EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - BESLENME

Glütensiz beslenme zayıflatır mı?

Son günlerdeki sohbetlerin en popüler konusu glütensiz diyet, doğru mu yanlış mı?

profil
Diyetisyen Burcu Yıldız Uğur
22.10.2015
Glütensiz beslenme zayıflatır mı?
Glütene hassasiyeti olan ya da çölyak hastalığı olan kişiler tedavinin bir parçası olarak glüten içeren tahılları beslenmelerinden çıkarırlar. Ancak glütensiz diyet, besin hassasiyetiyle karıştırılmamalı ve bir zayıflama yöntemi olarak düşünülmemelidir.

Glütensiz beslenerek kilo vermeye çalışıp, sonrasında kendilerini daha kötü hissedip,  kilo alarak gelen danışanlarım oldu.  Ben de kafa karışıklığına neden olan bu konuda, sizlere bu konuda en sık yapılan beş yanlışı anlatmak ve nasıl çözüleceğine dair bazı ipuçları vermek istedim.

1. Glütenin ne olduğunu anlamak

Geçenlerde bir danışanım “Glütenin ne olduğundan emin değilim, ama sonuçta kötü bir şey, değil mi?” diye sordu. Sanırım bu konuda pek çok insanın kafası karışık. Ama özetlemek gerekirse glüten buğday (bulgur da dahil) arpa ve çavdar gibi diğer tahıllarda bulunan bir tür proteindir.

Çölyak hastalığı olan insanlarda az miktarda glüten tüketimi bile karın ağrısı, şişkinlik gibi hoş olamayan sonuçlar doğurabiliyor. Çölyak hastalığı testinden negatif sonuç alanlar, yani testte çölyak hastalığı çıkmayanların bir kısmın ise glüten intoleransı veya glüten duyarlılığı denilen durumdan şikayetçi olabiliyorlar. Bu kişilerde glüten tüketimi vücutta şişkinlik, gastrointestinal sorunlar,zihinsel bulanıklık ve yorgunluk gibi bazı semptomlara yol açabilir.

Ne yazık ki, günümüzde glütene olan duyarlılığı tespit etmek için herhangi bir test mevcut değil ve semptomlar stres gibi diğer yaşamsal koşullarla da ilişkili de olabiliyor. Bu da glütene olan duyarlılığın tespitini zorlaştırabiliyor. İşte bu kon

2. “Glütensiz” kavramını buğdaysız rafine edilmiş tahıllarla karıştırmak

Yukarıda da belirttiğim gibi, glüten sadece buğdayda bulunmuyor. Bugüne kadar pek çok insanın glütensiz beslendiğini duydum ancak tek yaptıkları beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tüketmeye başlamak. Bu ekmeklerde de buğday veya çavdar bulunuyor.

İyi haber bu değişiklikler sizin için çok iyi olabilir ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Çünkü rafine tahılları tam tahıllarla değiştirmek lif alımınızı artırır, doymuşluk hissi verir ve dolayısıyla daha uzun süre tokluk hissedersiniz. Ayrıca kan şekeriniz ve insülin seviyeleriniz de daha düzenli hale gelir. Kötü haber ise bütün bu iyi etkilerin glütenle doğrudan ilgisi olmaması.

3. Glütensiz beslenmenin zayıflamak olduğunu düşünmek

Bir dostunuzun, iş arkadaşınızın ya da ünlü birisinin glüteni bıraktığını söyledikten sonra aniden inceldiğine şahit olmuşsunuzdur. Glütensiz bir beslenme hayatına adım atmak incelmeye yardımcı olurken, zayıflama kısmı genel olarak simit, makarna, kraker ve hamur işleri gibi rafine karbonhidratlarla dolu besinlerden uzak durma sonucu gerçekleşir. Tüm bu besinlerden tamamen kaçınmak ve onların yerine sebzeleri, kinoa ve karabuğday gibi sağlıklı ve glütensiz tam tahılları koymak otomatik olarak karbonhidrat fazlasını kesecek, lif ve besleyici gıdaların alımı ile enerji alımını sağlayacaktır. Ancak, glütensiz beslenmek bilinçle yapılmadığında kilo alınmasına da sebep olabilir.

4. Glütensiz abur cuburlardan aşırı tüketmek

Glütensiz beslenme popülerliğini artırdığı için marketlerde bolca glütensiz seçenek bulmak mümkün. Bunlara simit, makarna, krakerler ve hamur işi gibi karbonhidrat yüklü ve bol kalorili (ama glütensiz) ürünler de dahil! Ayrıca bazı glütensiz ürünler rafine glütensiz tahıllardan üretiliyor, bu da beyaz pirinçte olduğu gibi ürünlerin lif ve besleyicilik özelliklerini azaltıyor. İşin aslı, yalnızca glütensiz bir diyete başlamak zayıflamak ve incelmek anlamına gelmiyor. Ne yediğinizin de farkına varmak ve her zaman olduğu gibi dengeli beslenmek gerekiyor.

5. Diyetin geri kalanını umursamamak

Denge zayıflamayı başarmak için oldukça önemli bir unsurdur. Makarna yerine kinoa ve esmer pirinç gibi sağlıklı tam tahıllar yiyen ancak aşırı büyük porsiyonlar tüketen ve bu yüzden zayıflamayı başaramayan pek çok insan gördüm. Birçok kişi meyve ve fındık gibi sağlıklı ve glütensiz besinlerden sınırsız miktarda tüketmenin sorun olmayacağına inanıyor. Ama ne yazık ki, vücudunuzun ihtiyacı olandan fazla ne yerseniz yiyin, bunlar doğrudan vücudunuzun depolama yerleri olan yağ hücrelerine gider.

Glüten hassasiyetiniz olsun ya da olmasın, her iki durumda da yapacağınız en önemli şey hem sağlık hem de zayıflamak için en doğru faktör olan sağlıklı, dengeli ve tam tahıllı besinlerin bulunduğu bir diyet uygulamak olacaktır.

Önceki ve Sonraki
Haberler