EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Mavi ışığın zararlarından korunun

Birçoğumuzun gün boyu ekran başında olduğu bu dönemde her gün güneş koruyucu kullanmanız gerekmediğini düşünebilirsiniz. Fakat güneş koruyucu kremlerin de içeriğinde olan bazı maddelerin, cildinizi mavi ışıktan da koruduğunu biliyor muydunuz? Online toplantıların ve izlediğimiz dizilerin cildimize olan negatif etkilerini en aza nasıl indirgeyebiliriz? Irmak Peltekoğlu araştırdı.

profil
Irmak Peltekoğlu
02.06.2020
Mavi ışığın zararlarından korunun

Hem ülkemizde hem yurt dışında dermatologlar her gün güneşten koruyucu krem kullanmanın öneminin altını çiziyor. Fakat eğer dışarı çıkmayacaksanız cildinize güneş koruyucu uygulamanız gerekmediğini düşünebilirsiniz. Fakat uzmanlara göre Güneş ışığında 15 dakika kaldığımızda aldığımız mavi ışık oranıyla bir led ışığın altında 1 saat kaldığımızda aldığımız ışık miktarı aynı*.  Güneşin yaydığı UVA/UVB ışınlarına ek olarak, dijital ekranlar da cildinizde kızarıklık, şişkinlik ve ton eşitsizliğine sebep olabilen HEV ışınları yayıyor**. Ciltteki ton eşitsizliklerinin ve kırışık oluşumunun en önemli faktörlerinden biri olan, modern dünyanın vazgeçilmezi ekranların yaydığı mavi ışık, güneşin zararlı UV ışınlarından daha derine nüfuz ederek daha kalıcı hasar bırakıyor. 

*Doç. Dr. Göktuğ Demirci

** Doç.Dr.Levent Akçay 


Cildinizi UVA/UVB ışınlarına ek olarak anti-aging özellikleriyle cildinizi HEV ışınlarına karşı da koruyan bir içerik olan Hint ginsengi gibi koruyucu içeriklerle formüle edilen güneş koruyucu kremler ile cildinizde oluşacak hasarı minimize edebilirsiniz. Withania somnifera olarak da adlandırılan Hint ginsengi ile, cildinizi hem mavi ekranların yaydığı HEV ışınlarından koruyabilir hem de aynı zamanda cildinizi canlandırır ve dış etkenlere karşı koruma bariyerini güçlendirebilirsiniz. 


Araştırmalara göre mavi ışık cildimizin erken yaşlanmasına sebep olan en önemli faktörlerden bir tanesi. Özellikle gece vakti maruz kaldığımız mavi ışınlar, cildimizin normal şartlarda kendini yenilediği bu sürede de gündüz olduğunu düşünmesine neden oluyor.* Özellikle ince ve hassas bir deriye sahip olan göz çevrenizi mavi ışıktan korumak için bu teknolojiyle geliştirilen mavi ışık kıran gözlüklerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca mavi ışığın zararlarını minimize edebilmek için özel olarak geriştirilen Estée Lauder Advanced Night Repair Eye Supercharged Complex Synchronized Recovery göz kremi gibi ürünlerle hassas göz çevrenizi mavi ışıkların zararlı etkilerinden korurken çok fazla ekrana bakmanın getirisi olan koyu halkalara karşı da yardım almış olursunuz.

*Euronews


Melazma, hiperpigmentasyon gibi etkileri olan mavi ışığın cildinize olan zararını en aza indirgeyebilmek için öncelikli olarak ekran parlaklığınızı azaltarak ve telefon görüşmelerinizde kulaklık kullanarak başlayabilirsiniz. Ayrıca cildi aydınlatıcı ve ton eşitleyici özellikleriyle bilinen C Vitamini ve ferulik asit bileşiminden oluşan C E Ferulic Acid Serum ile mavi ışığın yarattığı lekelere ve ton eşitsizliklerine çözüm bulabilirsiniz. 41% C vitamini ve ferulik asit içeriğiyle Harper’s Bazaar 2020 Anti-Aging Ödülü’ne layık görülen bu serum ile cildinizi koruma altına alabilirsiniz. 


Ciltteki kolajen üretimini azaltarak ince kırışıklıkların oluşmasını hızlandıran mavi ışık zararına karşı, özellikle ekran başında çok fazla zaman geçirdiğimiz bu günlerde cildinizi derinlemesine nemlendirmeyi unutmayın. Bunun için cildinizi, hücre yenilenmesinin en yoğun olduğu zaman, siz uyurken derinlemesine nemlendirip besleyecek bir maske olan Glamglow DREAMDUO ikili maskeden faydalanabilirsiniz. İki aşamada uygulanan DREAMSERUM ilk etapta içerdiği yüksek vitamin oranıyla cildinizi gün boyu maruz kaldığı toksinlerden arındırırken ardından uygulayacağınız DREAMSEAL ise içerdiği yüksek oranda hiyalüronik asit ve yeşil algler sayesinde cildiniz için yoğun nemlendirme sağlar ve cildinizin sabah uyandığınızda dolgun ve yenilenmiş görünmesine yardımcı olur. 

Bonus: Online toplantılarda iyi görünmenin yolları


Önceki ve Sonraki
Haberler