EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Çocuğunuza kitap okumak neden önemli?

Çocuğunuza düzenli olarak kitap okumak, onun daha geniş bir kelime dağarcığına sahip olmasını, günlük hayatta daha iyi konsantre olmasını ve okumayı daha kolay öğrenmesini sağlar. Eve geldiğinizde yapacak çok işiniz olabilir, vaktiniz olmayabilir ya da çocuğunuza kitap okuyamayacak kadar yorgun olabilirsiniz ama çocuğunuza kitap okuduğunuz zaman, ona paha biçilmez bir hediye vermiş olduğunuzu da unutmayın. Çocuk Gelişimci Günseli Arı, çocuğunuza kitap okumanın, gelişimine olan olumlu etkilerini anlattı

Çocuğunuza kitap okumak neden önemli?

Çocuklar dinledikleri hikayelerde yeni terimlerle karşılaşırlar. Bu kelimeler ve anlamları hakkında birlikte konuşabilirsiniz. Çocuğunuz böylece yeni öğrendiği kelimeleri günlük yaşamında kullanmaya başlar.

Çocuklar; kurgu ve gerçek hikayeler aracılığıyla yeni bağlantılar, olaylar ve düşünme biçimleri öğrenirler.  Bu şekilde bilgilerini genişletir ve bağımsız olarak daha fazla araştırma yürütürler.

Hem çocuklarda, hem de yetişkinlerde dikkat süresinin dramatik bir şekilde düştüğü bir zamanda yaşıyoruz.  Bir konuya odaklanabilmek önemli bir beceridir.  Dikkatle dinlemek, çocuğunuzun konsantre olma yeteneğini artırır ve onu kreşe, okula ve günlük yaşama hazırlar.

Çocuklar hikayeleri dinlerken, kitaplardan çeşitli karakterlerin duygu ve düşüncelerini yeniden yaratırlar.  Korkunç ya da cesur, zayıf ya da güçlü olsun, çocuklar karakterlerden bir şeyler öğrenirler. Dolayısıyla arkadaşlarını daha iyi anlar ve onlara şefkatle yaklaşırlar.

Çocuklarınıza kitap okurken onlarla yoğun zaman geçirirsiniz. Kanepede birbirinize sarılıp kitaptaki macerayı heyecanla takip eder ve yeni konular hakkında sohbete başlarsınız. Bu durum aranızdaki bağı güçlendirir ve zor konular hakkında konuşmanızı sağlar.

Önceki ve Sonraki
Haberler