EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Yaşlı görünen ellere gençlik kürü

Konu cildimize geldiğinde yaşlanmayı önlemek için kırışıklık önleyici serumlar, güneş koruması, nemlendiriciler kullanırız. Ama nedense aynı ilgiyi ellerimize göstermeyi genelde unuturuz. Elleriniz yeterli koruma yapılmadığında yaşınızı daha çabuk ele verir. Yeni yazımızda ellerinizin yaşlı gözükmesinin sebepleri ve bunları önlemenin ipuçları saklı!

profil
BT Ekip
30.06.2016
Yaşlı görünen ellere gençlik kürü

1. Lekeler

Birçok insan ellerdeki lekelerin yaşlandıkça oluştuğunu düşünür. Ama bu lekelerin asıl nedeni, ellerinizin güneşe karşı yeterli koruma almamaları. Özellikle 50 yaş ve üstü insanlarda daha kolay oluşan bu lekeler, güneşe fazla maruz kalmaktan oluşuyor. Her gün dışarı çıkmadan önce en az 30 SPF’li el kremi kullanabilirsiniz. Dilerseniz yüzünüze kullandığınız güneş kremini ellerinize de uygulayabilirsiniz. Zaten oluşmuş lekeler içinse leke giderici medikal kremler kullanabilirsiniz. Bu kremleri almadan önce dermatoloğunuza danışın.

2. Kırışık cilt

Zaman ilerledikçe cildinizde başlayan kırışıklıklar, ellerinizde de kendini göstermeye başlayabilir. Bunun sebebi kolajen ismi verilen proteinin zamanla azalmasından kaynaklanıyor. Bunun için dermatolog danışmanlığında kullanacağınız retinoidli kremler etkili olabilir.

3. Pul pul olmuş cilt

Yeteri kadar nem alamayan elleriniz sonunda pul pul olmaya başlayabilir. Ellerinizi eski yumuşak ve sağlıklı haline getirmek için uyumadan önce nemlendirici etkili bakım kürleri uygulayabilirsiniz. Bunun için öncelikle elinize peeling uygulayarak ölü derileri üstünden atın. Sonrasında ise ellerinize gece boyunca derinlemesine nemlendirecek bir krem sürün. Üstüne birçok markanın ürettiği özel nemlendirici etkili eldivenlerden giyin. Sabah uyandığınızda farkı hissedeceksiniz.

4.  Lekeli tırnaklar

Sararan veya kahverengileşen tırnaklar çok fazla koyu renk oje sürmekten, sedef hastalığından veya mantar ile alakalı bir problemden kaynaklanabilir. Öncelikle tırnağınıza renk veren sebebi bir doktor yardımıyla belirleyin. Hastalıkla alakalı bir şey değilse rahatlayıp harekete geçebilirsiniz. Tırnaklarınızı limon yardımıyla temizleyin ve koyu renk oje sürmeden önce muhakkak bir kat şeffaf oje sürün.

5. Kolayca kırılan tırnaklar

Fazla miktarda su ve kimyasalla etkileşim, mevsim değişikliği ve hatta genetik nedenlerden dolayı tırnaklarınız kolayca kırılabilir. Ama doğru bir çözüm ile bu sorunu azaltabilirsiniz. B vitamini kullanımı tırnaklarınızın gücünü artırır ve kırılmayı azaltır.

6. Tırnak trendi

Birçok çılgın tırnak sanatı videolarıyla dolu günümüzde modası geçmiş tırnak trendlerini uygulamayın. Sizi daha genç gösterecek renkler ve stiller denemekten çekinmeyin. 

Önceki ve Sonraki
Haberler