EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Toplumsal bir ağıt: İçimde Yanan Nehir

Yazar Demet Cengiz ikinci romanı ‘İçimde Yanan Nehir’ ile yeniden okur karşısına çıktı. ‘Öyküsünü susanlar’ için yazılan roman, toplumsal bir ağıt olma niteliğinde. Cengiz, sürükleyici kurgusu ve büyülü diliyle yeniden okurların ruhunu derinden sarsıyor

Toplumsal bir ağıt: İçimde Yanan Nehir

Daha önce yayınlanan kitaplarıyla, etkileyici kalemi ve büyülü diliyle tanınan Demet Cengiz, ‘İçimde Yanan Nehir’ kitabı ile yeniden okurlarıyla buluşuyor. 

Yazarın ilk romanı ‘Adımı Deniz Koydular’ ile tanıştığımız karakterlerin çarpıcı ve iç parçalayan öyküleri bu romanda da ruhunuzu sarsmaya devam ediyor. Yine biyografik roman niteliği ile ön plana çıkan eser, bu kez Deniz’in ikizi Yeter’in ve ilk aşkı Nile’ın yaşam öykülerini merkezine alırken, gündeme getirilmekten korkulan evrensel birçok insanlık problemine ve özellikle de Türkiye’de görmezden gelinen aile içi şiddet, cinsel istismar, ağır yoksulluk gibi konulara başarıyla değiniyor. 

Sürükleyici kurgusu ve başarılı dil kullanımı ile okurunu derinden etkilemeyi başaran Demet Cengiz’in yine İnkılâp Yayınevi’nden çıkan ikinci romanı ‘İçimde Yanan Nehir’, Türk romanının biyografi türüne değeri yadsınamaz bir katkı. 

Türkiye’nin Marquez’i olarak anılan Demet Cengiz, büyülü gerçekliğin dünyadaki en önemli temsilcilerinden biri olmaya aday.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog