EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Özel röportaj: Oscar ödüllü animasyon sanatçısı ve yönetmen Glen Keane ile Over The Moon'u konuştuk

Kariyerine Oscar dahil olmak üzere pek çok ödül sığdıran, Küçük Denizkızı, Güzel ve Çirkin, Aladdin, Pocahontas, Tarzan gibi efsanevi animasyon karakterilerine hayat veren ve Walt Disney dünyasına katkıları nedeniyle 'Disney Legend' ünvanını alan Glen Keane ile özel bir röportaj yaptık. Türkiye'den 23 Ekim'de Netflix'te yayınlanacak olan Over The Moon yapımına özel olarak düzenlenen basın etkinliği için davet alan üç platformdan biri olan Buseterim.com.tr adına editörümüz Çağla Meknuze'nin gerçekleştirdiği röportajı paylaşıyoruz.

profil
BT Ekip
16.10.2020
Özel röportaj: Oscar ödüllü animasyon sanatçısı ve yönetmen Glen Keane ile Over The Moon'u konuştuk

Çağla Meknuze:  Filmografinizde bulunan, bugüne kadar yarattığınız karakterlerden hangisi favoriniz ve neden?

Glen Keane: İmkansız görünenin mümkün olduğuna inanan karakterlerle aramda bir bağ var. Ariel; bir denizkızı ve karada yürüyüp nefes alabileceğine inanıyor, ki bu imkansız! Güzel ve Çirkin’deki Çirkin;  yaratığa dönüşen bir prens ve öylesine güzel birine aşık oluyor. Bu da imkansız görünüyor. Ve Over The Moon’daki Fei Fei’de aynı karşı konulamaz, kararlı kıvılcımı buluyorum. Herkes tarafından var olmadığı söylenen bir Ay Tanrıçası ile buluşmak için roket inşa ediyor ve Ay’ın karanlık yüzüne gidiyor. Son derece kararlı! Görülemeyenleri görüyor, bu konuda doğuştan yetenekli; annesinden gelen bir armağan. Canlandırdığım karaktere bu açıdan çok bağlıyım. Sanırım ben de böyle hissediyorum, kendi hayatımı böyle yaşamaya çalışıyorum. Fei Fei ile ortak noktam bu…


Çağla Meknuze: Günlük hayatta size en çok ne ilham verir?

Glen Keane: Sanırım ‘iyi bir şey geliyor’ düşüncesi… Beklenmeyeni bekliyorum. Müthiş bir şeyin meydana gelmesini ümit ediyorum. Dear Basketball’da böyle oldu. (2018’de En İyi Kısa Animasyon Oscar’ını aldığı yapım) Bir gün Kobe (Bryant) beni aradı. Onu tanımıyordum… ‘Ne? Böyle bir şey hiç düşünmemiştim’ dedim. Ve bu filmi hayata geçirirken işte az önce bahsettiğim şeyleri yaşadık. Film festivallerinde yer aldık… Over The Moon da benzer şekilde gerçekleşti. Netflix ekibi bana senaryoyu bir armağan gibi verdi ve ‘Glen bunu sen yönetmelisin’ dediler. Senaryoyu okuduğumda ‘bunu yapmak için doğmuşum’ dedim. İşte bu güven duygusuyla yaşıyorum; Tanrı’nın ellerinde bekleyen bir armağan olarak yaklaşan müthiş bir şey var! Hayatı böyle yaşıyorum…


Çağla Meknuze: Over The Moon’un yapım aşamasında sizi en çok ne heyecanlandırdı?

Glen Keane: Müthiş insanlardan oluşan bu ekiple çalışmak… Yakın çalıştığım yapımcılarımız; Çinli Peilin Chou ve Koreli Gennie Rim… İkisi de çok etkileyiciydi ve çevremde Asyalı yeteneklerden oluşan bir ekip inşa ettiler. Çin kültürüyle tanışmaya, harmanlanmaya ihtiyacım vardı. Çin’e gittiğimizde ise o müthiş aile sofrasında oturduk! Herkes masanın etrafındaydı, yemekler çok çok güzeldi. Hem yemekler hem de kuşaklar arasındaki saygı çok önemliydi. Öte yandan teknoloji de inanılmaz! Daha önce deneyimlemediğim böyle bir dünyayı bana anlatan, bana yardımcı olan bu insanlarla çalışmak büyüleyiciydi.


Mitolojik bir Ay Tanrıçası’nın varlığını babasına kanıtlamaya çalışan kararlı ve bilime meraklı küçük bir kız çocuğu olan Fei Fei, inşa ettiği roketle uzaya çıkar. Ay’a ulaştığında beklenmedik bir macera yaşar ve fantastik yaratıklarla dolu yeni bir diyar keşfeder. Oscar® ödüllü film yapımcısı Glen Keane’nin yönettiği Bir Ay Masalı (Over the Moon) hayal gücünün sınırlarını zorlayan heyecan dolu bir müzikal macera.

Gösterim Tarihi: 23 Ekim 2020

Yönetmen: Oscar® ödüllü Glen Keane (Dear Basketball)

Yapımcılar: Gennie Rim (Dear Basketball) ve Peilin Chou (Abominable)

Senarist: Audrey Wells (The Hate U Give)

Yardımcı Yönetmen: Oscar® ödüllü John Kahrs (Paperman)

Yürütücü Yapımcılar: Janet Yang (The Joy Luck Club), Glen Keane, Ruigang Li, Frank Zhu, Thomas Hui

Müzikler: Christopher Curtis (Chaplin), Marjorie Duffield, Helen Park (KPOP)

Film Bestecisi: Oscar® ödüllü Steven Price (Gravity)


1954 doğumlu olan Glen Keane, Philadelphia'da (ABD) dünyaya geldi. Animasyon sanatçısı, illüstratör, yazar ve yönetmen olan Keane, Küçük Denizkızı, Güzel ve Çirkin, Aladdin, Pocahontas, Tarzan gibi efsanevi animasyon karakterilerine hayat verdi. 2013'te Walt Disney dünyasına katkıları nedeniyle 'Disney Legend' ünvanına değer görüldü. 2017'de Kobe Bryant'ın yaşam öyküsü üzerinden hayata geçirdiği Dear Basketball ile En İyi Kısa Animasyon Film dalında Oscar kazandı. Over The Moon Glen Keane'in yönetmenliği üstlendiği en son yapım.

Bonus: Netflix'te en çok izlenen 10 film


Önceki ve Sonraki
Haberler