EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Migren ve nefes ilişkisi

Migren günümüzde sıkça karşılaşılan bir sağlık sorunu. Nefes uzmanı ve yazar Nevşah Karamehmet migren ve nefes ilişkisi hakkında yazdı.

profil
Nevşah Karamehmet
10.01.2019
Migren ve nefes ilişkisi

Öğrenilmiş disfonksiyonel bir nefes alışkanlığınız varsa solunum kimyanızı gün içerisinde defalarca bozuyor olabilirsiniz. Bu da hücrelerinize yeterince oksijen gitmemesine ve çoğunlukla hipokapni dediğimiz, yüzlerce hastalığı tetikleyen duruma neden olabilir. Bugün solunum uzmanlarının yazdığı binlerce kitapta ‘’hipokapninin sebep olduğu rahatsızlıklar’’ başlığı altında migren de var.  Ülkemizdeki kişilerin yüzde 90’ının aşırı nefes alma ve duygularını manipüle etmek, rahatlamak için aşırı nefes alma alışkanlığı olduğuna bakarsak ve rahatlamak için alınan aşırı nefeslerin insanları hipokapni durumunun içine soktuğunu söylersek, migren rahatsızlığı olan kişilerin yüzde 90’ı sadece öğrenilmiş disfonksiyonel bir nefes alışkanlığı olduğu için baş ağrısı çekiyor olabilir.

Annemin de migren rahatsızlığı vardı ve haftanın üç günü mutlaka migren krizleri olurdu. Biz bu durumu ailece 30 seneye yakın bir zaman yaşadık. Sonra bir gün annem katılımcılarımızın ‘’Mucize Kursu’’ ismini verdiği seminerime geldi. İlk seansta gerçekten çok zorlandı. Öğrenilmiş nefes alışkanlıklarının değişmesi çok kolay olmuyor. Düşünün, bedeniniz 35 senedir aynı şekilde nefes almaya, düşünmeye, hayatı belli bir şekilde algılamaya alışmış… Bir anda hepsinin değişiyor olması büyük şok! Annem de bu yüzden epey zorlandı ama nefes alışkanlığını değiştirdiği an onun için bambaşka bir dünya, bambaşka bir varoluş hali oluştu. Belki de 35 senedir ilk defa bedeni, beyni, hücreleri nefes alabiliyordu. Bu inanılmaz bir iyileşme sağlıyor. Öyle de oldu. Annemin son 10 senedir başı bile ağrımıyor. Kendisi şu an nefes koçu :)

Kendinizi rahatlatmak için her aşırı nefes alışınızda siz de psikolojik olarak belki rahatlıyorsunuz ama diğer taraftan solunum kimyanızı bozuyorsunuz. Bu sorunun önüne geçmek için nefes alışkanlıklarınızın uzmanlar tarafından değerlendirilmesini öneririm.

Önceki ve Sonraki
Haberler