EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - BESLENME

Su tüketimini artırmak için 6 kolay öneri

Su tüketiminin ne kadar önemli ve hayati olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Beynin doğru çalışmasında, metabolizmanın işleyişinde, toksinlerin atılmasında, sağlıklı bir ruh hali sağlamasında, hatta kilo vermeye yardımcı olmasında dahi rolü oldukça büyük. Bunları çok iyi bilmenize rağmen bir türlü su tüketiminizi artıramıyorsanız, gün sonunda ne kadar az su içtiğinizi fark ediyorsanız, ‘Aklıma su içmek bile gelmiyor’ diyorsanız, Diyetisyen Esra Akar’ın verdiği önerilerle işiniz çok kolaylaşacak

Su tüketimini artırmak için 6 kolay öneri

Su içmekte zorlanıyorsanız, belki de en güzel çözümlerden biri içine aromalı besinleri eklemektir. Tercihinize göre şişenize ekleyeceğiniz limon, maydanoz, çilek, nane, böğürtlen, tarçın gibi besinlerin  ferahlamanızda ve su tüketiminizin artmasında olumlu etki göstereceğini göreceksiniz.

Ne kadar su içmeniz gerektiğini bilmiyor ve yeteri kadar su içip içmediğinizi merak ediyorsanız çözüm çok basit. ‘Kilonuz x 30 ml’ gibi basit bir hesaplamayla çözüme ulaşabilirsiniz. Örneğin 60 kg biri için gerekli su miktarı 60 x 30 ml=1800 ml yani yaklaşık 2 litre civarı çıkacaktır. Bu formül sayesinde kendinize hedef koyabilir ve gün içinde bu su miktarını tamamlayabilirsiniz.

Gün içindeki yoğunluktan, koşuşturmacadan su içmeyi unuttuğumuz zamanlar muhakkak oluyordur. Bunu önlemek için telefonunuza, akıllı saatinize veya bilgisayarınıza su hatırlatması yapması için alarmlar kurabilirsiniz. Böylelikle düzenli aralıklarla su tüketebilir ve hedefinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

Bazen içtiğiniz su kadar, hatta daha çok çay ve kahve içenleriniz vardır. Bu içeceklere, diüretik etkisi ve içerdiği kafein miktarından dolayı muhakkak sınırlandırma getirmelisiniz. Onların yerine su koymaya ya da yanlarında muhakkak su tüketmeye çalışın. Örneğin Türk kahvesinin yanına su koyarken minik bardaklar yerine daha büyük bardaklar tercih edebilirsiniz. 

Elinizin altında, masanızda, arabanızda yani kısaca her an yanınızda su şişeniz olsun. Böylelikle gözünüzün önünde devamlı bulunacağından unutma gibi bir durum olmayacak, hatta göreceksiniz su tüketiminizde çok olumlu bir artış yaşanacaktır.

Diğer bir yol ise her yemekten önce bir büyük bardak su içmek… Mesela günde üç ana, iki ara öğün tükettiğinizi varsayarsak; her öğün öncesi tüketilen su ile beş bardak suyu kolaylıkla bitirmiş olursunuz. Ayrıca bunun, iştah kontrolünüzü sağlamada da yardımını, etkisini göreceksiniz.

Önceki ve Sonraki
Haberler