EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - FITNESS

Sonbahar-kış aylarında spor yapmanın faydaları

Bağışıklığınızı güçlendirmek, kış boyu mümkün olduğunca az hasta olmak, dingin ve pozitif ruh halinizi korumak, kışın yağlanmaya başlayan vücudunuzu formda tutmak ve yaza fit girmek için şimdi spora başlamanın tam zamanı! Kişisel Antrenör Cem Sarpay, kış aylarında spor yapmanın faydalarını anlattı.

profil
BT Ekip
19.10.2021
Sonbahar-kış aylarında spor yapmanın faydaları

Her mevsim spor yapmak güzel ve faydalıdır ancak gelin bir de kış aylarını sportif aktiviteler ile dolu dolu geçirdiğimizde ne gibi avantajlarımız olacak, beraber inceleyelim.

Doğru planlama ile, 6-7 aylık kapalı giysiler giyme sürecini iyi değerlendirebilir ve bahar aylarında ‘Sürpriz! Ben artık yeni bir insanım!’ diyebilirsiniz. İnanın yaz sezonuna bu şekilde girmek, fazlası ile keyifli olacak.

Sıcak yaz aylarının ardından havaların soğumasıyla birlikte birçok kişi depresif ruh haline bürünebiliyor. Antrenman yapmak en kötü durumlarda bile modunuzu daima yüksek tutacaktır. Ruh hali demişken, güneş ışığından uzak kalındığı bu dönem D vitamininizi ölçtürmenizi ve eğer düşük ise hekim yönlendirmesi ile tamamlamanızı şiddetle tavsiye ederim. Gerisi mi? Gerisini antrenmana bırakın; size serotonin ve dopamin olarak geri dönüp kapalı havalarda dahi modunuzun daima yüksek olmasını sağlayacaktır.

 

Sonbahar-kış aylarında spor yapmanın faydaları

Kış başlarken, özellikle mevsim geçişlerinde vücudumuz kilo alma eğilimde olur. Genelde iştahımız açılır ve bir miktar yağlanırız. Hareketsiz kaldığımızda bu yağlanmayı kış boyunca koruma eğilimde oluruz, ancak işin aslı kışın yağ yakmak çok daha kolaydır ve vücut ısısı da spor yapan insanlarda daha dengeli olur.

Güçlü bağışıklık sistemine sahip olmak günümüzde hepimizin ortak amacı oldu. Spor yapmak, ek takviyelerden çok daha etkili olacak. Ancak, kendinizi çok yıpratacağınız egzersizlerin bağışıklık sistemine ters etki yapabileceğini unutmayın! Yaşınıza ve formunuza uygun antrenman programları yapmanız, sağlığınızı korumanız, dik ve ayakta bir kış dönemi geçirmeniz için oldukça önemli. Burada eklemek isterim ki, sadece doğru antrenman ve beslenme ile ben ve birçok sporcum birçok kışı burnumuzu bile çekmeden geçiriyoruz!

Son söz olarak, yaza bomba gibi fit girdiğiniz, kış boyu hasta olmadığınız, dingin ve pozitif ruh halinizi koruduğunuz bir kış ayı ile miskin miskin oturup kilo aldığınız ve negatif ruh halinde sürdüğünüz bir kış ayı arasında seçim yapmanız gerekirse, seçimini her zaman spordan yana kullanan bir antrenör olarak diyeceğim tek söz şudur: Şimdi başlamanın tam zamanı! Herkese sağlıklı ve mutlu bir hayat dilerim.

 

Sonbahar-kış aylarında spor yapmanın faydaları
Önceki ve Sonraki
Haberler