EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - TRENDLER

İlk buluşmada nasıl davranmalı?

Hepimizi doğru kişiyi arıyoruz. İlk buluşma uzun ve güzel bir birlikteliğin ilk adımı ama her birimizin de beklentileri farklı. Peki nasıl davranmalı? Dünya çapında milyonlarca üyesi olan OkCupid, uygulama içinde sorduğu dört soruyla ilk buluşmada kadınların ve erkeklerin nasıl davrandığını ortaya koyuyor.

profil
BT Ekip
12.06.2020
İlk buluşmada nasıl davranmalı?

“Yeni biri ile buluşmadan önce onu Google’da araştırır mısın?” sorusuna kadınların yüzde 64’ü evet cevabı veriyor. Erkeklerde ise bu oran yüzde 46. Sonuçlara göre kadınlar “stalk”lamayı severken, erkekler bilginin güç olduğunu düşünüyor. Erkeklerse daha çok ‘Ben işin gizemini kaçırmayayım’ tarafında duruyorlar. İşi oluruna bırakıp sürprizin keyfini çıkarmak isteyen kadınların oranı ise yüzde 35.


Hesap ödemek, bazen arkadaşlar arasında bile bir çözülmesi gereken çetin bir probleme dönüşür. Romantik bir buluşmada ise bu durum daha da karmaşık bir hal alır. Verilere bakacak olursa “hesabı erkek öder” klişesi çoktan tarihe karışmış durumda. Türklerin yüzde 42’si hesabı bölüşmek istiyor. Bu durumu önemsemeyenlerin oranı ise yüzde 35. Kadın erkek dağılımına göre ise Türk kadınların bu konuda erkeklerden bir adım önde. Kadınların yüzde 57’si hesabı bölüşmek gerektiğini düşünürken %33’ü de kimin ödediğini umursamıyor. Erkeklerinse sadece yüz 35’i hesabı bölüşmekten yana yüzde 26’sıysa hesabı kesinlikle erkeğin ödemesi gerektiğini söylüyor.


Pek çok konuda farklı düşünebilen kadın ve erkekler bu konuda birleşiyor. Türklerin %95’i ilk buluşmanın kesinlikle baş başa olması gerektiğini düşünüyor. Görünüşe göre kadınlar ve erkekler birini tanımanın en iyi yolunun, kafa dağıtan arkadaşlardan uzakta, baş başa geçirilen bir randevu olması gerektiğinden yana. ‘Grup olarak buluşalım, üzerimizde baskı olmasın’ diyenlerin oranı yok denecek kadar az (yüzde 4).


Konuşkan olmak doğuştan mı gelir yoksa sonra mı kazanılır bilinmez ama kadınlar için ilk buluşmada sessiz olmamak oldukça önemli. Verilere göre sessiz bir kadının sessiz bir erkekten daha çok şansı var. Kadınların %73’ü, ‘Sessiz biriyle buluşur musun?’ sorusuna ‘Hayır’ cevabını veriyorlar. Erkeklerinse yarısından fazlası (%55) için suskun olmak ilk buluşmada bir problem değil.

Mutlaka okuyun: Sağlıklı ilişkiler sürdürebilmenin 5 yolu


Önceki ve Sonraki
Haberler