EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - BESLENME

Sürekli açlık hissine yol açan 10 sebep

Sık sık acıkıyor ve kendinizi buzdolabında yiyecek bir şeyler ararken buluyorsanız, yemek yemenize rağmen doymamış gibiyseniz, bir de bunların yanında hep fast food, abur cubur yemek istiyorsanız; bir şeyler ters gidiyor demektir. Öğün sayınız, uyku düzeniniz, hatta sosyal medyada geçirdiğiniz süre ve takip ettiğiniz hesaplar dahi tokluğunuzu etkiliyor olabilir… Diyetisyen Esra Akar, açlık hissinden kurtulmak için hayatınızda değiştirmeniz gereken 10 alışkanlığı yazdı

Sürekli açlık hissine yol açan 10 sebep

Yetersiz uyumak, açlığı bastıran leptin hormonunun azalmasına ve iştah hormonu olan ghrelin’nin artmasına neden olur. Bu nedenle gün içinde daha fazla acıkırsınız. Uzmanlar bu sorunun yaşanmaması için 7-8 saat uykunun yeterli olacağını söylüyor.

Beynimizde açlık ile susuzluğun hissedildiği bölge çok yakındır. O nedenle bazen susuzluğu açlık olarak algılayabilir ve sizi bir şeyler atıştırmaya yöneltebilir. Bu durumun önüne geçmek için bol bol su içmek şart. Porsiyon kontrolü yapmak için de yemeklerden önce bir bardak su içmek işinizi kolaylaştırabilir.

Sabah ‘Kahvaltı hazırlamak için vakit yok’ diyerek, öğlen ‘Yoğunluktan yemek yiyemiyorum’ diyerek akşam oluyor ve akşama dünyaları yiyebilecek duruma geliyorsunuz. Ancak düzenli şekilde ana ve ara öğünlerinizi yapmanız; açlığınızı ve kan şekerinizi dengede tutmanın en etkili yollarından biri olacaktır.

Gün içinde ihtiyacınız olan besinleri almadığınızda kendinizi aç hissetmeniz çok normal. Ya da yeterli yediğinizi düşünüyor ancak çok fazla enerji harcıyorsanız, yine açlık yaşayabilirsiniz. Bir besin günlüğü tutmak ya da vücudunuzu dinlemek size yol gösterecektir.

Sık sık ve fazla miktarda basit karbonhidrat tüketimi kan şekerinizde dalgalanmalara ve dolayısıyla midede sürekli olarak açlık hissine sebep olur. Acıktıkça da tekrar basit karbonhidratlara yönelim yaşanır ve kısır bir döngüye girilir. Bunu önlemek için öğünlerinizin içeriğine dikkat etmelisiniz.

Gün içinde sosyal medyada gördüğümüz ağzımızı sulandıracak yemek görselleri, açlık hormonu olan ghrelin’in artışına sebep olur. Böylece yemek videoları, görselleri ile sık sık karşılaşınca açlık hissetmek kaçınılmazdır. Takip ettiğiniz hesap türlerini kontrol etmek bir çözüm olabilir.

Bu dönemde vücuttaki progesteron seviyesi yükselirken kendinizi depresif ve karamsar hissetmeye meyilli hale gelirsiniz. Bu olumsuz psikolojik durum ise şekerli ve abur cubur gibi besinlere yönelmenize sebep olur. Tercihlerinizi yaparken öğünlerin dengesine dikkat etmeli ve içeriği sağlıklı olanları tercih etmelisiniz.

Gerçekten acıktınız mı, yoksa sadece yapacak başka bir şey mi yok? Bazen sadece oyalanmak için ya da sıkıldığınız için yemek yediğinizi fark ettiyseniz kendinizi oyalayacak başka yollar bulmalısınız. Belki de doğada yürüyüş, arkadaşlarla sohbet, güzel bir kitap…

Çok şaşırtıcı olabilir ancak doğru! Bir gece önce fazla kaçırmanın sonucu olarak, özellikle şeker ve hamur işi ağırlıktaysa; kan şekerini dengelemek için pankreas daha fazla insülin salgısı yapar. Böylece sabah daha aç olarak güne başlamanıza sebep olabilir.

Beyne tokluk hissi 20 dakikada ulaşır. O süreye ne sığdırdığınız sizin elinizde... Çok hızlı yemek yemek de, genellikle fazlaca kalori alımı demek olur. Çözümü ise elbette yiyecekleri iyice çiğnemek ve acele etmeden yemek.

Önceki ve Sonraki
Haberler