EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Cilt yaşlanması hakkında bilmeniz gerekenler (1)

Pandemi sürecinde yüklenmiş olduğumuz ağır stres, hayat alışkanlıklarımızın tamamen değişmesi, kişisel bakımlarımızın bir kısmını yaptıramamamız, antiseptik kullanımı ve sık el yüz yıkamalarımız ile deri yaşlanmamız da hızlandı. Hayatın normal akışına dönme sürecine yavaş yavaş geçmeye başladığımız bu günlerde Estetik Cerrahı Prof. Dr. Reha Yavuzer cilt yaşlanmasını yavaşlatan önerilerde bulundu.

profil
BT Ekip
12.05.2020
Cilt yaşlanması hakkında bilmeniz gerekenler (1)

Deri, deri altı adeta bir çiçek bahçesi gibidir. Düzenli sulanması gerekir. Deri kuru kaldıkça daha hızlı yıpranır. Peki deri ve deri altı nemini nasıl sağlamak lazım?


1. İyi bir nemlendirici şart: Ürüne karar vermek için idealde bilgisayarlı deri analizi yapılmasında fayda var. Şayet kararsız iseniz bu takdirde normal ciltler için olan bir nemlendirici tercih edilebilir.
 

2. Yeterli su tüketimi önemli: Günlük aktivite miktarınıza bağlı olarak 2-3 litrelik su içilmesi sağlıklı bir deri metabolizması için önemli.
 

3. Nem enjeksiyonu: 'Volite' yılda bir veya iki kez yaptırdığınızda deri altı hidrasyonunu sağlayan bir uygulama. Uygun dozda yapıldığında deri yaşlanmasında belirgin yavaşlatıcı özelliğe sahip. Kullanılan ürün, miktar ve yapılış şekli başarının anahtarı.
 

4. Saf DNA enjeksiyonu (DNA Işıltısı): Saflaştırılmış DNA enjeksiyonları deri altının nemlenmesi, beslenmesi ve kolajen üretiminin tetiklenmesini eş zamanlı olarak sağlar. DNA Işıltısı nemlendirme, serbest radikal temizleme ve biyo-uyarıcı olmak üzere üç sinerjik etkisi ile ciltte oluşan kayıpların hızlı ve doğal bir şekilde yerine konulmasını sağlar, ideale yakın bir destek ve yenilenme sürecini başlatma etkisi gösterir.
 


Derinin düzenli olarak profesyonel temizliği, üst tabakaların üzerinde biriken partikülleri uzaklaştırır ve adeta derinin nefes almasını sağlar.


1. Profesyonel temizlik:  Pandemi döneminde püskürtmeli veya vakumlu sistemler tercih edilmez. Bunun yerine manuel uygulamalar, maske ve fototerapiler ön plana çıkar.
 

2. Yüzeyel kimyasal peelingler: Meyve asitleri başta olmak üzere, nötralize edilmiş asitler ile yapılacak hafif peeling işlemleri yüzey temizliği için tercih edilir.
 

3. Nanolazer peeling: Lazer yardımı ile gerçekleştirilecek yüzeyel peeling işlemleri hem üst tabakayı temizler hem de sağladığı uyarı ile derinin yenilenmesini sağlar. Bu uygulama aynı zamanda kolajen üretimini de arttırır.


Bedenimizde kendi hücrelerimizin 10 katı kadar yaşayan baçkı canlıları barındırıyoruz. Bu canlı organizmaların yararlı olanlarına probiyotikler denilir. Probiyotikler sadece deri sağlığı için değil tüm beden fonksiyonlarımız için önemli.


1. Probiyotik takviyesi:  Beş yüzün üzerinde yararlı mikroorganizma çeşidi var. Bunlardan deri için faydalı olanları ağızdan takviye olarak almak önerilir.
 

2. Probiyotikli kozmetikler: Probiyotikli kozmetik kullanımı genç, parlak, canlı bir deri görüntüsünde yararlı. Değişik markalara ait probiyotik destekli serum ve kremleri bulmak mümkün.


Deri ve deri altının elastikiyetini, diriliğini ve güzelliğini kolajen dokumuzun kalitesine borçluyuz. Ne yazık ki 20’li yaşların sonlarından itibaren deri altı kolajen miktarımız azalmaya başlıyor. Bunu yerine koyacak girişimler önemli.
 

1. Kolajen takviyesi: Kürler halinde kolajen takviyelerinin C vitamini ve hyaluronic asit ile birlikte alınması derimizin daha canlı olmasını sağlar.
 

2. Nanolazer peeling: Lazer yardımı ile gerçekleştirilecek yüzeyel peeling işlemleri hem üst tabakayı temizler hemde sağladığı uyarı ile derinin yenilenmesini sağlar. Bu uygulama aynı zamanda kollajen üretimini de arttırır.
 

3. Saf DNA enjeksiyonu: Saflaştırılmış DNA enjeksiyonları deri altının nemlenmesi, beslenmesi ve kolajen üretiminin tetiklenmesini eşzamanlı olarak sağlar.
 

4. BBL: Geniş spektrumlu ışık teknolojisi deri altına hasar vermeden uyarı sağlayarak yeni kollajen oluşumunu arttırdığı gibi DNA üzerindeki yaşlanmaya bağlı bozulmalarıda kısmen geri çevirir. Bu nedenle genetik gençleşmedeki tek teknoloji olarak bilinir.
 

5. Yeni nesil radyofrekans: Yeni nesil radyofrekanslar eski teknolojilerden tamamen farklı. Bunlar da dokularda hasar yaratmadan kolajen üretimini tetikliyorlar.
 

6. Kolajen indüksiyon tedavisi: (Sculptra, Ellanse, Radiesse) Üç farklı ürün enjekte edildiklerinde değişen oranda kolajen oluşumunu tetiklemektedir. Bu enjeksiyon malzemeleri enjekte edildikleri bölgede deride kalınlaşma, elastikiyette artış ve genel deri kalitesinde artış sağlar.
 


Deri, deri altının beslenmesi ve sağlıklı yapısı için önemli yapıtaşları var. Bunlar arasında vitamin, mineral ve proteinleri akılda tutmak gerekli.
 

1. Vitamin enjeksiyonları: Başta C ve B vitamini olmak üzere deri altı vitamin enjeksiyonları deri yaşlanmasının yavaşlatılmasında faydalı görünüyor.
 

2. Mineral enjeksiyonları: Çinko, bakır, selenyum gibi eser elemenlerin düşük miktardaki kombinasyonları derinin parlaklığı ve renginin açıklığı için yararlı.
 

3. Protein enjeksiyonları: DNA proteinlerinin verilmesi en çok tercih edilen yöntem. Bunlardan da saflaştırılmış proteinler daha başarılı sonuçlar veriyor.


Önceki ve Sonraki
Haberler