İYİ HİSSET - BESLENME

Kahveyi yumuşatmak için kullandığımız süt tozu nedir?

Kahvenin tadını sert bulanların zaman zaman tercih ettiği süt tozu hakkında kafaları karıştıran soru işaretleri bulunuyor. Kimi süt tozunun masum olduğunu söylerken, kimi de tehlikeli olduğunu savunuyor. Diyetisyen Esra Akar, kahvemizin tadını yumuşatmak için kullandığımız süt tozunu yazdı

Kahveyi yumuşatmak için kullandığımız süt tozu nedir?

Yağlı ve yağsız sütlerin suyunun uçurulması ile elde edilen süt tozu, bir süt ürünüdür. Süt tozu için basitçe suyu alınmış bir süt şeklidir diyebiliriz yani süt, aromasından hiçbir şey kaybetmez. Bununla birlikte birçok kişi, süt tozunun taze süte kıyasla yumuşak bir tada sahip olduğunu iddia eder. Bu sebeple süt tozu da en az süt kadar yaygın kullanılır. 

Süt tozu gerçek bir sütten alınabilecek her türlü içeriğin alınmasına yardımcı olur. Özellikle gıda yardımlarında, yardım paketlerine ilk konan besin maddesidir. Kişisel kullanımlar için uygun olduğu gibi gıda endüstrisinde de kullanılır. Gıda endüstrisinde kullanılmasının nedeni hem kolay depolama koşullarına sahip olması, hem de gerçek süte oranla daha uygun maliyete sahip olmasıdır.

Süt tozu; sütün içindeki sıvının hemen hemen tamamının, içindeki proteinleri ve içerdiği yararlı ögeleri yok etmeden, uygun ısıda ve basınçta buharlaştırılması ile elde edilir. Yağlı veya yağsız sütten yapılması tercihe bağlıdır. Her iki süt çeşidinden de yapılabilir.

Pastörize süt, buharlaştırma makinelerinde yüzde 50 katı madde oranı kalana kadar koyulaştırılır. Koyulaşmış olan süt, sprey kurutucular kullanılarak süt tozuna çevrilir. Bir diğer süt kurutma yöntemi ise dondurmaktır. Bu işlemde sütteki besin oranı kendini daha çok muhafaza eder, ancak bu sistem diğer kurutma yöntemlerine göre daha pahalı olduğu için pek tercih edilmez. 

Ayrıca; süt tozu yapımında hiçbir katkı maddesi kullanılmaz, tamamı sütten elde edilir. 

Süt tozları oldukça geniş bir kullanım ağına sahiptir. Ancak gerek gerçek sütten daha az faydaya sahip olduğunun düşünülmesi, gerekse güvensiz olduğunun düşünülmesi nedeniyle gerçek sütlerden daha az yaygın olsa da en çok gıda endüstrisinde kullanılır. 

Süte ulaşabilmenin ve depolamanın zor olduğu yerlerde süt tozu kullanılır. Hatta çözünen süt tozu direkt süt yerine kullanılabilir. Pastacılık, fırın ve restoranlarda, maliyetinin de avantajlı olması nedeniyle sıklıkla süt tozu tercih edilir. Bebek mamalarında, çikolata yapımlarında, pasta ve hamur işi ürünleri yaparken kıvamın tutturabilmesi ve görüntünün istenilen şekilde olması için süt tozu kullanılır. Kahve beyazlatıcıları ve kremaları da süt tozundan elde edilir. 


Süt tozunu bir bardağa koyarak suyla çözebilirsiniz. İlla sıcak su kullanmanıza gerek yoktur. Toz, ılık su ve soğuk suda da çözünebilir. Dilediğiniz miktarda süt tozunu suya ekleyerek süt elde edebilirsiniz. Süt tozunu sulandırmak için genel oran, bir ölçü süt tozuna iki ölçü su koymaktır. 

  • Toz sütün besin değeri, taze sütle aynıdır. Protein, kalsiyum, D vitamini ve A vitamini gibi kemikleri kuvvetlendiren besinler açısından zengindir.
  • Bir protein kaynağıdır ve protein ve enerji miktarını artırmak için (özellikle ekstra proteine ​​ihtiyaç duyan sağlık sorunları olan kişiler için) tariflere eklenebilir.
  • Süt tozunda bulunan ve sağlıklı miktarda kasın (veya yağsız kas kütlesinin) korunmasına yardımcı olan yüksek kaliteli protein, egzersizle birleştiğinde kilo vermeye katkıda bulunur.

Süt tozunun görünürde bir zararı olmasa da aşırı kullanımda şu zararlı etkileri görülebilir:

  • Tam yağlı süt tozları fazla kullanımda şeker hastalığına neden olabilir. 
  • Fazla süt tozu kullanımı karaciğer yağlanmasına neden olabilir. 
  • Kadınlarda selülit oluşumuna neden olabilir. 
Önceki ve Sonraki
Haberler