EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - FITNESS

Depresyonda sporun faydaları

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kullanımı hızla artan antidepresanlar, depresyonda olan kişiler için tek çözüm değildir. Sağlığa pek çok faydası olan spor; yarattığı mutluluk ve yeterlilik hissi ile depresyondan kurtulmada da yardımcı olabilir. Kişisel antrenör Cem Sarpay, kişinin doktoru ile görüşüp rahatsızlığının boyutuna göre ayarlanacak bir spor programının depresyona faydalarını anlattı

Depresyonda sporun faydaları

Kişisel düşüncem, her türlü ilaç için alternatif bir seçenek olduğu sürece ilaç kullanmamak ve alternatif seçenek yeterli tedaviyi sağlayacak güçte değilse ilaç tedavisine başlamaktır. Bu sebeple bazı rahatsızlıklar için ilaç kullanımı çok önemli olabilirken, bazı rahatsızlıklar aslında ilaçsız da tedavi edilebilir. Depresyondaki kişilerin genel özellikleri karamsarlık, kendini mutsuz hissetme, çevreye karşı ilgide kayıplar ve zevk alamama gibi genel duygu durum bozukluklarıdır. Antidepresanlar, beynimizden salgılanan kimyasalları etkileyerek bu durumları tedavi edebilse bile bu durumların nedenlerini tedavi edemezler. Bu sebeple ciddi rahatsızlıklarda çoğu zaman tedaviye eşlik eden terapiler çok etkili olabilmektedir. Aynı zamanda her ilaç tedavisinde olduğu gibi tedavi sürecine eşlik edecek yan etkiler oluşabilir. Bu, tedavinin bir parçası olarak ve kar-zarar hesabı yapılarak kabul edilir ve gerekli durumlarda tedaviye güvenmek ve tamamlamak gerekir. Ancak yıllarca kronikleşmiş ağır durumların ya da beyin kimyanızda oluşmuş anormal durumların tedavisi ile örneğin işinden ya da eşinden ayrılma, kendini kötü hissetme gibi durumların tedavileri aynı zorlukta olmayacaktır. Kişilerin kafalarına göre ilaç kullanmaları ya da talep etmeleri yanlıştır ve bu gibi geçici durumlarda spor yapmak harika bir alternatif olup ağır sorunlarda da tedaviye yardımcı olabilir.


22 yıldır her şartta aktif spor yapan bir sporcu ve antrenör olarak kendi adıma diyebilirim ki, geçmişte depresyon dahil pek çok psikolojik sorun ile spor sayesinde kolayca baş edebildim. Bugün de iyi bir ruh halini korumamda, yaptığım antrenmanların büyük etkisi var. Bazı durumlarda spor yapmak için bir neden de bulamayacak kadar isteğinizi kaybedebilirsiniz. Ben profesyonel olduğum ve her şartta disiplinimi koruduğum halde benim de yaşamımda böyle bir dönem olmuştu ve o dönem spor yapmakta çok zorlandığım için doktora gitmiş, gerekli tedaviye başlamış ve spora tekrar başlayıp doktor onayı ile tedavinin ilaç süresini kısaltıp tekrar normal hayatıma dönmüştüm. Bu durumların hiçbiri herkes için geçerli olmayacaktır elbette ancak sporun, doğru yapıldığında size zararı yoktur. Tam tersine mutlu hissedeceğiniz tüm hormonları aktive ederek beyin kimyanızın tekrar düzelmesine katkı sağlar. Bu sırada hiçbir yan etki de görmezsiniz. Spor bağımlılığı ayrı bir konu; yalnız yaşınıza ve kapasitenize uygun yeterli bir egzersiz programının etkileri hayat kalitenizde her anlamda muazzam bir fark yaratacaktır. Bu sebeple belki terapi, spor ve diğer yöntemler ile sorunlarınızı çözebileceğiniz bir noktada olup olmadığınızı önce bir uzmana danışmanızı ve gereksiz yere ilaç kullanmamanızı tavsiye ederim. Bazı durumlarda ilaç tedavisi kesinlikle gerekliyken bazı durumlarda alternatifi olabilmektedir. Antrenörlük kariyerim boyunca rahatsızlık hisseden birçok öğrencimin antrenman programımız içinde daha iyi hissettiğine, bazılarının tedavisinin hızlandığına ve hatta bazılarının da tedavinin ilaç kısmını doktor onayı ile birlikte sonlandırdığına şahit oldum.  

Önceki ve Sonraki
Haberler