EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - BESLENME

Düğün öncesi kilo vermenizi sağlayacak 12 ipucu

Bir kadını kilo verme konusunda düğün kadar motive eden başka hiçbir şey yoktur. Gelinlik, Düğün fotoğrafları,balayı! Böylesine güzel anlar sizi beklerken, kiloları yüzünden endişelenmeyi kim ister ki? Diyetisten Burcu Yıldız Uğur, sağlıklı ipuçlarıyla gelin adaylarına tavsiyelerini yazdı.

profil
Diyetisyen Burcu Yıldız Uğur
25.07.2016
Düğün öncesi kilo vermenizi sağlayacak 12 ipucu

Kuşkusuz her kadın düğün gününde mükemmel görünmek ister. Eğer düğününüz, kilo ve egzersiz gibi konularda sizin için motive ediciyse, bu harika haber demektir. Hepimizin motivasyona ihtiyacı vardır ve düğün gününüzü hedef olarak görmek de bir an önce harekete geçmeniz konusunda size yardımcı olabilir. Tek sorun gelin adaylarının bir an önce mükemmel ölçülere sahip olmak istemesi sebebiyle farklı yollara başvurmasıdır. Bu metodlardan bazıları (güvenli ve sağlıklı olmasa bile) bir nebze işe yarayabilir ancak birçoğu başarısızlıkla sonuçlanır. Bu yüzden şok diyetler, diyet hapları ve aşırı egzersiz planı uzun vadede işe yaramayabilir. Çalışmalar bile evliliklerin kilo artışına sebep olabileceğini gösteriyorken, bu “kaçınılmaz” kilo alımını önlemek için beslenme ve egzersiz programınızda değişiklikler yapmayı istemez miydiniz? Bu değişiklikler sizi sadece düğün gönünüzde mükemmel görünmenizi sağlamayacak aynı zamanda birinci, ikinci ve hatta yirminci evlilik yıldönümünüzde bile sağlıklı ve zinde görünmenize yardımcı olacaktır.

Düğününüzde İnce Görünmek için İpuçları;

1.  Yediklerinizi Takip Edin.

Düğün menüsünü hazırlarken tattığınız bir kaşık çorbadan bir ısırık keke kadar tüm her şeyi takip edin. Bu “gizli” kaloriler önemsiz gibi görünse de vücudunuza yerleşir. Ayrıca, yapılan araştırmalara göre yediklerini basit bir şekilde takip eden kişilerin, takip etmeyenlere oranla iki kat daha fazla kilo verebilmektedir

2.  Kahvaltı Edin.

Kahvaltı, hazırlanması en kolay öğündür ve güne daha iyi başlamanızı sağlar. Metabolizmanızı çalıştırmak için sağlıklı bir kahvaltı tercih edin. Böylece gün içinde öğle yemeğiniz için daha yerinde seçimler yapmanız mümkün olacaktır. İşin güzel tarafı, kahvaltı etmek kilolardan kurtulmanıza da yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalar kahvaltı edenlerin sabah öğününü atlayanlara göre gün içerisinde daha az kalori aldığını göstermiştir.

3.  Egzersize Öncelik Tanıyın.

Unutmayın ki yemek, kilo verme durumunuzu belirleyen denklemin bir parçasını oluşturur. Egzersiz de bir o kadar önemlidir. Özellikle bütün bu lezzetli yiyeceklerin tadına baktığınız günlerde biraz daha kalori yakmak istiyorsanız hiç değilse bir öncekinden daha fazla çalışmaya gayret gösterin. .

4.  Destek İsteyin.

Etrafınızda sizi teşvik edecek birileri yoksa hedeflerinize bağlı kalmak zorlaşabilir. Hatta çevrenizdekiler farkında olmadan çabalarınızı sabote ediyorsa durum daha da zorlaşır. Destek almanın en iyi yolu kilo verme ve egzersiz yapma hedefleriniz hakkında çevrenizi bilgilendirmekten ve onlardan yardım istemekten geçer.

5.  Uykunuzu Alın.

Zihniniz ve programınız yapılması gerekenlerle dolu olabilir ancak her gün yeterince uyku almaya gayret ediyor musunuz? Yetersiz uyku, iştah krizlerini arttırıp kötü yemek seçimleri yapmanıza öncülük ederek kilo verme çabalarınızı boşa çıkarabilir.

6.  Gözünüzü Korkutmayın.

 Kalori alımına dikkat ettiğiniz halde kilo verirken başarısız olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak kilo verme sürecinin bir günden daha uzun bir süreci kapsadığını hatırlamanız gerekir.

7.  Şok Diyetlere Karşı Tedbirli Olun.

Hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenler genelde sağlıksız diyetlere yönelir. Bu gibi diyetler ve yanlış egzersizlerden uzak durun. Şok diyetleri genelde işe yaramaz ve elde edilen sonuçlar da kısa sürelidir.

8.  Elinizin Altında Acil Durum Atıştırmalıkları Bulundurun.

Arabanızda, çantanızda ve çekmecenizde sağlıklı yiyecekler bulundurmak açlık krizlerinizin bastırılmasına yardımcı olur ve yanlış yiyecekler tüketmenizi önler( kuru meyve, badem, fındık, ceviz, grisini, süt…) Bu taktik, iş yerinde acıktığınızda ve kurabiye kokusu sizi cezbettiğinde ya da tüm gün dışarıdayken güzel restoranlar gördüğünüzde sizin için iyi bir seçenek olacaktır. Sağlıklı alternatifleri tercih edin ve yemek aralarını kesinlikle 4 saatten fazla tutmayın.

9.  Stresi Kontrol Altına Alın.

Hangi gelin adayı detaylar, düğün planları ve hatta gelinliğinin vücuduna oturması konusunda endişelenmez ki? Unutmayın ki düğün planlarınızın olması hayatın durduğu anlamına gelmiyor. Tüm bu stres, zihin sağlığınızı ve bel çevrenizi (özellikle duygusal yemek yemeye yatkınsanız) etkiler. Gün içerisinde bir dakikalık nefes egzersizi yapmak veya duşta birkaç dakika daha fazla kalmak gibi küçük rahatlama teknikleri gününüzü olumlu yönde etkileyecektir.

10.  Su İçin.

Yapılan araştırmalar gün içerisinde fazla su tüketenlerin az tüketenlere oranla daha az kalori tükettiğini göstermektedir. Yapılan bir araştırma her öğün öncesinde bir bardak su içmenin kilo vermede etkisi olduğunu göstermiştir.

11. Yavaş Yemek.

Yiyeceklerin tadını çıkarın ve yemek yemeyi gerçek anlamda deneyimleyin. Böylece daha az yemek yiyecek, kendinizi daha uzun süre tok hissedecek ve acıktığınızı zamanında fark edeceksiniz

12.  Hedeflerinizi Hatırlayın.

Bir ısırık daha almadan veya spor salonuna gitmek yerine kısa bir uyku çekmeyi tercih etmeden önce hedeflerinizi hatırlayın. Hedeflerinize ulaşmak zaman alacak ve bu da her zaman kolay olmayacaktır. Adımınızı atmadan önce kendinize şu soruyu sorun: “Bu yapacağım, düğün gününe kadar hedefime ulaşmama yardımcı olacak mı?” Eğer cevabınız hayırsa kararınızı değiştirin. Hayatınızın ve seçimlerinizin kontrolünün tamamen SİZE ait olduğunu unutmayın.

Ve en önemlisi her zaman gülümseyin!

Önceki ve Sonraki
Haberler