EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Online etkinlik ajandası (4-5 Temmuz)

Temmuz ayını film festivalleri, sergiler ve özel röportajlar ile karşılıyoruz. Hafta sonu için online ve ücretsiz 4 seçeneği bir araya getirdik.

profil
BT Ekip
04.07.2020
Online etkinlik ajandası (4-5 Temmuz)

‘A la carte’ sinema keyfi için hazır mısınız?

Institut français sinema kataloğunda bulunan onlarca kısa ve uzun metrajlı filmi 13 Temmuz'a kadar online ve ücretsiz olarak izleyebilirsiniz. Gençlik, yetişkin,animasyon, kurgu, belgesel….IF Cinéma’da herkese uygun bir film mutlaka var. Takip etmek için buraya tıklamanız yeterli. 


Farklı tekniklere odaklanan sergi serileri düzenleyen Mixer, ‘’Art on Screen’’ sergisi kapsamında Türkiye'den altı sanatçının farklı ülkelerden takip ettiği sanatçıları Mixer web sitesi üzerinden izlenebilecek bir seçkide bir araya getiriyor. Bilgisayar ortamında üretilen ve ekranlar aracılığıyla izleyici ile buluşan video çalışmalar, dış dünya ile etkileşimimizin azaldığı ve çevrimiçi ağlar aracılığıyla temas kurduğumuz bu sürece yakından tanıklık ediyor.


İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün elyazmaları koleksiyonundan önemli bir seçkiyi içeren “Hafıza-i Beşer” sergisi, Google Arts and Culture üzerinden çevrimiçi ziyarete açıldı. Dijital sergi düzeninde ziyaretçiler, galeri ortamında ancak vitrin ardında görebildikleri yazmaları en ince ayrıntısına kadar inceleme fırsatı bulurken, sergiye eşlik eden videoları da metinlerle diyalog halinde izleyebiliyor. 

“Hafıza-i Beşer”, Van Kalesi’ni beklerken yazma kopyalamaya fırsat bulan muhafız İbrahim Ağa’yı, divanı elden ele gezmiş Zübeyde Hanım’ı, kendi yazmasını düzelten Fransa Sefiri Yirmisekiz Çelebi Mehmed Efendi’yi, esere “yazan yanlış yazmış” diye müdahale eden Kilisli Rıfat'ı, yazdıkları ayıplanmış, yasaklanmış ama kulaktan kulağa anlatılmış Enderunlu Fâzıl’ı, yazmayı koruması için yazılmış “Ya Kebikeç” duasını, bunu umursamadan karnını doyurmuş kâğıt kurdunu ve yüzlerce meşhur ya da isimsiz yazarı ve okuru bir araya getiriyor.

“Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler” sergisini Google Arts and Culture’da çevrimiçi ziyaret etmek için tıklayın.


İstanbul Bienali, daha önce İstanbul Bienallerine katılan sanatçılarla işbirliği yaparak her hafta iki sanatçı filmini yedi günlüğüne ücretsiz olarak dijital erişime açmaya devam ediyor. Sanatseverler otuzu aşkın filmin yer aldığı seçkiden her hafta iki filmi, 3 Nisan’dan beri İstanbul Bienali’nin web sitesinden ve İKSV Vimeo hesabı üzerinden izleyebiliyor. Temmuz ayının ilk kaydında ise Işıl Eğrikavuk (11. İstanbul Bienali) ve Phillip Zach (16. İstanbul Bienali) karşımıza çıkıyor. 

Bonus: 5 online tiyatro önerisi


Önceki ve Sonraki
Haberler