EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Yeni yılda yeni bir 'sen'

Aralık ayı bir önceki yılı değerlendirdiğimiz, yeni kararlar aldığımız bir dönem. Yönetici&İlişki Sistemleri Koçu Miray Demirer Acar yeni yıl kararları hakkında yazdı.

profil
BT Ekip
20.12.2018
Yeni yılda yeni bir 'sen'

Yeni yılı karşılarken daha iyi bir hayata umutla bakmaya niyetleniriz. Dileklerimiz dualarımız hep daha güzele doğru olur. Değişmesini istediklerimiz, olmasını arzu ettiğimiz şeyler…Sanki ‘sihirli bir değnek değse de etrafımızdaki her şeyi güzelleştirse’ der gibiyiz…Gelin bu sene sihirli değneği etrafımız için değil de, kendimizi iyileştirmek için kullanalım. Nasıl mı? Baştan söyleyeyim, bu yazıda size pembe dünyalar vaat eden sözde “kişisel gelişim” adı altında verilen önermeleri bulamayacaksınız. Öncelikle kabul etmemiz gerekiyor ki hayat bazen acıtır. Yeni yılda da acıtacağı zamanlar olacaktır, sonraki yıllarda da…Önemli olan bu kabulle yola çıkarak, neyi farklı yaparsanız size iyi geleceğini, yeni bir “siz”e katkıda bulunacağını bulmanız.

Haydi başlayalım…

  • “Hayır” demeyi öğrenin: Karşınızdaki kişiye hayır dediğinizde ayıp olacağını düşünüyorsanız, maalesef istemediğiniz bir şeyi yaparak en büyük ayıbı kendinize yapıyorsunuz. Sizden istenen bir şeyi yapmak istemiyorsanız, içinize sinmeyen bir duruma “evet” demeyin.

 

  • Her zaman önceliğiniz kendiniz olsun: ‘Böyle yaparsam/söylersem karşımdaki ne hisseder’ diye düşünmeden önce, durun ve kendi duygularınızı dinleyin. Yaparsanız siz ne hissedeceksiniz? Söylemek size iyi gelecek mi? Burada bencil olup etrafınızdaki kimseyi düşünmeyin demiyorum. Sadece bunun tanımının bencillik olmadığını fark edin, çünkü “önce ben” demek, “sadece ben” demek değildir.

 

  • Alınganlık göstermeyin: İnsanların size karşı olan tavırları, size söylenmiş olsa dahi sözleri, sadece onlarla ilgilidir ve siz ne yapmış olursanız olun bu böyledir. Bu tip durumları, onları tanımak için güzel bir fırsat olarak görebilirsiniz.

 

  • Olanı görün: Varsayımda bulunarak olmayana dair senaryolar yazmayın. Yaşanan her problemin, sıkıntıya dönüşmesinin sebebi sizin ona yüklediğiniz anlam ve verdiğiniz tepkidir. Ne kadar çok olanı görmeye çalışırsanız, sıkıntılarınızı o kadar rahat atlattığınızı göreceksiniz.

 

  • Başa çıkmaya çalışmadan önce, kabul ederek başlayın:  Bazen mücadele gereksizdir, olmayanı oldurmaya uğraşmak ve ‘başarılı oldum’ demek size haklı bir zaferle karışık gurur sağlasa da, sizden götürdükleri çoğu zaman daha fazla olacaktır.

 

  • Özgür olun: Doğduğumuz andan itibaren birilerine benzetiliyoruz, bazen de kendimizi benzemek mecburiyetinde hissediyoruz. Oysa ki şahsına münhasır olmak büyük özgürlük. Başkalarının onayına ihtiyacınız yok, olduğunuz gibi kabul edilmediğiniz ortamlarda bulunmak zorunda değilsiniz.

 

  • Herkes herkesi sevmek zorunda değil: Ne kadar harika bir insan olursanız olun, sizi de sevmeyen birileri muhakkak olacaktır. Kimseye kendinizi sevdirmek zorunda değilsiniz. Kendinizden ödün vererek, olmadığınız biri gibi görünmeye çalışmak sadece sizin kendinizi reddettiğinizi gösterir. Unutmayın ki, maskeler takarak içinizdeki çocuğa en büyük zararı siz veriyorsunuz, kendinizi sevdirmeye çalıştığınız insanlar değil…

 

 2019 yılının, kendinizi yakından tanıdıkça daha çok seveceğiniz bir yıl olmasını dilerim…Sevgilerimle…

 

Önceki ve Sonraki
Haberler