EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - BESLENME

Kahve hakkında bilmediğiniz 6 gerçek

Kahvenin kırk yıl hatırı vardır demişler, ne de doğru söylemişler. Kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası haline gelen kahve son yıllarda sadece kahve servisi yapan kafelerin çoğalmasıyla da yükselişte. Diyetisyen Burcu Yıldız Uğur, kahvenin sağlıklı yaşamdaki yerini ve bilmediklerinizi buseterim.com.tr okuyucuları için yazdı.

profil
Diyetisyen Burcu Yıldız Uğur
15.03.2016
Kahve hakkında bilmediğiniz 6 gerçek

Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü uzmanlarının yaptığı açıklamaya göre kahve ölüm riskinizi azaltabilir ancak bundan yararlanabilmeyi sağlayan ideal kahve ölçüsünü bilmek gerekmektedir.  Araştırma kahvenin bazı kanser türlerini azaltıp karaciğer ve beyin sağlığını artırdığını söylemektedir. 30 yıl boyunca 200 bin üzerinde sağlık uzmanı incelemelerine dayanarak, araştırmacılar günde üç ile beş bardak kahve içenlerin içmeyenlere göre erken ölüm riskinin daha düşük olduğunu belirlemişlerdir. 

Kahve hakkında bilmediğiniz 6 gerçek

Her zaman söylediğim gibi burada da denge çok önemlidir. Aşırı miktarda yani günde 5 kupadan fazla kahve tüketimi anksiyeteye yol açabilmektedir. Çok fazla kahve tüketmenin asabiyete yol açtığı kişilere de sevindirici bir haber geliyor: Kahve çekirdeği çok farklı besin ve fitokimyasallar ile yüklüdür. Kafeinli ve kafeinsiz kahvelerde aynı yararı gözlemliyoruz. Sonuç; Amerika Ulusal Sağlık Komisyonu; kahvenin tek başına ömrü uzatmak konusunda mucize olarak görülmemesi gerektiğini belirtmiştir. Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, sigarasız yaşam ile birlikte belirli miktarlarda destek olabileceği belirtmiştir. 

Kahve hakkında bilmediğiniz 6 gerçek

Kahvenin aynı zamanda kilo vermeyi kolaylaştırıldığı söyleniyor. Bazı araştırmalar kafeinli kahve içmenin kilo kaybına hafif bir katkı sağladığını belirtmektedir. Kahve bazen geçici olarak iştah bastırarak genel kalori alımının azaltılmasına yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda termojenezi (vücudumuzun gıdayı metabolize ederken ısı üretmesi )  uyarma yoluyla metabolizmayı hızlandırarak kalori yakımına da katkı sağlayabilir. Uyku düzeninizi bozmamak için öğleden önce günde iki fincan kahve içebilirsiniz.

Kahve hakkında bilmediğiniz 6 gerçek

Araştırmacılar kahvenin depresyonla savaşmaya yardımcı olduğunu fark etmişler. Ancak bunun sebebi kafein değildir. Çünkü kolalı içecekler de kafein içermekle birlikte üzüntüyü gideren o rahatlama hissini vermemektedir. Kahvenin depresyonda azalmaya yol açması içerdiği antioksidanlardan kaynaklanmaktadır.

Kahve hakkında bilmediğiniz 6 gerçek

Kahvenizi içerken içerisindekiler de büyük önem taşıyor. Bu konuda kalori alımınızı artırmamanız için içeceğiniz kahvenin şekersiz olmasına ve aromalı kahvelerin miktarına dikkat etmelisiniz. Aşağıda bazı orta boy kahvelerin ortalama kalori miktarları yer almaktadır;

Latte  180 kalori
Cappuccino 110 kalori
Caramel macchiato 200 kalori
Mocha (kremalı) 280 kalori
Çikolatalı mocha (kremalı)380 kalori
Sıcak çikolata (kremalı) 430 kalori

Kahve hakkında bilmediğiniz 6 gerçek

Yetişkinler için kafein alımı 300-400 mg’ı aşılmaması söyleniyor. Bu da ortalama 3-4 fincan kahveye eş değerdir. Fakat kahvenin içerik ve miktarına göre değişiklik göstereceği unutulmamalıdır. Aynı zamanda  kahve dışında diğer kaynaklardan da kafein alındığı unutulmamalıdır. Gebelik döneminde bu miktar değişmektedir. Ayrıca fazla kahve tüketiminin kemiklerden kalsiyum atımını artırır ve fazla kahve tüketen kişiler kalsiyum içeren gıda tüketiminde daha özenli olmalıdır.

Kahve hakkında bilmediğiniz 6 gerçek
Önceki ve Sonraki
Haberler