İYİ HİSSET - BESLENME

Bebeklerde ek gıda döneminde dikkat edilmesi gerekenler

Bebeklerin sağlıklı büyümesi için anne sütünden sonra ek gıda dönemindeki beslenmesinin fiziksel, mental ve ruhsal gelişimi açısından oldukça önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu dönemde bebeğin hayat boyunca oluşturacağı beslenme alışkanlıklarının temeli oluşturuluyor aslında. O yüzden bu süreci doğru yönetmek çok önemli. Diyetisyen Esra Akar, bu süreçte nelere dikkat etmemiz gerektiğini yazdı

Bebeklerde ek gıda döneminde dikkat edilmesi gerekenler

Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmelidir. Anne sütünün çeşitli nedenlerden dolayı yetersiz kalması ya da verilememesi gibi durumlarda 0-6 ay yaş grubundaki bebekler onlar için hazırlanan özel mamalarla beslenmelidir. İlk 6 aylık süreci geçirdikten sonra bebeğinizin sağlığını korumak, büyümesini desteklemek ve gelişimini hızlandırmak için anne sütünün yanında ek gıdalara geçmeniz gerekir. Buna tamamlayıcı beslenme denir.

Ek gıdaya geçilse de emzirme hâlâ önemlidir ve bu süreçte de anne sütü bebeğin enerji ihtiyacının neredeyse yarısını karşılar. Ayrıca anne sütü, besin bileşenlerini kolayca emilen bir forma getirir. Ek gıda veya diğer kaynaklarda bulunmayan koruyucu faktörleri de içerir. Peki, bebeklerimizi ek gıdaya nasıl alıştırabiliriz?

  • Bebeğinize ilk defa ek gıda verirken aç olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece ek gıdaya daha çabuk alışmasını sağlayabilirsiniz.
  • 6’ncı ayda bebeklerin sindirim sistemi yeterince gelişmediği için ek gıdanın sıvı formda olması gerekir. İlerleyen aylarda gıdaları yavaş yavaş katı formlarında verebilirsiniz.
  • Bebeğiniz verdiğiniz ek gıdayı red ederse onu zorlamayın. İlerleyen zamanlarda tekrar deneyebilirsiniz.
  • Ek gıdaya alışma sürecinde besinleri azar azar vermeli ve tek gıda ile başlamalısınız. Örneğin bir çay kaşığı ölçüsü idealdir. Ayrıca aynı besini üç gün üst üste vererek alerjisi olup olmadığını test etmelisiniz.

Bebeklerin ek gıdaya geçişi ebeveynleri en çok zorlayan süreçlerden biridir. Bu dönemde bebeklerin sindirim sistemleri yeterince gelişmediği için gaz problemleri oluşabilir. Ayrıca verilen ek gıda bebeğe alerji yapabilir. İlk olarak bebeğinize elma, muz, kayısı, şeftali, armut gibi meyveleri püre haline getirdikten sonra ek gıda formunda verebilirsiniz. Balkabağı, havuç, kabak, patates, ıspanak gibi sebzelerden sebze püresi ya da sebze çorbası hazırlayıp verebilirsiniz. Ayrıca yoğurt da ilk verilen ek gıda çeşitleri arasında yer alır. Önerim, öncelikle daha az tatlı olanlardan başlamanız… Böylece bebeğiniz önce tatlıya alışıp diğer besinlere direnç göstermemiş olacaktır.


Sebze ve meyve püreleriyle bebeğinizi ek gıdaya alıştırdıktan sonra biraz daha katı besinlere geçebilirsiniz. Örneğin yumurta sarısına 7’nci aydan itibaren başlayabilirsiniz. Ancak yumurta beyazı bebeğin sindirim sistemini zorlayabilir. Bu nedenle yumurta beyazını 10-12’nci aylardan itibaren vermeniz daha iyi olacaktır. 7’nci ayın sonlarına doğru sebze çorbalarının içine yavaş yavaş kıyma ve tavuk eklemeye başlayabilirsiniz. Yeşil mercimek, kırmızı mercimek gibi kuru baklagillere 9’uncu ayda başlayabilirsiniz. 7’nci ayın sonunda şehriye, tarhana ve yayla çorbası gibi sebze çorbası alternatiflerini değerlendirebilirsiniz. Bebeğinize ilk balığını da 9’uncu ayın başında vermeye başlayabilirsiniz. Bebeklere inek sütü vermeye 1 yaşından önce başlamamanız gerektiğini de akıldan çıkarmayalım.


Büyüme ve gelişme dönemindeki bebekler besin içeriği düşük yiyeceklerle beslenirse, ihtiyaç duydukları vitamin ve mineralleri içeren yiyecekler için midelerinde yeterli alana sahip olmayabilir. Bebeklere şeker, şekerli yiyecek ve içecekler, cips, kek, dondurma, süt içermeyen kremalar ve yapay tatlandırıcı içeren yiyecekler verilmemelidir. Botulizme neden olan sporlar içerebileceğinden baldan kaçınılmalıdır. Pişirilmiş ve uzun süre bekletilmiş yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Özetle damak tadının gelişebilmesi ve besinleri tanıyabilmesi için bebeğinize biraz zaman tanıyın. Her besini beslenmesine ekledikten sonra üç gün besinin vücudunda bir etki yaratıp yaratmadığını gözlemleyin ve ardından yeni bir besinle tanıştırın.


Önceki ve Sonraki
Haberler
psikolog çift terapisi