EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - FITNESS

Hangi sporu yapmalısınız?

Kimler hangi sporu yapmalı? Hangi sporu yapmamalı? Fitness antrenörü Cem Sarpay pilates, yoga, fitness, crossfit ve dövüş sporları hakkında bilmeniz gerekenleri anlattı.

profil
BT Ekip
23.08.2021
Hangi sporu yapmalısınız?

Oldukça keyifli bir spor dalı olan pilates hemen hemen herkes için uygun ve güzel bir spor ancak hedefiniz hızlı kilo vermek ya da kas olarak şekillenmek ise öncelikli tercihiniz olmamalı. Kimler için daha öncelikli derseniz, gün boyu sabit pozisyonlarda kalan, stresli bir işte çalışan, postür sorunları olan ve daha esnek bir vücut isteyen kişiler için ve özellikle bel, kalça bölgesi güçsüz kişiler için pilatesi seçmek daha hızlı sonuç verecektir.


Fitness fit olmak isteyen herkesin vazgeçilmezi! Ancak bu spor da gün boyu çok yorulan kişiler için verimsiz ve istikrarsız oluyor. Fiziksel olarak çok çalışan ve yorulan insanların başka bir spordan geçişi daha kolay olacağından sakatlığı olan, kronik yorgunluk çeken ya da belli bir yaşın üzerinde olup spora ilk kez başlayanlar için fitness öncesinde bir süre  yürüyüş, yüzme ya da esneme gibi alışkanlıklar edinmek önemli! Ancak yağ yakmak ve vücut şeklinizi değiştirmek istiyorsanız fitness ilk seçiminiz olmalı! Bununla birlikte gücünüz, esnekliğiniz ve diğer fiziksel yetenekleriniz de iyi bir antrenörün donanımına bağlı olarak doğru programlama ile gelişecektir.


Crossfit spor alt yapısı olanlar için daha uygun bir spor. Tabii ki antrenörünüz size uygun bir başlama seviyesi ile sporu uygun hale getirecektir! Başlanamaz değil ama başlangıçta spor alt yapısı olan biri kadar verim almanız zor olacağı gibi sakatlanma riskiniz de daha fazla olacaktır. Bununla beraber güç ve dayanıklılık üretmek için bence en iyi sporlardan biri! Kendinizi güçlü hissetmek, deşarj olmak ve sert bir spor istiyorsanız çok keyif alacağınızı garanti ederim.


Yogayı birçok kişi nefes, meditasyon ve basit hareketler gibi düşünse de çok kolay bir spor değil!  Mental derinlik ve fiziksel esneklik olarak sizi taşıyacağı bir üst seviye her zaman var! Ancak fit ve güçlü ya da esnek olmak için etkisi olsa da ilk sırada değil. Eğer stres ile baş edemiyorsanız, depresif bir yapıda iseniz ve sakin bir spor ile fiziksel gelişim sağlarken zihninizi de yeniden formatlamak istiyorsanız kendinizi yogaya bırakın! Nefes teknikleri, meditasyon, esnek bir vücut ve güçlü bağ dokuları ile zihnen de yenilenmek isteyenlere tavsiye ederim. 


Genel bir kategoride isimlendirdiğim bu sporlar genelde sert ve sakatlanmaya müsait sporlardır. Ancak kendinizi savunmanız gerektiğinde bir şey yapamamaktan korkuyorsanız ve buna ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız savunma öğrenmenizde kesinlikle fayda var. Her spor dalı kendine göre bir felsefe içerir! Box, karate ya da başka bir seçim yapmadan önce biraz incelemenizi ve kendinize yakın hissettiğiniz spora yönelmenizi tavsiye ederim.

Spor yapmak kendiniz için yapabileceğiniz en güzel yatırımlardan birisidir! Burada örneklendirilen spor dalları için 'biri diğerinden iyidir ya da kötüdür' diyemeyiz ancak sizin için uygun olanı seçmeniz için çok kısa bir tanıtım yaptım. Sağlıkla ve sporla kalın!     

Bonus: Göbek eriten hareketler
 

Önceki ve Sonraki
Haberler