EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Su içemeyenlere 3 aromalı su önerisi

Sağlıklı ve yetişkin bireylerin günde 2 litre su içmeleri çok önemli. Aromatik tatlarla zenginleştirilmiş detoks sularını içmek; hem su tüketimini teşvik eder, hem de su içme alışkanlığı olmayan bireyler için suyu içebilmenin bir yoludur. Çevresel faktörler ve dengesiz beslenme vücutta istenmeyen toksinlerin birikmesine neden olabilir. Çalışanların sıklıkla yakındığı sebepsiz baş ağrıları, yorgunluk, kaliteli uyku uyuyamama gibi sorunlar bu toksinler nedeniyle görülebilir ve detoks suları bu toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olur. İşte gün içinde su tüketiminizi artırmanıza yardımcı olacak üç aromalı su önerisi

Su içemeyenlere 3 aromalı su önerisi

Stresli bir yaşamı olanlar, tatlıya ve yağlı yiyeceklere düşkünler, sigara ve alkol kullananlar, hareketsiz bir yaşamı olanlar ve çevresel kirlenmelere maruz kalanlar, aromatik tatlarla zenginleştirilmiş detoks suları ile vücudun rahatlamasına destek olabilirler. Diyetisyen Sibel Mumcu, “Bu suları tükettiğiniz dönemlerde alkol ve sigaradan uzak durmak, günde bir saat yürümek, asitli, şekerli ve gazlı içecekler tüketmemek, yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durmak, bol sebze meyve, tam tahıl ve bakliyat tüketmek detoks sularından daha çok faydalanmanızı sağlar” diyor. Sibel Mumcu, üç detoks suyu tarifi ve faydalarını paylaştı:

İçindekiler: Maydanoz, salatalık, limon

 

Bir adet limonu ince ince dilimleyin. Yarım demet maydanozu ayıklayın ve dalları ile kullanın. İki orta boy salatalığı ince ince dilimleyin. Tüm malzemeleri bir kaba alın ve üzerine 2 litre su ilave edin. Üç saat kadar tüm aromaların suya geçmesini bekleyin. Aynı gün içinde tüketin.

 

Faydaları

Salatalık; C vitamini ile bakır, potasyum, manganez, fosfor, magnezyum gibi pek çok mineralin kaynağıdır. Limon ve maydanozdaki C vitamini, antioksidan özellikler gösteren, bağışıklık sitemini güçlendiren, cilt sağlığına iyi gelen etkiler gösterirler. Salatalığın yüzde 90'ı sudan oluşur, Maydanoz diüretik etkiler gösteren özelliğe sahiptir. Bu özelikleri ile toksinlerin atılmasında oldukça etkilidirler. Salatalık, vücudu serinletir, kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı olur, vücut sıcaklığının dengede tutulmasını sağlar. Salatalığın ferahlatıcı etkisi ile nefesinizi de tazelerseniz.


İçindekiler: Ananas, taze zencefil

 

Ananası soyduktan sonra ortasını çıkarmadan yarım ay şeklinde dilimleyin. Ananasın yarısı yeterlidir. Bir baş parmağı büyüklüğündeki taze zencefili de soyarak ince ince dilimleyin. Tüm malzemeleri bir kaba alın ve üzerine 2 litre su ilave edin. Üç saat kadar tüm aromaların suya geçmesini bekleyin. Aynı gün içinde tüketin

 

Faydaları

Zencefil, sindirim sisteminin dostudur. Bağırsaktaki zararlı bakteri ve parazitlerin, özellikle kalın bağırsakta sindirilmeyen karbonhidratlarla beslenen bakterilerin çoğunu temizler.  Zencefil güçlü bir antioksidandır, kan dolaşımını artırarak kalp kaslarını güçlendirir. Aynı zamanda cilde canlılık kazandırır. Vücudu toksinlerden arındırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. İyi bir C vitamini kaynağı olan ananas, bağırsak sağlığı için önemli çözünür lifler içerir. Lifli yapısı ile aynı zamanda yüksek kan kolesterolünü de dengeleyen ananas; kalp hastalıklarına karşı koruyucudur, antioksidan içeriği ile bağışıklık sistemini destekler, ödemi önlemede etkilidir.


İçindekiler: Yeşil elma, çubuk tarçın

 

İki adet elmayı kabuklarıyla beraber ince ince dilimleyin. İki adet çubuk tarçınla birlikte bir kaba alın. Üzerine 2 litre su ilave edin. Üç saat kadar tüm aromaların suya geçmesini bekleyin. Aynı gün içinde tüketin.

 

Faydaları

Tarçın, çok eski çağlardan beri ishal, soğuk algınlığı, yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları ve karın ağrısı için kullanılır. İnsülin duyarlılığını artırdığı için kan şekerini dengeler. Antiseptik özellikler gösterir ve iyi bir bakteri savaşçısıdır. İştahsızlık, hafif mide krampları, bağırsaklardaki şişkinlik ve gaz sorunlarından kaynaklanan rahatsızlıklara iyi gelir. Elma; yüksek tansiyon, kolesterol ve kan şekeri dengesi ve iştahın düzenlenmesi ve hazımsızlık için yardımcıdır. Bağışıklık sistemin güçlendiren antioksidanlar içerir. Ayrıca solunum yolları ile ilgili hastalıkların önlenmesinde faydalıdır.


Önceki ve Sonraki
Haberler