EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

En iyi 10 Tom Cruise filmi

Tom Cruise bugün 58. yaşını kutluyor... Ünlü yıldızın imza attığı yapımlar arasından en yüksek IMDB puanına sahip 10 filmi bir araya getirdik.

profil
BT Ekip
03.07.2020
En iyi 10 Tom Cruise filmi

IMDB puanı: 8.0

Yönetmen: Paul Thomas Anderson
Oyuncular: Tom Cruise, William H. Macy, Julianne Moore

Birbirinden bağımsız 10'a yakın insanın trajik hayat hikayesini bir noktada buluşturan film 3 dalda Oscar'a aday gösterildi. Tom Cruise bu filmdeki rolüyle Altın Küre'ye değer görüldü.


IMDB puanı: 8.0

Yönetmen: Barry Levinson
Oyuncular: Dustin Hoffman, Tom Cruise, Valeria Golino

Sinema tarihinin modern klasiklerinden biri olarak kabul gören 'Yağmur Adam'da Dustin Hoffman ve Tom Cruise müthiş bir ikili olarak karşımıza çıkıyor. Dustin Hoffman canlandırdığı otizmli karakter ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar'a değer görüldü.


IMDB puanı: 7.9

Yönetmen: Doug Liman
Oyuncular: Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films tarafından neredeyse tüm dallarda ödüle değer görülen yapımda Tom Cruise karşımıza uzaylı istilasına karşı mücadele veren ve defalarca ölüp dirilen bir asker olarak çıkıyor. 


Yönetmen: Christopher McQuarrie
Oyuncular: Tom Cruise, Henry Cavill, Rebecca Ferguson

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films tarafından Tom Cruise'a En İyi Erkek Oyuncu ve yapıma ise En İyi Macera Filmi ödüllerini kazandıran film Görevimiz Tehlike serisinin altıncısı.... Paris'te geçen filmde 55 yaşındaki Tom Cruise'un yaşına göre şaşırtıcı fiziğine ve performansına tanık oluyoruz. 


Yönetmen: Rob Reiner
Oyuncular: Tom Cruise, Demi Moore, Kevin Bacon, Jack Nicholson

Tom Cruise'un şöhret kazandığı yapımda Tom Cruise donanma avukatı Daniel Kaffee'yi canlandırıyor. Kariyeri boyunca taraflar arasında uzlaşma sağlayan avukat aldığı son davada donanma içinde geçen çözümü zor bir cinayet davasından sorumludur. 


IMDB puanı: 7.7

Yönetmen: Edward Zwick
Oyuncular: Tom Cruise, Billy Connolly, Tony Goldwyn

Bir Amerikan askerinin Japonya'da samuray kampında adım adım dönüşümünü izlediğimiz filmin hem senaryosu hem de görüntüleri oldukça etkileyici... 


IMDB puanı: 7.6

Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular: Tom Cruise, Kathryn Morris, Colin Farrell

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films tarafından neredeyse tüm ödüllere değer görülen yapım Spielberg'ün son yıllarda imza attığı en önemli filmlerden. Yapım psişik güçlere sahip kahinler ve bazı teknolojik aygıtlar yardımıyla cinayetlerin daha işlenmeden farkedilip suçluların yakalandığı bir zamanda geçiyor.


IMDB puanı: 7.6

Yönetmen: Neil Jordan
Oyuncular: Brad Pitt, Tom Cruise, Antonio Banderas 

Başrol oyuncuları Brad Pitt, Tom Cruise, Antonio Banderas ile göz dolduran film 90'lı yılların ikonik yapımlarından. Aşk, ölüm, ölümsüzlük ve açlığa dair epik bir vampir hikayesi...


Yönetmen: Michael Mann
Oyuncular: Tom Cruise, Jamie Foxx, Jada Pinkett Smith

Kendisini bir anda cinayetlerin içinde bulan bir taksi şoförünü anlatan film iki dalda Oscar adaylığına sahip... Tom Cruise bu yapımda d aoldukça karizmatik bir karakter olarak karşımızda. 


IMDB: 7.5

Yönetmen: Toni Myers
Oyuncular: Tom Cruise, James Arnold, Michael J. Bloomfield 

Uzay yolculuğuna çıkan astronotların çalışma koşullarına şahit olduğumuz belgesel yapıma Tom Cruise ses veriyor. NASA'nın desteğiyle çekilen film ünlü oyuncunun kariyerindeki farklı seçimlerden...

Bonus: En iyi 10 Tom Hanks filmi


Önceki ve Sonraki
Haberler