EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

10 adımda pozitif ebeveynlik

Mutlu bebek sahibi olmanın yolu, ebeveynin olumlu tutumundan geçiyor. Bebek, anne-babasının yüzüne baktığı zaman ne söylediğini anlamaz ancak nasıl söylediğini çok iyi anlar, diyen Gebe ve Yeni Anne Eğitimcisi Medine Budak pozitif ebeveynlik için ipuçlarını yazdı.

profil
Gebe ve Yeni Anne Eğitimcisi Medine Budak
27.03.2016
10 adımda pozitif ebeveynlik

·         Bebeğinizle konuşun. Sizin sesiniz onu sakinleştirecektir.

·         Bebeğiniz sesler çıkardığında, bebeğinizin sesini tekrarlayarak ve bazı kelimeler ekleyerek ona cevap verin. Bu onun dilini kullanmayı öğrenmesine yardımcı olacaktır.

·         Bebeğinize bir şeyler okuyun. Bu onun dil ve sesleri anlaması ve geliştirmesine yardımcı olacaktır.

·         Bebeğinizden kısa süreli de olsa ayrılmanız gerektiğinde mutlaka bunu ona açıklayın ve ona yalan söylemeyin.

·         Bebeğinize şarkı söyleyin ve müzik çalın. Bu sayede bebeğinizin müziği sevmesini sağlayacak ve beyin gelişimine yardımcı olacaksınız.

·         Bebeğinize sevgi dolu ilginizi verin.

·         Bebeğinizesık sık sarılın ve onu kucaklayın. Bu onun kendisinin güvende olduğunu ve ona iyi bakıldığını hissetmesine yardımcı olacaktır.

·         Bebeğiniz uyanık ve rahat olduğunda bebeğinizle oynayın. Bebeğinizi yorgun veya mızmız ise oynamayı bırakabilir, yakından takip edin.

·         Bebeğiniz dokunmaması gereken şeylere dokunup hareket etmeye başladığında yapma demek yerine, oyuncaklarıyla dikkatini dağıtıp onu güvenli alana çekin.

·         Kendinize fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak iyi bakın.

·         Ebeveynlik zor iş olabilir! Kendinizi iyi hissettiğiniz zaman olumlu, sevgi dolu ebeveyn olmak ve yeni bebeğinizle güzel vakit geçirmek daha kolaydır.

 

Önceki ve Sonraki
Haberler