EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Baba adaylarının doğumhane korkusu

Anne adayları eşlerinin doğuma girmesini istiyor ama ya müstakbel babalar? Aslında onlar sadece hazırlıksız oldukları için korkuyor. Doğum süreci eğitimiyle birlikte bu korkuyu atmaları artık daha kolay.

profil
Gebe ve Yeni Anne Eğitimcisi Medine Budak
15.01.2016
Baba adaylarının doğumhane korkusu
Babanın doğuma girmesi sadece eşine yardım etmesi bakımından değil, bebek doğar doğmaz onunla bir bağ kurması açısından da çok önemli.

Altı yıl önce özel bir hastane için anne adaylarına hamilelik eğitimleri planladığımda, anne adaylarından bir öneri geldi; eşlerimize de eğitim düzenler misiniz? Hiç beklemediğimiz yerden bir soru almıştık. Acaba gerçekten baba adayları eğitim almak ister miydi? Eğitim konuları neler olmalıydı? Bu eğitime eşleriyle mi yoksa yalnız mı katılmalıydılar? Yaptığım eğitimlere aynı anda 50 anne adayının katıldığını gördüm, ancak baba adayları anneler kadar ilgili olacaklar mıydı?

Aklımızda onlarca soru işaretleriyle kolları sıvadık ve harekete geçtik. Babalar için özel bir eğitim programı hazırladık. Eğitim vermeye başladığımızda gördük ki aslında onlar da doğum sırasında nerede duracaklarını, ne yapmaları gerektiğini, doğuma ve doğum sonrası bakıma ne kadar katkıda bulunabileceklerini bilmiyorlardı. Onlar için çok bilinmeyenli bir denklem olan hamilelik ve doğum süreci, eğitimler sayesindeyavaş yavaş çözülmeye başlamıştı… Eşlerinin zoruyla (!) katılan baba adayları bile mutluydu. Meğer ne çok ihtiyaçları varmış…

Kendi rolüne ısınan ve prova yapan baba adaylarının artık daha cesur olduğunugörmek ve doğuma da girmek istediğine şahit olmak büyük mutluluk vermişti bize… Baba adayları, bebeklerinin doğduğu anı görmek, eşlerine destek olmak, mutluluğu ve o çok özel anları paylaşmak istiyorlardı... İnsanın evrim geçirdiği o klasik fotoğrafı hatırlayacaksınız; aslında erkek de tam anlamıyla evrim geçiriyordu, hakkında konuşulmasından bile çekinilen doğum eylemine artık baba adayları da dâhil olmaya başladı.

Bugüne kadar gebelik ve doğum sürecinin dışında kalan / bırakılan erkekler, eğitim aldıkları takdirde; hamilelik, doğum ve doğum sonrası dönemde eşlerinin en büyük destekçileri olabilirler. Nitekim İngiltere'de yapılan bir araştırmada her üç erkekten biri bu dönemde kendisini dışlanmış hissettiğini söylüyor…

Doğum eylemi sırasında eşinin elini tutması, kasılmalarını takip etmesi, doğru nefes almasını hatırlatması, etkin bir şekilde ıkınmasına yardımcı olması ve göbek kordonunun kesilmesi; eğitimli babaların Superman olabilecekleri en özel anlardan birkaçı… Doğumdan hemen sonra bebeklerin çoğu sakin, uyanık ve gözleri açıktır. Bu yüzden insanlarda bağ kurmak için doğumdan sonraki ilk bir saat çok önemlidir.Doğuma hazırlık eğitimi almış bir baba rahatlıkla doğuma eşlik edebilir, etmesinde büyük fayda vardır!

Önceki ve Sonraki
Haberler