EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Buse Terim: Doğum çantama neler aldım?

Herkese merhaba, Nil ile buluşmamıza çok az kaldı. Onu beklerken bir yandan da hastane çantamı hazırlamaya başladım. Bugünkü yazımda 35’inci hafta itibariyle doktorumun hazırlamamı önerdiği hastane çantam için neler aldım, neler koydum onları anlatacağım.

profil
Buse Terim
18.10.2016
Buse Terim: Doğum çantama neler aldım?

İnternette, kitaplarda hastane çantası için çok farklı ve çeşitli listeler bulunuyor. Dilerseniz onlara da bir göz atın ama ben ihtiyacımdan fazla ve gereksiz şeyleri taşımak istemediğim için mümkün olduğunca bu listeyi basit tutmak istedim. Bu arada malum ilk kez anne oluyorum, belki aklıma hiç gelmeyen ihtiyaçlarım da ortaya çıkacak. Ama ne diyeyim; yaşayıp göreceğim. Tabii bu yazıyı okuyan anneler varsa onların önerilerini bekliyorum. 

Gelelim benim listeme:

1. Önden düğmeli gecelik. Bebeğimi rahatça emzirebilmem için önden düğmeli gecelikleri tercih ettim. Burada hava halen yaz sıcağı olduğundan pamuklu ve ince 3-4 adet gecelik koydum çantama. 

2. Çorap & Sabahlık & Terlik. Yine doğum sonrası bedenimin ya da havanın soğuma ihtimaline karşı çorap, yürüyüş yaparken rahat etmek adına sabahlık ve terlik koydum. Bunlar zaten sizlerin de bildiği çantaya konulacak en temel parçalar. 

3. Göğüs pedleri ve göğüs kremi. Yine doğum yaptıktan sonra inşallah bol bol emzireceğim için kullanıp atılabilen göğüs pedleri ve ayrıca göğsümün yara olma ihtimaline karşı göğüs kremi koydum. Göğüs pedlerim resimde de göreceğiniz Lansinol, göğüs kremim ise Motherlove markasının kremi.  

4. Bebeğim ve ben emzirme konusunda acemi olacağımız için göğüs ucunun yara olma ihtimali yüksek oluyormuş. O yüzden hem soğuk, hem de sıcak olarak kullanabilecek kompresler işe yarıyormuş. Onlardan da ekledim çantaya. 

5. Bebek için kıyafet 

6. Bol iç çamaşırı, kişisel temizlik ürünleri (diş fırçası, diş macunu, tarak vb.). 

7.Hastane çıkışı giyeceğim kıyafet (hamilelikten kalma en rahat ettiğim kıyafet olacak bu tabii :)

Bu arada biliyorum çok merak ediyorsunuz normal doğum mu, yoksa sezaryen mi yapacağımı. Doğrusunu isterseniz buraya gelmeden önce normal doğum yapmak istiyordum ama son haftalara yaklaştıkça sezaryende karar kaldım. Bilinenin aksine ‘Amerika’da sezaryen yasak’ diye bir şey yok. Aslolan annenin tercihidir. Ben de spinal sezaryende karar kıldım. Evet normal doğuma göre toparlanma sürem biraz uzun olacak ama bu beni daha rahat ve huzurlu hissettirecek. Burada da sezaryen olunca Türkiye’deki gibi 3 gün hastanede kalıyorsunuz. Doğum yapacağım hastaneyle ilgili yeni doğan bakımının ve hemşirelerinin çok iyi olduğunu söylüyorlar. Bakalım, yaşayıp göreceğiz. Şimdilik bizden haberler bu şekilde :) Heyecanla Nilimizi bekliyoruz. 

Haftaya görüşmek üzere...

Önceki ve Sonraki
Haberler