EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Hamilelikte kasık ağrısına dikkat

Anne adaylarının korkusu kasık ağrısı çoğu zaman basit fiziksel nedenlerle ortaya çıksa bile düşük tehdidi ve erken doğum riskleri de taşıyabilir. Peki kasık ağrılarını nasıl yorumlamalı? Op. Dr. Furkan Kayabaşoğlu yazdı.

profil
Op. Dr. Furkan Kayabaşoğlu
10.03.2016
Hamilelikte kasık ağrısına dikkat

Kasık bölgesi hamileliğin hemen her döneminde ağrı hissedilebilen bir bölgedir. Hamileliğin ilk haftalarında rahmin büyümeye başlaması ve kanlanma artışına bağlı olarak oluşabilen kasık ağrıları, ilerleyen haftalarda ağırlığın artışı ve rahmi asan bağların gerilmesine bağlı ortaya çıkabilmektedir. Çoğunlukla bu gibi fiziksel nedenlerden ortaya çıksa da düşük tehdidi, idrar yolu enfeksiyonu gibi ciddi durumlarda da kasık ağrısı görülebilmektedir. Bu nedenle ısrar eden ağrıların varlığında hekime başvurulmasında yarar vardır.

Hamileliğin 4-5’nci aylarından kasık bölgelerinde bıçak saplanır gibi keskin ve ani başlayan, hareket etmekle, aniden ayağa kalkmakla şiddetlenen ağrılar, rahmin asılı durmasını sağlayan Roundligament’lerin gerilmesine bağlıdır. Tipik olarak bu ağrılar aniden ayağa kalkarken, yatakta sağa-sola dönerken, ani hareketler yaparken, öksürme-hapşırma sırasında şiddetlenmektedir. Bu hareketler rahimin etrafındaki bağların hareket etmesine ve gerilmesine yol açtıkları için ağrıya neden olurlar. Fakat bağların gerilmesine bağlı ağrılar kısa sürelidir, aniden gelir ve geçer. Roundligament ağrısı genellikle sağ kasıkta görülmekle beraber her iki tarafta birden de görülebilir. Ağrının hissedildiği tarafın tersi tarafa doğru yatılması rahatlama sağlayabilir.

Düşük tehlikesi olabilir

Düşük nedeniyle oluşan kasık ağrısına vajinal kanama eşlik etmektedir. Bu iki belirti birlikte olduğunda zaman kaybetmeden bir hekime başvurmak yerinde olacaktır. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki vajinal kanaması olan anne adaylarının birçoğunda hala bebeğin kalp atımları devam etmektedir. Bu nedenle vajinal kanama varlığında soğukkanlılığı korunmak, boşu boşuna moralleri bozmamak gerekir.

Erken doğum nedeniyle oluşan kasık ağrısı ritmik karakterlidir, ağrılar belli aralıklarla tekrarlar. Bazen kasık ağrısı çok yoğun olmasa bile, karının sertleşmesi de erken doğum açısından uyarıcı olmalıdır.

Hekim Önerisi: Hangi haftada olursa olsun kasık ağrınız olduğunda bol sıvı almalısınız ve yatak istirahatine başlamalısınız. Eğer ağrınıza zamanla vajinal kanama, idrarda yanma, vajinal akıntı, ateş gibi belirtiler de eklenmesi durumunda ya da ağrılarınız giderek artış göstermesi halinde hekiminizi haberdar etmelisiniz. Unutmamak gerekir ki hamile olmanız, apandisit gibi diğer sistemlerden kaynaklanan hastalıkları yaşamayacağınızı göstermez.

Bonus: Hassas ciltler için bakım önerileri

Önceki ve Sonraki
Haberler