EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Cilde iyi gelen 5 madde

Kozmetik ürün satın alırken içeriklerini de dikkatlice okuyoruz. Fakat hangi ürünlerin cildimize ne gibi faydaları ya da zararları olacağını bilmediğimiz zamanlar da oluyor. Irmak Peltekoğlu, kozmetik ürünlerde bulunan ve cilde iyi gelen 5 maddeyi bir araya getirdi.

profil
Irmak Peltekoğlu
15.05.2020
Cilde iyi gelen 5 madde

Kozmetik ürün etiketlerinde Tocopherol olarak da adlandırılan E vitamini, cildi besler ve nemlendirir. Böylelikle cildin nem bariyerini kuvvetlendirerek nemi hapseder. Aynı zamanda antioksidan içeriğiyle cildi çevresel stres faktörlerine karşı korurken yağ üretimini kontrol altına alarak siyah noktaların oluşumunu azaltır. 


Ürün içeriklerini okurken karşınıza Tetrahexyldecyl ascorbate olarak da çıkabilen C vitamini, cildi aydınlatır, renk eşitlemeye yardımcı olur, kolajen üretimini destekler ve yaşlanmayı geciktirir. E vitamini gibi antioksidan özellikleriyle cildi çevresel faktörlere karşı korur ve sağlıklı hücre üretimini destekler. 

Mutlaka okuyun: Cilt yaşlanması hakkında bilmeniz gerekenler


Çoğumuzun hayatına geçtiğimiz yıllarda giren ve kısa süre içinde cilt bakımımızın vazgeçilmez içeriklerinden biri haline gelen hiyalüronik asit, nemi hapsederek cildin daha dolgun ve genç görünmesini sağlar. Kendi ağırlığının 1000 katına kadar su tutabilen hiyalüronik asit aynı zamanda yaşlanmayı geciktirici özelliklere sahiptir. 

Mutlaka okuyun: Cildiniz için 5 vitamin


Elma ve portakal çekirdeklerinden elde edilen ferulik asit, antioksidan içeriğiyle yaşlanma karşıtı bakım sağlar. C vitaminiyle birlikte kullanıldığı zaman cildi dış etkilere karşı koruyarak güçlendirir. 


A vitamini türevi olan retinol, yenileyici özellikleriyle cilt bariyerini güçlendirerek yaşlanmayı geciktirir. İnce çizgiler, kırışıklıklar, lekeler ve akneye karşı cildi korur ve ölü hücrelerin daha kolay dökülmesini sağlayarak yeni, sağlıklı derinin ortaya çıkmasını sağlar.  


Önceki ve Sonraki
Haberler