EN ÇOK
OKUNAN
MODA - TASARIMCILAR

Moda dünyasından Covid-19 desteği

Moda dünyası Coronavirüs salgını için elbirliği ile destekte bulunuyor. Nakdi bağıştan, maske, tulum desteğine Türkiye'nin moda markalarının salgın mücadelesine katkısı haberimizde.

profil
BT Ekip
16.04.2020
Moda dünyasından Covid-19 desteği

Milli Dayanışma Kampanyası’nın ilk günlerinden itibaren VAKKO Üretim Merkezi’ni maske üretimine tahsis eden VAKKO, şimdi de bu desteğini önemli bir yatırımla, yeni bir maske üretim teknolojisine geçerek sürdürüyor. Bu yatırımla birlikte VAKKO, salgınla mücadele seferberliğine, tamamen strelize koşullarda üretilen ve paketlenen 3 milyon adet daha maske bağışlayacak. VAKKO Yönetimi tarafından yapılan açıklamada ayrıca, maske üretim sürecinde görev alan tüm personel için en yüksek sağlık koruma önlemlerinin alındığının ve kullanılan materyallerin ilgili makamlar tarafından onaylanan kıstaslara uygun şekilde üretildiğinin altı çiziliyor.


Edirne’de bulunan Ayaydın ve Miroglio ortaklına ait olan İpekyol çalışanları cerrahi maske üretiyor. Tekstil üretime ara veren fabrikanın çalışanlarının Sağlık Müdürlüğü’nün belirlediği koşullarda evlerine makine kurularak evlerinde maske üretmeleri sağlanıyor. Söz konusu maskeler ilk etapta Edirne’deki hastane çalışanları için üretilirken Edirne Valiliği ve İpekyol’un ortak projesinde bugüne kadar 30 bin adet maske Edirne devlet hastanesine teslim edildi. Sağlık çalışanlarına maske üretmeye devam edeceğini belirten İpekyol Genel Müdürü Uğur Ayaydın”Koşullar elverdiği sürece gurur kaynağımız ve başımızın tacı olan sağlık çalışanlarımıza maske üretimeni sürdüreceğiz” dedi.


Beymen, koronavirüs ile mücadeleye toplam 5 milyon TL'lik destek sundu. Beymen'den yapılan açıklamaya göre, Beymen, koronavirüs (Covid-19) mücadelesi için Milli Dayanışma Kampanyası’na 1 milyon TL, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne toplam 1 milyon TL bağışlıyor. Beymen nakdi bağışın yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanında büyük fedakarlık ve özveri ile en ön safta olan doktor ve sağlık çalışanlarının haftalık temiz kıyafet ihtiyaçlarını karşılayabilmek için özel hazırladığı giyim paketlerini ulaştırarak, diğer bağışlarıyla birlikte toplam 5 milyon TL değerinde destekte bulunuyor.


Hem mağazalarını hem de online satış platformunu Covid-19 salgını nedeniyle durduran LC Waikiki, üretim kapasitesini maske desteğine ayırdı. Yetkililer Sağlık Bakanlığı'na hibe etmek üzere, 3 milyon maske üretimi için düğmeye bastıklarını, rakamın artabileceğini söyledi.


Mağazalarını ve online satış platformunu Covid-19 salgını süresince kapatan marka konu ile ilgili bir bülten yayınlayarak şu ifadeleri kullandı: 'Salgınla mücadelede üreticilerimizle omuz omuza vererek koruyucu maske üretim desteğiyle her birinizin yanı başındayız. Tıbbi maske ve tulumların yanı sıra sağlık çalışanlarına temiz giysi desteğiyle hastanelerimizin yanı başındayız. Her zamanki gibi haklarını korumaya ve yanlarında olmaya büyük özen gösterdiğimiz çalışanlarımız ve iş ortaklarımızın yanı başındayız. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yaptığımız katkıyla toplumsal dayanışmanın yanı başındayız. Türkiye’mizin yanı başındayız.'
 


Nisan ayı başında Sağlık Bakanlığı'na teslim edilmek üzere 1 milyon adet maske desteğinde bulunduğunu açıklayan DeFacto şimdi de yerli tekstil üreticisini destekliyor. Uluslararası devlerin siparişini verdikleri malları dahi almaması ile ödeme dengesi bozulan hazır giyim sektöründe oluşan 500 milyon lira zarar karşısında harekete geçen DeFacto CEO’su İhsan Ateş “Yaz sezonu için ürettirdiğimiz yaklaşık 19 milyon parça ürünün bedeli olan 400 milyon lirayı bir ay içinde ödeyeceğiz. Ayrıca 2020-2021 kış sezonu için de 500 milyon liralık sipariş vereceğiz. Toplamda 900 milyon lira ile tedarikçiye nefes aldıracağız” dedi.


Lacoste, Burberry, Gant gibi markaların tescilli üreticisi Eren Holding, 'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' kampanyasına 6 milyon TL nakdi bağış ile birlikte valiliklere ve hastanelere ulaştırılmak üzere 5 milyon TL değerinde sağlık malzemesi desteğinde bulunuyor. 


İstanbul merkezli lüks sokak giyim markası Les Benjamins, Stay Home Stay Cozy kapsül koleksiyonunun satışından elde edilecek gelirin tamamını COVID-19 virüsü ile mücadele için bağışlıyor. Koleksiyon aynı zamanda bu süreçte evde kalmanın ve sosyal izolasyonun öneminin altını çiziyor. Kampanyanın sloganı olan ‘Stay Home Stay Cozy’ (Evde Kal, Konforlu Ol) yazılı sarı ve siyah renk seçenekleriyle t-shirt ve sweatshirt’lerden oluşan özel kapsül koleksiyon www.lesbenjamins.com websitesi üzerinden satışta. 


Web sitesinde 'sizlerin ve çalışanlarımızın sağlığı her zaman birincil önceliğimiz. Yaşanan pandemiğe önlem olarak mağazalarımız geçici bir süre için kapatılmıştır. Alışverişlerinize hm.com’dan 7/24 kargo ücreti ödemeden, 100 güne uzatılmış iade süresi ile devam edebilirsiniz' açıklamasını paylaşan H&M Türkiye, 18 hastaneye ulaştırılmak üzere 30.000 adet temiz kıyafet desteği sağlıyor. 


Moda tasarımcısı Aslı Filinta atölye üretimini Cerrahpaşa Hastanesi acil servis ekibi için tulum- önlük ve hastalara çarşaf, pike, yastık kılıfı üretimine ayırdı. 


Önceki ve Sonraki
Haberler