EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

6 adımda cildinizi kışa hazırlayın

Kuru soğuklarda cildin ihtiyaç duyduğu nem oranının azalması sonucu ciltte tahriş, kızarma, kuruluk gibi sorunlar artar ve bu durum, ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Kışın oluşabilecek cilt sorunlarının önüne geçmek için yapabileceklerinizi adım adım sıraladık.

profil
BT Ekip
30.10.2017
6 adımda cildinizi kışa hazırlayın

1. Cilt temizliği

Soğuk havalarda cildinizi temizledikten sonra yüzünüzü aşırı gergin ve kuru hissediyorsanız cilt temizleme rutininizi değiştirme vakti geldi. Sabun veya alkol içerikli cilt temizleme jeli yerine makyaj temizleme sütü yada köpük formundaki ürünler tercih edebilirsiniz. Karma ve yağlı ciltler bu problemle çok karşılaşmasa da kış kuruluğuna önlem olarak salisilik, glikolik asit içerikli ürünleri fazla kullanmamaya özen göstermeli. Bu tarz ürünler cildi daha fazla kuruttuğu için soğukla birleştiğinde tahrişe neden olabilir.

2. Nemlendirmeyi unutmayın

Özellikle günlük makyajında fondötenden vazgeçemeyenlerin cilt nemlendiricisi kullanmaya dikkat etmesi gerekir. Cilt tipinize uygun nemlendiriciyi seçerek kuru soğuklarda cildinizin nem dengesini koruyabilirsiniz. Makyaj öncesi veya dışarı çıkmadan önce yoğun nemlendirme özelliğine sahip bir ürün kullanmak makyajınızda oluşabilecek çatlaklara karşı etkili bir koruma sağlayacaktır. Hassas cilt tipine sahip olanlar, gül yağı gibi organik nemlendiriciler kullanmalı. Vücut için kullandığınız body butter, nemlendirici yağ vb. ürünleri yüzünüzde kullanmayın.

3. Güneş koruyucu kullanın

UV ışınlarının zararlı etkileri yalnızca yazın değil kış aylarında da cildimizde ciddi hasarlara yol açabilir. Kış tatilinde kayak merkezlerini tercih edenlerin çantasından en az 30 SPF koruma faktörü içeren kremleri eksik etmemeleri gerekiyor. Makyajdan önce baz olarak koruma faktörlü ürünler kullanmanız ya da koruma faktörlü renkli nemlendiriciler tercih etmeniz kış boyunca sağlıklı bir cilde sahip olmanızda anahtar olacaktır.

4. Soğuktan kızaran cilde önlemler

Açık tenlilerin kışın en çok rahatsız oldukları durum kızaran yanak ve burun çevresi. Kızarıklık küçük bir bölgedeyse yeşil pigmentli renk eşitleyiciler, kapatıcıdan önce kızarıklığı hafifletmeye yardımcı olur. Geniş bir bölgede kızarıklık problemi olanlar ise yatıştırıcı ürünler kullanabilir. Yatıştırıcı özelliğe sahip nemlendirici kremler sayesinde kış soğuğuna karşı önlem alabilirsiniz. Bunun dışında haftalık bakım rutininize "nem bombası" olarak tabir edilen maskeler eklemeniz, ciltteki tahrişi en aza indirerek pullanmaya ve dökülmeye karşı sizi koruyacaktır.

5. Dudakları unutmayın

Soğuk ve karlı günlerde yüzünüzün en çok etkilenen kısmı dudaklarınız olacak. Dudakları nemlendirmeye dikkat ederseniz çatlak görünümü engelleyebilirsiniz. BT ekibin severek kullandığı dudak nemlendiricilerine henüz göz atmadıysanız, buraya tıklayın.

6. Beslenmeye özen gösterin

Cildinizin sağlıklı ürünlere en çok ihtiyac duyduğu bu günlerde bol bol su tüketimi ve meyve-sebze ağırlıklı beslenmek sizi kışa hazırlayacak. Soğuktan zarar görmüş cildin kendini onarabilmesi için sağlıklı ve dengeli beslenmek en önemli faktörlerden biri olacaktır. Vücudun kış aylarında ihtiyaç duyduğu A, C ve E vitaminlerini besinlerden sağlayamıyorsanız ek gıdalara başvurun. Ayrıca, kuru ciltlerin özellikle ihtiyaç duyduğu yağ dengesine kavuşması için Omega-3 ve selenyum içeren balık ağırlıklı besinler tüketmeniz vücudun soğuğa karşı direncini arttırır. Her gün mutlaka 2 litre su içmeyi de ihmal etmeyin!

Önceki ve Sonraki
Haberler