EN ÇOK
OKUNAN
Bayram sonrası detoksu
Önce iftar ve sahurlar ardından bayram sofraları derken tartıda karşınıza çıkan birkaç kilo fazlalık sizi korkutmasın. Diyetisyen Burcu Yıldız Uğur’un verdiği bayram sonrası detoks menüsünü ile fazlalıkları atın.

Bayramlarda bütün aile beraberken bol sohbet eşliğinde zengin sofralar kurulur. Bu sofralarda ve ziyaretlerde bazen hayır demek zor olabilir ve ölçü biraz kaçabilir. Tartıda birkaç kilo fazla çıkabilirsiniz. Hemen moralinizi bozmayın. Bayramda kötü beslendiğinizi düşünüyor ve bayramda gelen fazla kilolardan kurtulmak istiyorsanız dengeli ve sağlıklı bir diyetle çözüme ulaşabilirsiniz. Detoks sırasında da kilo kaybı olur ancak hedeflenen bu olmamalıdır.

Detosk nedir?

Detoks toksinlerden arınma anlamına gelir.  Vücudumuza giren ve atık olarak dışarı atılması gereken zararlı toksinlerden kurtulmaktır. Bu görevi üstlenen başlıca organımızda karaciğerdir. Beslenme düzeni bozulduğunda ve alkol tüketimi arttığında detoks görevini yapan karaciğere yardım etmek gerekir.

Detoks nasıl yapılır?

Detoks, birçok kişinin uyguladığını gibi sadece sıvılarla beslenmek yerine, doğal ürünlerin yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmede yer alması anlamına gelmektedir. Şeker ve şekerli besinler yerine karbonhidratın en zengin kaynakları olan tam tahıllı karbonhidratları tercih etmek, sebze, meyve ve bunların suları, hayvansal ürünler yerine balık, baklagiller tüketilmelidir. Kafeinli içecekler ve alkol tüketimi yerine su ve sebze meyve suları tercih edilmelidir. Bayram sonrası halsizlik, uykusuzluk, gaz ve şişkinlik durumlarında uygulayabileceğiniz iki günlük örnek menü aniden birkaç kilo aldım diyenler için. Bu liste sağlıklı yetişkinler için örnektir. En doğrusu size özel hazırlanan listedir. Bu örnek menüyü birkaç günden fazla olmamak kaydıyla uygulayabilirsiniz.

ÖRNEK MENÜ

Sabah: 1 kase probiyotik yoğurt

2 yemek kaşığı ruşeym

½ elma

2 tam ceviz, tarçın

Ara Öğün: Beyaz çay, 10 çiğ badem

Öğle: Bol yeşillikli salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı)

2 enginar, ½ avokado

1 dilim tam buğday ekmek

Ara Öğün: 1 taze meyve, 1 bardak kefir

Akşam: Izgara somon

Salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı)

1 dilim tam buğday ekmek

Ara Öğün: 1 küçük elma ve rezene çayı

Sıvı alımını ihmal etmeyin

Bayramda tüketilen yiyecek ve içeceklerin vücuttan atılması için bol su içmek de önemlidir. Su, vücudunuzdaki ödemi azaltır. Bazen açlık hissetmenizin veya baş ağrınızın, yorgunluğunuzun sebebi susuzluk bile olabilir. Bu nedenle hem detoks yaparken hem de normal beslenmemizde yeterli su içmeye özen gösterin.

Önceki ve Sonraki
Haberler