EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Anaokulu seçerken nelere dikkat etmeli?

Çocuğunuzu bir yere ya da birilerine emanet edip gitmek her aile için çok zordur. Bu nedenle hem bakıcı hem anaokulu seçerken çok dikkat etmemiz gerekir. Peki nedir bu dikkat etmemiz gerekenler? Uzman psikolog Merve Terim Çetin yeni yazısında anlatıyor.

profil
Merve Terim Çetin
16.06.2016
Anaokulu seçerken nelere dikkat etmeli?

Okul öncesi eğitim çocuğun karakterinin oluşumunda son derece önemli bir rol oynar. Her anne çocuğunu en iyi okula yollamak istediği için, anaokulu seçerken çok zorlanmaktadır. 

Hem anaokulunun yaşam koşulları hem de öğretmenlerin eğitimi en önemli kriterleri oluşturmakta. Anaokuluna başlayan bir çocuk, günün büyük bir bölümünü okulda geçiriyor. Neredeyse öğretmenini anne ve babasından çok daha fazla görüyor. Dolayısıyla öğretmenler ve çocuklar arasındaki diyalog çok önemlidir. Mümkünse bir derse misafir olarak katılıp, öğretmen ve çocuk ilişkisini yakından gözlemleyin. Aynı zamanda öğretmenlerin okul öncesi/anasınıfı eğitimi bölümü mezunu olup olmadığını da incelemekte fayda var. 

'Çocukların günü yollarda geçmesin'

Bir başka dikkat edilmesi gereken unsur okulun eve olan yakınlığı. Küçük yaşta okula başlayan çocukları uzun yola çıkarmak iyi bir fikir olmadığı gibi çocuğun okula gitmek istememesine de yol açabilir. 

-Güvenli bir bahçe

Anaokulunun olduğu binanın müstakil olmasına ve büyük bir bahçesinin olması çok daha iyi olacaktır. Çocuklar vaktinin çoğunu temiz havada geçiriyor. Bahçenin genişliği her çocuk için daha fazla oyun alanı demektir. Bahçedeki oyuncakların durumu ve güvenlik açısından alınan tedbirler de bir o kadar önemlidir. Temiz hava konusunda da fikirlerinizi mutlaka belirtin. Çocukların hava çok kötü olmadıkça temiz havaya çıkarılmaları gerekir. Hasta olur, üşütür diye düşünmeden, oksijen alımı için ısrar edilmeli. 

Anaokullarında bir başka hassas konu da oyuncak ve eğitim materyallerinin donanımı. Bu materyaller uygulanan eğitim programlarını da etkilediğinden, eğitici ve öğretici olmalarına dikkat edilmelidir. Bu içeriğin bir yönetici ve kurum psikoloğu tarafından incelenmesi ve velilere gereken bilgilerin aktarılması gerekir. 

-Yemek ve hijyen

Yemek konusu da hassas olması gerekilen konuların başında geliyor. Aylık menüyü mutlaka kurumdan isteyerek, hangi besinlere ve günlük ihtiyaçların karşılanıp karşılanmadığına dikkat edin. Bu yemeklerin nerede hazırlandığını öğrenin ve hijyen konusunu da göz ardı etmeyin. Tuvaletlerin de mutfak ile birlikte temiz olması çok önemli. 

-Liste yapın

Yemek, sağlık, eğitim, güvenlik ve hijyen başlıklarını gitmeden bir kağıda yazıp, altlarına notlarınız alın. Gezdiğiniz her anaokulu için bunu yaparsanız, karşılaştırma yaparken işiniz daha kolay olacaktır. Hem sizin, hem de çocuğunuzun mutlu olacağı bir yer seçmek sizin elinizde!

Önceki ve Sonraki
Haberler