Kapalıçarşı’da nefes kesici takip sahnesinin yaşandığı ‘Büyük Kaçış’ filmi, iPhone 14 Pro ile çekildi

Kapalıçarşı’da çekilen ‘Büyük Kaçış’ filmi, yeni iPhone 14 Pro’nun inanılmaz çekim becerilerini gözler önüne seriyor. Çekimlerde iPhone kamerasının 5 farklı özelliğine odaklanıldı: Hareket modu, Sinematik mod, Makro çekim, loş ışık ve ağır çekim

Kapalıçarşı’da nefes kesici takip sahnesinin yaşandığı ‘Büyük Kaçış’ filmi, iPhone 14 Pro ile çekildi

‘Büyük Kaçış’, iPhone 14 Pro'nun inanılmaz kamera yeteneklerini Türkiye'nin en destansı mekanlarından biri olan Kapalıçarşı'da sergiliyor. Kullanıcılara iPhone 14 Pro'nun kamerası ile neler yapılabileceğini göstermeyi ve ilham vermeyi amaçlayan destansı ve aksiyon dolu film; iPhone 14 Pro'nun beş özelliğini sergiliyor: Aksiyon modu, sinematik mod, makro çekim, loş ışık ve ağır çekim.

Film, 18 Haziran’da saat 14:30’da apple.com/tr ve YouTube'da canlı yayınlandı.

iPhone ile çekilen ‘Büyük Kaçış’, iPhone 14 Pro'daki kameranın yetenekleriyle neler yapılabileceğini göstererek Türkiye'nin genç neslini güçlendirmeyi ve onlara ilham vermeyi amaçlıyor. Film; Kapalıçarşı'nın dar sokaklarında koşuşturma, zıplama ve itiş kakışları yakalamak için Hareket modunun gelişmiş sabitleme yeteneklerinden, daha sürükleyici bir hikaye için odağı sorunsuz bir şekilde değiştirmek için Sinematik moddan, en küçük detayları bile vurgulayan makro çekim özelliğinden, aksiyon sekanslarında dram yaratmak için ağır çekimden ve çeşitli aydınlatma koşullarında dinamik video için inanılmaz loş ışık performansından yararlanıyor.

Türkiye'nin kültürel mirasından ilham alan film, yaratıcı bir yaklaşımla eski ve geleneksel olanı taze ve havalı bir şeye dönüştürüyor ve seyirciyi Kapalıçarşı'yı yeni bir şekilde deneyimlemeye davet ediyor.

‘Büyük Kaçış’, üstün düzeyde kovalama hissini yaşatmak için Türkçe ezgilerle dolu bir müzik unsuruna da sahip. Bunun için ünlü müzik grubu Altın Gün dinleyicilerin akıllarından çıkaramayacakları bir melodi besteledi.

  • iPhone’un teknolojisinin bu kadar erişilebilir olması inanılmaz. Hepimizin film yapımında yararlanabileceği özellikler var. Bu küçük aygıtlara sığan özellikler gerçekten inanılmaz ve her seferinde daha da iyi hale geliyor. 
  • iPhone 14 Pro, muhteşem filmler çekmek için gereken tüm ekipmana sahip. Ben sinema okurken, çekim yapmaya başlayabilmek için bile çok fazla ekipmana ihtiyaç duyardık. Şimdi, cebinize sığan bu aygıtla her yerde çekim yapabiliyorsunuz.
  • Çekimin başında iPhone kullanacağım için biraz endişeliydim. Ancak, test ettikten sonra güvenim arttı ve aygıtın aslında çok fazla potansiyele sahip son derece güvenilir bir araç olduğunu anladım.
  • Hareket modu! Sanki aygıta entegre bir gimbal var. Kullanması çok kolay. Çekim sırasında kamera sallansa bile görüntüyü sabitleyerek harika sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Yüzey ne kadar engebeli olursa olsun fark etmez. Kaykay çekimi yaptığımız için bu modun bize çok büyük yararı oldu. Bununla isteyen herkes çılgın bir aksiyon sahnesi çekip filmlerine profesyonel bir hava katabilir. 
  • Bir yönetmen gözüyle, Sinematik moda da bayıldım. Çekimi yaptıktan sonra odağı ayarlayabiliyorsunuz ki eğer anı kaçırdıysanız bu size harika bir olanak veriyor. 
  • Oyunculuk kariyerimde analog film ile çekilen uzun metrajlı yapımlar, dijital kameralar ile çekilen uluslararası büyük prodüksiyonlar geride kalmışken, her sabah uyandığımda elimin gittiği, yolda yürürken cebimde taşıdığım iPhone ile çekilen bir filmin parçası olmak tanıdık bir dost ile ayaküstü edilen lezzetli bir muhabbet gibiydi.
  • Normalde rol yaparken önünüzdeki devasa kameranın üstünlüğünü hissedersiniz. iPhone ile bu hiyerarşi kayboldu sanki. Rol ve gerçek arasındaki dengeyi kurmak bir aktör için zordur. iPhone bu konuda bana epey yardımcı oldu.
  • Artık herkesin kaliteli filmleri hangi koşulda olursa olsun eskiye nazaran çok daha zahmetsizce çekebileceğini, hayal güçlerine güvenen hikaye anlatıcılarının önlerinden birçok yükün kalktığını gördüm.
  • Yaratıcı profesyoneller hayal güçlerini birçok farklı yolla genişletmek için Hareket modu ve Sinematik mod gibi iPhone özelliklerini de kullanabilir. İster 30 saniyelik bir anı, ister 20 dakikalık bir filmi sektör standartlarında çekebilirsiniz artık. Günümüzde bir derdi içinizden çıkarıp anlatmak ya da bir anıyı insanlarla paylaşmak iPhone ile hem görsel, hem işitsel olarak eskiye nazaran çok daha zarif.
  • Şu an kendimi iPhone’un ağır çekim özelliği ile çekilmiş bir videoda konfetiler patlatırken; bu projede çalışan herkese “Teeeeşeekküüürleeer” derken hayal ediyorum.
Önceki ve Sonraki
Haberler