EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - FITNESS

Yazın en eğlenceli sporu: Kitesurf

Yaz aylarında birçok sahilde rastlamışsınızdır kitesurf yapanlara. Bugünkü yazımız bu eğlenceli spor hakkında.

profil
Dünya Ulusoy
20.08.2016
Yazın en eğlenceli sporu: Kitesurf

Çocukken uçurtma uçurmaktansa, uçurtmanın kendisi olmayı hayal ederdim hep. Hem uçmak, hem de kontrolü elimde tutarak rüzgâra kendimi bırakmak, rüzgârla dans etmek… Kitesurf’den bahsediyorum!

Kimler yapabilir?

Çevik olduğunuzu düşünüyorsanız denge ve koordinasyonunuz iyiyse kitesurf tam size göre.Kiteboard’u deneyen kişilerin yüzde 50’si için yaşam biçimine dönen bu spor için heyecan ve adrenalini seviyor olmanız yeterli.

Kitesurf dünyada çok yeni olmasına rağmen her geçen gün meraklısı ve popülaritesi hızla artmakta. Bu rüzgârlı su sporuna, uçurtma sörfü de diye biliriz. Fransa’da başlayıp dünyayı etkisi altına alan bu eğlenceli su sporu için gerekli olan malzemeleri ders alacağınız yerden kiralayabilirsiniz ama bir süre sonra eminim kendinize ait sizi yansıtacak bir takıma sahip olmak isteyeceksiniz.

Su sporlarının malzeme teknolojisi geliştikçe sporcu yaşı da küçüldü. 8 yaşında kitesurf yapan birisini görürseniz şaşırmayın. Alacağınız 8 saatlik bir eğitimle, uçurtma misali gökyüzünde dans etmeye başlayabilirsiniz.

Nerede, ne zaman yapabilirsiniz?

Kilyos, Alaçatı, Fethiye, Gökova kiteboard yapabileceğiniz şahane yerler arasında diyebilirim. Yaz sporu gibi görünse de kış hariç senenin 8 ayı rahatça yapabileceğiniz bir spor. Kitesurf yapacağınız zaman ihtiyacınız olan şeylerse kask, can yeleği, sörf tahtası, uçurtma…

Uçurtmanızın çeşidine göre 2 veya 4 ip gövdeye bağlı olan kontrol yeleğinde olur. Bu ipler sağa çektiğinizde sola, sola çektiğinizde sağa doğru uçmanızı sağlar. Kaymanızı sağlayacak araç ise sörf tahtanız. 

Karın kaslarının sürekli aktif olduğu kitesurf de bacak, kol ve göğüs kasları da sürekli çalışıyor.

Önceki ve Sonraki
Haberler