EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

İyi hissettiren 10 podcast

Pandemiyle birlikte sadece geçtiğimiz bir yıl boyunca, dünya genelinde dinleyicilerin Spotify’daki sağlık odaklı podcast yayınlarını dinleme oranı yüzde 116 oranında arttı. Bu oran Türkiye’de daha da yükseliyor ve yüzde 177 ile globaldeki artışın da ötesine geçiyor. Sağlıklı yaşam temalı en popüler 10 podcast yayına göz atalım...

profil
BT Ekip
10.04.2021
İyi hissettiren 10 podcast

Pandemi nedeniyle bir yılı evde geçirmiş olduğumuz gerçeği ile yüzleştiğimizde gördük ki insanların günlük yaşamları oldukça değişti ve çoğu, mümkün olan her yerde biraz olsun rahatlamak için yoğun programları arasında bir mola verebilmenin arayışı içinde. 

İster kendimize dönmek ve belki de kafamızı biraz olsun boşaltmak için huzurlu bir meditasyon ister sağlıklı ve dengeli bir yeme alışkanlığı için beslenme rutinlerini tazelemek ister yatma zamanı geldiğinde huzurlu bir uykuya dalmak için sesli kitap dinlemek olsun, Spotify’ın yeni verileri insanların akıl sağlıklarını korumak ve kendilerini evde kalmaya adapte etmek için yeni yöntemler bulmalarıyla, sağlıklı yaşam odaklı içeriklere olan ilginin de yükseldiğini ortaya koyuyor.  

İnsanların karantina sırasında yaşam tarzlarını nasıl değiştirdiklerini ve nasıl pozitif kaldıklarını anlamak için Spotify, audio dünyası takipçilerinin sağlıklarıyla ilgilenmek ve aradan bir yıl geçse dahi sağlıklı yaşam odağına devam etmek için nasıl ilham aldıklarını göstermek üzere son 12 ayda sağlık odaklı audio içeriklerde ortaya çıkan trendleri açıkladı.   

Spotify ayrıca, dinleyicilerin sağlık odaklı podcast'lerin ötesinde kişisel gelişim temalı içerikler konusunda da nasıl bir eğilim sergilediklerine ışık tutuyor. Profesyonel düzeyde bakınca ise kullanıcıların, düşünce yapısı, kişisel gelişim ve hatta karantina sırasında yaratıcı ilham gibi konularda daha fazla şey duymak için iş alanındaki podcast'lerden de yararlandıklarını görüyoruz. 


Pandemiyle birlikte sadece geçtiğimiz bir yıl boyunca, dünya genelinde dinleyicilerin Spotify’daki sağlık odaklı podcast yayınlarını dinleme oranı yüzde 116 oranında arttı. Bu oran Türkiye’de daha da yükseliyor ve yüzde 177 ile globaldeki artışın da ötesine geçiyor.

Tüm dünyada sağlıklı yaşam odağında en çok dinlenen podcast kategorileri kişisel gelişim, meditasyon ve beslenme şeklinde sıralanırken, Türkiye’de meditasyon temalı içerikler biraz daha öne çıkıyor. Türkiye’de sağlıklı yaşam alanında en çok dinlenen podcast kategorileri, kişisel gelişim, meditasyon, meditasyon & rahatlama gibi konularda içerik sunan yayınlardan oluşuyor. Unicornun Gözüyle, Mindfulness ve Yıldız Tozu gibi podcast yayınları bunlardan bazıları. 

 Türkiye’de sağlıklı yaşam podcast’leri ne kadar dinleniyor?

Türkiye’de Spotify kullanıcıları, Mart 2020 ile Şubat 2021 tarihleri arasında ortalama olarak 85 milyon dakikanın üzerinde sağlıklı yaşam odaklı podcast yayınlarını dinledi. Türkiye’de bu alanda en çok dinlenen podcast yayınları ise sırasıyla şöyle:  Merdiven Altı Terapi, Yeşim’in ŞifaEvi ve Olumlu Dünya.


Spotify’da Mart 2020’den beri dünya genelinde sağlıklı yaşam temalı en popüler 5 podcast kategorisi:

İçe dönüş
Kişisel gelişim
Meditasyon
Rahatlama
Beslenme


Spotify’da Mart 2020’den beri Türkiye’de sağlıklı yaşam temalı en popüler 10 podcast yayını:

Merdiven Altı Terapi
Yeşim'in ŞifaEvi
Olumlu Dünya
Unicornun Gozuyle
Doğan Cüceloğlu
Mindfulness
Organik Beyinler Podcast
Psikolog Tülay Kök
Psikolojik
Yıldız Tozu

Bonus: İyi hissettiren 5 film


Önceki ve Sonraki
Haberler