EN ÇOK
OKUNAN
MODA - TASARIMCILAR

MBFWI 4. Gün

Istanbul Fashion Week 4.günü de yoğun bir programla devam ediyor. Tasarımcıların Sonbahar/Kış 2015-16 koleksiyonlarını sizler için mercek altına almaya devam ediyorum.

profil
Buse Terim
19.03.2015
MBFWI 4. Gün

4.günde ilk durağımız Rashid by Raşit Bağzıbağlı defilesi oluyor. Sonbahar/Kış koleksiyonunda genellikle vücuda oturan gece elbiselerine yoğunlaşan Bağzıbağlı, tasarımlarında işlemeler, püsküller ve boncuk detaylar kullanarak göz kamaştırıyor.

MBFWI 4. Gün
MBFWI 4. Gün
MBFWI 4. Gün
MBFWI 4. Gün
MBFWI 4. Gün

Tanju Babacan bu sezon hazır giyim markası Red Beard ile birleşerek, ilk defa  erkek giyim koleksiyonunda yer aldığı ‘Change Concep’i hazırladı.  Podyum alanını kimya laboratuvarına dönüştüren bu koleksiyon, kimya bilimi motivasyon alınarak hazırlanmış. Mor ve sarı tasarımlar; grafik desenler, tüy detaylar ve taş işlemeler ile birleşerek, koleksiyonun vazgeçilmez bir parçası oluyor.

MBFWI 4. Gün
MBFWI 4. Gün
MBFWI 4. Gün
MBFWI 4. Gün
MBFWI 4. Gün

Nedret Taciroğlu Sonbahar/Kış demi- couture koleksiyonunda feminen ve maskülen kavramları aynı çatı altında buluşturuyor. Özellikle siyah ve beyaz renklerin hakim olduğu tasarımlar, farklı desen, doku ve el işçilikleri ile bir araya geliyor. Koleksiyonda omuzlarda sık sık kullanılan dantel ve makromeler, üç boyutlu kristal işlemeli kelebekler dikkatleri üzerine çekiyor.

MBFWI 4. Gün
MBFWI 4. Gün
MBFWI 4. Gün
MBFWI 4. Gün

Mehtap Elaidi imzalı “Spice” Sonbahar/Kış 2015 – 2016  koleksiyonu, günümüz modern İstanbul’u gibi, Doğu ve Batı’yı bir araya getiren Baharat Yolundan esinleniyor. Geçtiğimiz sezon sergilediği “Celebration” adlı koleksiyonu ile büyük beğeni toplayan tasarımcı, bu defa koleksiyonu oluşturan gömleklere baharat  isimleri veriyor. Kimyon, tarçın, karabiber, kekik gibi farklı tatları yansıtan baharatlar, “Spice” koleksiyonunda önce beyazlara bürünüyor. Koleksiyon, tıpkı baharatların bir yemeğe kattığı tat gibi, kadınların duyularına hitap ediyor.  Rengin  ve dokunun gücünü siluetlerle kuvvetlendiren tasarımcı modern kadın imajına klişelerin dışında sofistike bir tanımlama getirerek beyaz gömlekleri tamamlıyor. Kadife, saten ve organze kumaşlar, çizgili desenlerle birleşerek uzun ve bedene yakın kalıplarla güçlü bir kadın silueti çiziyor. Koleksiyonun odak noktasında kullanılan kadife kumaşlar beyaz poplin gömlekler ile sonbaharı karşılıyor. Bol volan ve abartılı fırfır detayları farklı kuplarla ve yalın elbiselerle bir araya gelerek koleksiyonu oluşturuyor.

MBFWI 4. Gün
MBFWI 4. Gün
MBFWI 4. Gün
MBFWI 4. Gün

Dördüncü günün son defilesi Zeynep Tosun oluyor. Sonbahar/Kış 2015-16 sezonunda “Jazz” adını verdiği Haute Couture  koleksiyon, ilhamını 20′li yılları etkisi altına alan Art Nouveau’dan alıyor. Tasarımlarda ağırlıklı olarak krem, siyah ve vizon renkler kullanılıyor. Püsküller ve işlemeler koleksiyonun vazgeçilmez detayları arasında yer alıyor.

MBFWI 4. Gün
MBFWI 4. Gün
MBFWI 4. Gün
MBFWI 4. Gün
Önceki ve Sonraki
Haberler