EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Restart yapılmış kariyer hikayeleri 2 - WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli

Konfor alanından çıkmak, içinde huzursuz ve rahatsız olunsa bile bilinen, tanınan ortamdan uzaklaşabilmek zor… Yıllarca kurumsal hayatta yol aldıktan sonra, keskin bir dönüş ile yeni bir yola sapan kadınlarla ilham dolu bir yazı dizisi hazırladık. Bugünkü konuğumuz WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli.

profil
BT Ekip
25.09.2021
Restart yapılmış kariyer hikayeleri 2 - WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli

Altı sene Coca Cola’nın Atlanta, İstanbul ve Viyana ofislerinde stratejik planlama ve pazarlama alanlarında yönetici olarak çalıştı. 13 yıl kurucusu olduğu Soul Group restoranlarının yönetici ortaklığını yürüttü. Üç yıldır WWF Türkiye’nin Genel Müdürlüğü’nü yürütüyor. Yeniden başlama hikayesini kendisinden dinliyoruz.

“İnsanın bildiği işi yapması müthiş bir konfor, müthiş bir güven. İlk defa konfor alanımdan çıktığımda ise, 30’lu yaşların başındaydım. Altı senedir devam eden, çok da gelecek vadeden kurumsal kariyerimi bırakıp kendi işimi yapmaya karar vermiş, restoran işine girişmiştim. 17 sene sürecek bu yolculuk hiç de kolay olmadı. Çok korktum. Çok mücadele ettim. Çok öğrendim. Çok eğlendim. Ayaklarım yere bastı. Hayat kurumsal hayattaki sunumlardan, para da excel tablolarındaki rakamlardan ibaret değilmiş, bunu öğrendim. Tam da işlerimizi büyüttüğümüz, benim her zamankinden çok odaklanmam gereken bir dönemdeydim. Bir sunum izledim. Sanki üçüncü bir göz açıldı bünyemde. Sektör nasıl daha az atık üretir, nasıl daha verimli olur, gece gündüz bu pencereden bakmaya başladım dünyaya. Takıldım. Aklım diyordu ki, işlerinle ilgilen. Ama kalbim diyordu ki, otur çöpün başına masalardan ne dönüyor, çöpe gidiyor, hesabını tut! 

Derken, Yeşil Restoran Hareketi’ni başlattık, tüm sektörde bu farkındalığı yaratmak için kolları sıvadık. İki sene gözüm başka bir şey görmedi. Hesapsız, kitapsız, ajandasız, sadece iyi bir şeyler yapma içgüdüsüyle koşturdum; bol miktarda kendi işimden çaldığım vakitle ilgili vicdan azabı çekerek. Meğerse ben yepyeni bir kariyer yolu çiziyormuşum kendime. Her sabah beni ayrı bir heyecanla uyandıracak bir dönemin kapısı aralanıyormuş. Beni WWF Türkiye’nin Genel Müdürlüğü’ne götürecek tesadüflerle dolu bir sürecin hazırlığıymış bütün bunlar.

İyi ki kalbimi dinlemişim. Benim bilmediğim, onun bildiği bir şeyler varmış. İyi ki ona güvenmişim, bir kez daha konfor alanımdan çıkma cesaretini gösterebilmişim. Şimdi üç senedir kalbim daha hızlı daha heyecanlı atıyor. Her gün bir şeyler öğreniyorum, fark yaratma çabası ile enerji doluyorum. Farklı tecrübelerimin bana kattıkları için her gün şükrediyorum…”

Bonus: Restart yapılmış kariyer hikayeleri 3 - Fotoğrafçı, Influencer Oylum Yüksel

 

Restart yapılmış kariyer hikayeleri 2 - WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli
Önceki ve Sonraki
Haberler