EN ÇOK
OKUNAN
MODA - KENDİN YAP

Bu yapboz kitiyle çocuklar kendi kıyafetlerini kendileri dikiyor!

İskoçyalı bir girişimci annenin hayata geçirdiği Puzzleware, ‘kendin yap’ trendinin son örneği. Kit olarak satılan Puzzleware’in içinden yüz 100 koyun yününden kumaşlar, tahta bir tığ ve iplikler çıkıyor. Çocuklar bunları kullanarak yapboz gibi kendi kıyafetlerini kendileri dikiyor

Bu yapboz kitiyle çocuklar kendi kıyafetlerini kendileri dikiyor!

Çocuklar ve moda konusu, yetişkin merkezli yaratımın egemen olduğu dünyada genellikle kolayca gözden kaçan bir unsur. Bununla birlikte, yeni bir ‘kendin yap’ trendiyle çocuk modasına yepyeni bir bakış açısı getiriliyor. Maija Nygren, çocukların yaratıcılığını baz alan yenilikçi bir ‘kendin yap’ projesi olan Puzzleware ile yeni bir trendi başlatmaya aday görünüyor.

Nygren’in  “Farklı bir giysi yaratımı” olarak tanımladığı proje, çocukların kendi giysilerini yapmak için bir araya getirebilecekleri bir paket yapboz benzeri kumaş parçalarını içeriyor. Yaratıcı iş kadını Nygren, projenin nasıl doğduğunu şöyle anlatıyor: “Ben bir ebeveynim ve sürdürülebilir, yaratıcı zanaat kitlerinde veya genel olarak zanaat kitlerinde, bir çocuğun üç boyutlu bir resim yapmasına olanak tanıyan gerçek bir eksiklik olduğunu fark ettim. Bu üç boyutlu resim, gerçekten giyebilecekleri bir giysiydi.”

Puzzleware kendin yap kitleri, çocukların blokları neredeyse bir yapboz örer gibi zahmetsizce birbirine dikmesine yardımcı olan, kolay bağcıklı deliklere sahip renkli yün parçalarını içeriyor. Her paket, kör örgü iğneleri ve geri dönüştürülmüş kağıda basılmış bir ‘Dikiş öğren’ kartı içeriyor. Proje, giysi üretimini çocuklar için tamamen erişilebilir hale getirme amacını taşıyor. Kitler, dikimin sorunsuz gerçekleşmesi ve bu nedenle genç yaratıcıya güven vermesi için çok az hiç hata içermemesi göz önüne alınarak geliştirilmiş.

Maija Nygren, çocuk moda sektöründe gördüğü açıkla ilgili şunları söylüyor: “Çocukların kendileriyle ilgili bu alanda hiçbir söz hakları olmadığını fark ettim. Bundan ilham aldım. Ya çocuklar bu sürece girip söz sahibi olabilirlerse diye düşündüm. Giyim; kendini ifade ve kimliğin keşfi için çok önemli bir araçt. Bu genellikle gençlik yıllarında olan bir şey ama neden daha erken başlasın ki?”

Nygren’in amacı, giysi yaratma sürecini çocukların erişebileceği bir şekilde organize etmekti, böylece kıyafetleri kendilerini ifade etmelerinin bir yolu olabilirdi ve giydikleri şeyde söz sahibi olmalarına izin verilebilirdi. Başarılı girişimci “Bir etkiye sahip olabileceklerini ve bunun daha sonra toplumun diğer alanlarına da yansıyabileceğini anlamalarına izin vermenin önemli olduğunu düşünüyorum” diyor ve ekliyor: “Ayrıca önemli olan, giysilerinin nereden geldiği ve nasıl yapıldığı fikrini yerleştirmek. Bir şeyin nerede yapıldığını anlarsanız, onunla daha derin bir bağlantı kurmanız ve onunla ilgilenmeniz daha olasıdır; özellikle de kendiniz inşa ettiyseniz.”

Puzzleware’in içindeki yapboz parçaları yüzde 100 kuzu yününden oluşuyor ve biyolojik olarak parçalanabilir, geri dönüştürülmüş, plastik içermeyen ambalajıyla birlikte geliyor. Kitin içindeki tahta iğneler de deneyime katkıda bulunuyor.

Maija Nygren, kitlerin küçük çocuklarda daha fazla öğrenmeye katkıda bulunacağını ve muhtemelen çocuk giyim kategorisinde genellikle değinilmeyen bir unsur olan yaratıcı problem çözme ve el becerisi becerilerinin olgunlaşmasına yardımcı olacağını umuyor.

Önceki ve Sonraki
Haberler