GÜZELLİK - TIRNAK

5 adımda pratik pedikür

Yazın sandaletler veya terliklerle tüm dikkatleri üzerine çeken ayaklarınızın, daha bakımlı görünmesi sağlamak için kendinize 15 dakika ayırın ve evde kendi pedikürünüzü yapın. İşte pratik pedikür için 5 adım...

profil
Nilay Yalçınkaya
29.07.2019
5 adımda pratik pedikür

Gün boyu ayaklarınızın üstündesiniz ve bu sıcak havalarda ödem tutup şişen ayaklarınızı, akşam eve gidince biraz olsun rahatlatmak için bu yöntemi mutlaka deneyin… Geniş bir kabın içerisini soğuk suyla doldurun ve içerisine banyo tuzu atın. Özellikle top halindeki hoş kokulu olanlar işi biraz daha keyifli hale getirecek. Hatta suyun içerisine biraz da himalaya tuzu ekleyin. Ayaklarınızı bu şekilde vaktinize göre 5-10 dakika suda bekleterek rahatlatabilirsiniz.


Ayaklarınızı ve bacaklarınızı duşta kuru fırça ile fırçalayarak ya da kabak lifi ile ovalayarak kan dolaşımını harekete geçirin. Bu şekilde ayaklarınızdaki yorgunluk ve ağırlık hissini de azaltabilirsiniz. Bunu her banyoda düzenli olarak yapmayı alışkanlık haline getirin. 


Sertleşmiş derileri yumuşatmak ve ölü derilerden arınmak için önce peeling yapın. Böylece kurumuş deriler temizlenecek ve ayaklarınız yumuşacık olacak. Ardından da özellikle sertleşmiş topuklarınızı ayak törpüsü ya da topuk taşı ile ovun.


Tıpkı cildiniz gibi ayaklarınız da neme ve ekstra bakıma ihtiyaç duyar. Bu yüzden her banyo sonrası ayaklarınıza yoğun besleyici bir nemlendirici sürün. Bunu gece yatmadan önce sürün hatta ayaklarınız çok kuru veya çatlaksa üzerine çorap giyip o şekilde yatın. 


Ve geldik işin en eğlenceli kısmına. Tırnaklarınıza sevdiğiniz renkte bir oje sürerek hem ellerinizi renklendirin hem de enerjinizi yükseltin. Yaz için canlı mercan tonları, şeker pembeler ve çarpıcı kırmızılar şahane bir alternatif. ‘Yok ben sadelikten yanayım’ diyorsanız da, temiz ve bakımlı bir görünüm için tercihinizi nude tonlardan yana yapın. 


Önceki ve Sonraki
Haberler