EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Güzelliğinizi vitaminlerle koruyun

Son yıllarda özellikle pandemiden dolayı gıda takviyeleri oldukça ön plana çıkmaya başladı. Çoğu kişi vücudunun ihtiyacına göre gıda takviyeleri almaya başladı. Peki, sadece vücudumuz için değil, cildimiz için de en uygun antioksidan ve vitaminlerin neler olduğunu merak ediyor musunuz? Daha ışıltılı, canlı ve sağlıklı bir cilt için içeriğinde vitamin bulunan gıda takviyelerini Esra Sayın yazdı

Güzelliğinizi vitaminlerle koruyun

İyi beslenme, vitamin alımı, bol su tüketmek ve doğru cilt bakım ürünleri; cildin parlak ve canlı görünmesini sağlıyor. Saçımızdan cildimize kadar vücudumuzda birçok bölgeye faydası olan vitamin içerikli ürünler de oldukça ön planda. İşte cildimize iyi gelen altı farklı vitamin ve işlevleri…

Cildimizi güneşin etkilerinden koruyan A vitaminidir. Önceden oluşmuş güneş lekelerinin tedavisinde de kullanılır. Sıcak yaz günleri için, A vitaminli içerik sunan markaları markaj altına almalısınız. A vitamini içerikli ürünler; ince çizgilerin açılmasını sağlar ve ciltte oluşan kuruluğun önüne geçer. Cilt dokusunu yumuşatarak elastikiyetini korur. 

Akne birçoğumuzun kabusu! Ciltte oluşabilecek iltihap ve lekeleri önlemede etkili olan B vitamini, özellikle akne tedavilerinde sık kullanılır. B3 ve B9 vitaminleri cildin yenilenmesini sağlar. B3, cildin nem tutma kabiliyetini korur, B9 ise hücre yenilenme özelliğini harekete geçirir.

C vitamini, kolajen sentezini artırarak cilde nem kazandırır. Düzenli olarak içeriğinde C vitamini bulunan ürünleri kullandığınızda, yaşlanma belirtisini azaltabilirsiniz. Güneş lekelerinin de giderilmesinde etkili olan bu vitamin, cilt tonunun eşitlenmesine de yardımcı olur. C vitamini asitli bir içerik olduğundan cildin üst katmanında peeling etkisi yaratarak ölü derilerden arınmasına da yardımcı olur.

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre D vitamini deriye bağlı enfeksiyonlarla mücadele eden bir etkiye sahip. Cilt hücrelerinin büyüme ve onarımında etkili bir rol oynayan D vitamini, cildin dış etkenlerden korunmasını ve genç kalmasını sağlar. Hücreleri yenileyen E vitamini cildin yapısını koruyan bariyerin güçlü kalmasında da etkilidir.

Ciltteki ince çizgi, kırışıklık görünümü ve sıkılık kaybını azaltan E vitamini, cilt tonunun aydınlanmasını da etkili bir vitamin. Özellikle antioksidan özelliği ile ön plana çıkan E vitamini, yaşlanma belirtilerinin giderilmesine yardımcı olarak cildin beslenmesini de destek verir.

K vitamini, cildinize en hızlı şekilde ışıltı katacak içeriklerden biri. Yaraların iyileşme sürecini hızlandıran K vitamini, aynı zamanda koyu gözaltı halkalarında da fayda sağlar. Şişkinlikte, kızarıklıkta ve iltihapların yanı sıra egzama gibi cilt problemlerinde de işe yarayan K vitamini, cildi korur ve nemlendirir.

Önceki ve Sonraki
Haberler