EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Güneş'ten korunmak için 4 neden

Güneşi çok sevsek de cilt üzerindeki olumsuz etkilerini göz ardı edemiyoruz. Durum böyle olunca güneşten korunmanın önemini bir kez daha hatırlatmak istedik. İşte güneşten korunmanız için 4 neden...

profil
Nilay Yalçınkaya
28.05.2019
Güneş'ten korunmak için 4 neden

UVA ve UVB ışınlarının cilt üzerinde oluşturduğu tahribat sonucu erken yaşlanma kaçınılmaz. İnce çizgi ve kırışık oluşumuna neden olan güneş, yaşlanma sürecinin hızlanmasına ve normalden daha erken yaşlanmanıza neden olacaktır. Bu yüzden gençliğinizi koruma altına almak için mümkün olduğunca güneşle direkt temas etmekten kaçının ve özellikle de yaz aylarında mutlaka yüksek korumalı ve anti-aging etkili güneş kremlerini kullanın. 


Cilt lekeleri üzerinde oldukça etkili bir güce sahip olan güneş, kahverengi leke ve çil oluşumunda güçlü bir faktör. Özellikle de uzun saatler güneşlenen kişilerde bu durum daha ciddi bir hal alıyor. Önce hafifçe beliren kahverengi lekeler, zamanla koyulaşarak kendini iyice belli etmeye başlıyor ve giderilmesi zorlaşıyor. Eğer lekelenmeye meyilli bir cildiniz varsa SPF 50 güneş koruyucu kremlerden ve güneşin altındayken de büyük hasır şapkalardan destek alın.


Hücre tahribatına neden olan güneş ışınları, cildin doğal savunma ve kendi kendini yenilemesini de olumsuz etkiliyor. Hafif bir güneş yanığının bile cilt yüzeyinde ciddi zarara neden olduğunu unutmayın. Cildinizi yenileyecek ve onaracak bakım ürünlerini bakım ritüelinize ekleyin. 


Her ne kadar güneşin zararlarından bahsedip, cilt lekelerinden erken yaşlanmaya neden olduğundan bahsetsek de işin çok daha ciddi kısımları var. Ultraviyole ışınları melanom cilt kanserinde esas risk faktörlerinden biridir ve deri hücrelerinin DNA'sına zarar vererek cilt kanserine neden olur. Bu yüzden konunun ciddiyetinin farkına vararak bu konuda alınabilecek tüm önlemleri faaliyete geçirmeye dikkat edin. 


Önceki ve Sonraki
Haberler