GÜZELLİK - TIRNAK

Tırnaklara sanatsal dokunuş

Güzellik son zamanlarda bir hayli değişkenlik gösterdi; görsel şov ve sanat etkileri, güzelliğin farklı alanlarında kendini göstermeye başladı. Makyaj her daim renkli kozmetikteki yerini korusa da, tırnaklar bu görsel şovda ön plana çıkmaya başladı. Nail art, protez tırnak gibi akımlar da tırnaklarımıza adeta sanatı taşıyor. Esra Sayın, renkli tırnaklar dünyasını yazdı

Tırnaklara sanatsal dokunuş

Son birkaç yıldır uzun tırnakların popüler hale gelmesi, beraberinde birçok farklı tırnak uygulamasını popüler yaptı. Bunlardan en çok tercih edileni tabii ki protez tırnak. Özellikle protez tırnak bir çoğumuz için hayat kurtarırken, bir kısmımız için ise hala büyük bir soru işareti. Gilya Beauty Nişantaşı kurucu ortaklarından Gülay Şele, protez tırnak için “Kısaca; tırnaklarınız üzerine farklı maddelerin eklenmesi ile yapılan tırnak işlemidir. Uzun süreli kullanımı sayesinde büyük kolaylık sunar ve herhangi bir zararı yoktur. Protez tırnak; akrilik tırnak, jel tırnak ve dipping tırnak gibi seçenekler ile yapılır. İlk yapıldığında yaklaşık 2.5 ya da üç haftalık bir süreçte dayanıklılık gösterirken, ilerleyen süreçlerde ise bir aya kadar tırnaklar dayanır. Protez tırnak çıkartılırken uygulama sırasında çok dikkatli olunmalıdır. Doğru çıkartıldığında kendi tırnağımızı da güçlendirir.”

Protez tırnağın hayatımıza ilk girişi, yaklaşık 25-30 yıl öncesine dayanıyor. Protez tırnak geliştirilirken asıl amaç, tırnak yeme alışkanlığı olan kişilerin bu alışkanlığının önüne geçmekti. Bir nevi tedavi yöntemi olarak kullanılıyordu. Fakat günümüzde kadınlar protez tırnak ile hayatlarını kolaylaştırmanın yanı sıra tarzlarını, kişiliklerini veya ruh hallerini yansıtan Nail art’a da başvuruyor. Bu nedenle Nail art, son dönemde hemen her mevsimin ikonik güzellik trendlerinden biri haline geldi. Nail art’ı özellikle çalışan ve yeni nesil genç kadınlar tercih ediyor.

Protez tırnağa geri dönecek olursak… Birçok protez tırnak modeli ve çeşidi bulunuyor. En çok tercih edileni ise jel tırnak. Bu işlemde tırnağın uç kısmına protez tırnak takılıyor ve protez ile tırnak arasındaki boşluk jel ile dolduruluyor. Özel aletler ile bu jelin üst kısmı inceltiliyor ve yine özel makinelerle sertleştiriliyor. Diğer bir uygulama ise akrilik tırnak. Pembe toz pudranın sıvı ile karıştırılarak tırnak üzerine uygulanması ve fırçalar ile istenilen boy ve şekle getirilmesi ile elde ediliyor. Özel makinesi sayesinde bu pembe pudra ışık altında sertleştiriliyor ve sonrasında tırnaklarınızı rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Son olarak Dipping tırnak… Özel üretilmiş takma tırnakların tırnağa yapıştırıldıktan sonra akrilik toz pudranın tırnağın üzerine uygulanması ile elde ediliyor. Fakat bu uygulama çok da tercih edilmiyor.

Protez tırnak yapımı ortalama bir saat sürüyor. Tırnaklarınız takıldıktan sonra istediğiniz renkte oje seçebilir ya da nail art yaptırabilirsiniz. Minimalist fikirlerden 3D dokunuşlara kadar adeta sanatın bir parçası gibi görünen Nail art’ta da trendler hemen her gün değişiyor. Nude tonlar üzerine geometrik şekillerden tutun da French ombreye kadar birçok seçenekle ruhunuzun hissettiklerini tırnaklarınıza yansıtabilirsiniz. Manikür çizgileri, pırıltılı ojeler, taşlar, tırnak sticker’ları, ters french, çiçekli desenler, renkli frech, puantiyeli nail art; bunlardan sadece birkaçı… Gerisi sizin hayal gücünüze kalmış.


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog