni eğlendiriyor mu?’ diye sorun. Elbette, bu konuya çocuk tek başına karar veremez. Sizin de burada yönlendirmeler yapmanız gerekir. 

Çocuklar bir şeyleri, artık kullanmadıkları eşyaları ve oyuncakları başkasına vermenin uygun olduğunu ne kadar erken öğrenirlerse, büyüdükçe bunu yapmaları o kadar kolay olacaktır. Ama unutmayın; ayırdığınız eşyalar, oyuncaklar günlerce bir köşede beklerse, çocuğunuz için veda etmek zorlaşabilir ve motivasyonu düşer. O nedenle mümkün olduğunca çabuk evden çıkarın.

Çocuklarla ve çocuklar için temizlik asla bitmeyecek, bunun farkında olmalısınız. Ancak her şeye erkenden göz kulak olur ve düzenli olarak temizlerseniz, daha kolay olur. Çünkü o zaman ortalığı toplamak çocuğunuz için de doğal bir eylem haline gelir.

Önceki ve Sonraki
Haberler