EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - FITNESS

Hamilelikte egzersiz


Düzenli spor yapan kadınlar, hamile kaldıklarında da genellikle sporlarına devam etmeyi ister. Kişisel antrenör Cem Sarpay, bu hafta anne adaylarının güvenli egzersiz yapabilmeleri için önerilerini, hangi durumların riskli olabileceğini ve düzenli egzersizin gebeliğe ne gibi faydalar sağlayabileceğini yazdı

Hamilelikte egzersiz


Hamile kaldığınız dönemde yaptığınız ya da yapacağınız egzersizlerin kadın doğum doktorunuz tarafından onaylanması en önemlisidir. İkinci olarak da bu konuda bilgi ve tecrübesi olan bir antrenör eşliğinde çalışmanız olacaktır. Bunun dışında kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları, yüksek tansiyon durumu, kansızlık sorunları hamilelik döneminde mutlaka dikkate alınıp değerlendirilmesi gereken önemli risk durumlarıdır.


Sağlığınıza ve gebelik durumunuza uygun egzersizleri doktorunuz ve antrenörünüzün onayı ile programladığınızda, bunun birçok faydasını göreceksiniz. Bana göre bunlardan ilki, bu dönemi psikolojik olarak daha rahat bir şekilde geçirmenize yardımcı olmasıdır. Ayrıca ıkınma durumuna daha hakim kaslarınız olacağından normal doğum için de avantajınız olacaktır. Düzenli egzersiz, hamilelik sırasında olması gerekenden fazla kilolara çıkmanızı engelleyebilir ve genelde buna bağlı olarak da oluşan insülin sorunlarını dengelemede etkilidir. Doğum sonrası da alınan kiloları vermek ve tekrar forma girmek kolaylaşır. 


Darbe etkisi olan patlamalı ve extrem sporlar bu dönem için uygun ve sağlıklı değildir ancak tavsiye etmesem de profesyonel sporcular, doktorlarının izni ile antrenörleri eşliğinde zaten yaptıkları sporları güncelleyerek ve seviye ayarlaması yaparak aktif sporlarına devam edebilmektedir. Bu dönem ağır sporlarda sadece gebelik riskleri değil; kas, eklem, kalp ve genel sağlığınız ile ilgili riskler de oluşabilir. Voleybol, basketbol, atlamalı zıplamalı egzersizler, boks, dalış yapmak, kayak, paraşüt gibi egzersizler riskli gruptadır. Güvenli grupta size daha çok fayda sağlayacak egzersizler doktorunuzun onayı ile yapacağınız ve orta şiddette yapılacak egzersizlerdir. Bunlar yürüyüş, kondüsyon bisikleti, yüzme ve seviyesi ayarlanarak pilates, yoga, fitness gibi egzersizlerdir ve doğru programlanarak güvenle yapılabilmektedir.

 

Not: Kaslarınızda, tendon ve kemik bağlarınızda  oluşacak değişimleri bilen ve takip eden bir antrenör ile çalışmanızı ve bu dönemde de tüm sağlık şartlarınız uygun ise spordan kopmamanızı tavsiye ederim. 


Önceki ve Sonraki
Haberler