EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Restart yapılmış kariyer hikayeleri 3 - Fotoğrafçı, Influencer Oylum Yüksel

Konfor alanından çıkmak, içinde huzursuz ve rahatsız olunsa bile bilinen, tanınan ortamdan uzaklaşabilmek zor… Yıllarca kurumsal hayatta yol aldıktan sonra, keskin bir dönüş ile yeni bir yola sapan kadınlarla ilham dolu bir yazı dizisi hazırladık. Bugünkü konuğumuz fotoğrafçı, gezgin, influencer, işletmeci Oylum Yüksel.

profil
BT Ekip
02.10.2021
Restart yapılmış kariyer hikayeleri 3 - Fotoğrafçı, Influencer Oylum Yüksel

14 yıl reklam sektöründe çalıştı, 10 yıldır fotoğrafçılık yapıyor ve şimdi eşiyle birlikte Kaş’ta Kuytu Terrace adlı pansiyonu işleterek Kaş’taki tarih ve doğa keşiflerini Kaş’ı sevenlerle paylaşıyor. Yeniden başlama hikayesini kendisinden dinliyoruz.

Restart yapılmış kariyer hikayeleri 3 - Fotoğrafçı, Influencer Oylum Yüksel

“Medya planlama ve satın alma sektöründe çalışmaya 18 yaşında başladım. Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde okudum ve üniversiteyi çalışırken bitirdim. Yıllarca Türkiye’nin en büyük ajanslarında, en büyük reklamverenleri için çalıştım. En alt basamaktan, planlama asistanı olarak işe başladığım sektörde, 28 yaşında genel müdür olmuştum. Ama yaptığım işi hiç değerli görmüyordum. Tek yaptığım, markaların daha fazla ürün/hizmet satması, insanların daha fazla tükenmesi için stratejiler üretmekti. 2006’da ilk DSLR fotoğraf makinemi aldım ve fotoğraf çekmek için seyahat etmeye başladım. Herhangi bir iş seyahatini, işim bittiği an fotoğraf seyahatine dönüştürüyordum. 2007’de ilk seyahat bloğumu açtım. 31 yaşıma geldiğimde, beyaz yakalı hayatıma artık bir son vermek istiyordum. Tek başıma bulamadığım cesareti, eşim Onur’la tanıştıktan sonra buldum. Kenya’da evlendiğimiz gün işlerimizden ayrılmaya, kendi işimizi kurmaya karar vermiştik. Fotoğraf çekerek yaşamımızı sürdürmek için, önce severek yürüteceğimiz bir iş kurmamız gerekiyordu. 2011’de sadece çok sevdiğimiz tasarımları satışa sunduğumuz eticaret sitemizi açtık. 2013’te ise fotoğraflarımızı ve seyahat notlarımızı paylaştığımız @baya_iyi instagram sayfamızı ve bloğumuzu açtık. Bir tarafta işleyen bir işimiz olduğu için, bugün fotoğrafçı olarak, influencer olarak sadece çok sevdiğimiz markalarla çalışma özgürlüğümüzü kazanmış olduk. 2020 yılındaki seyahat yasaklarıyla hayatı daha fazla ertelememeye karar verdik ve planlarımızı öne çekerek Kaş’a taşındık. Çok sevdiğimiz Kaş’ı önce evimiz, Mayıs 2021 itibariyle de işimiz yaptık. Şimdi hem Kaş’ın tarihi çarşısında bulunan küçük pansiyonumuz Kuytu Terrace’ı işletiyoruz hem de Kaş’taki tarih ve doğa keşiflerimizi Kaş’ı sevenlerle paylaşıyoruz.

Bu kariyer değişimi beni üç konuda inanılmaz yeniledi. İlki, tamamen zevk için kendimi geliştirmeye vaktimi ayırabilmem. Yani kariyer için değil, paraya dönüştürmeyi planladığım bir iş/proje için değil, sadece kendimi daha iyi hissedeceğim için İspanyolca öğreniyorum, dünya coğrafyası çalışıyorum, sanat tarihi dersleri alıyorum. İkincisi, zamanın çok yavaş akmasını istiyorum. En sevdiğim gün pazartesi. Her cuma bu hafta yeterince kendimi geliştirdim mi paniği yaşıyorum. Üçüncüsü, denemekten korkmuyorum. İstifa etmem gereken bir işim olmadığı için, kaybedecek bir şey de yok gibi geliyor.”

Bonus: Restart yapılmış kariyer hikayeleri 4 - Mindfulness Eğitmeni Itır Esen Yamaç

 

Restart yapılmış kariyer hikayeleri 3 - Fotoğrafçı, Influencer Oylum Yüksel
Önceki ve Sonraki
Haberler