EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

İzlemeniz gereken 5 salgın filmi

Corona virüsünü endişeli bir şekilde takip ettiğimiz şu günler, bilimkurgu sinemasının dikkat çeken salgın filmlerini izlemek için ideal. Yakın dönemin en ilgi çekici örneklerini bir araya getirdik.

profil
BT Ekip
21.02.2020
İzlemeniz gereken 5 salgın filmi

İngiltere'de bir araştırma laboratuarındaki şempanzelerden yayılan ölümcül bir virüs tüm ülkeyi tehdit altına alır. Askerler tarafından sığınağa taşınan insanlar arasında ise çok daha ciddi başka sorunlar çıkar. Film John Murphy imzalı soundtrack ile de hafızalarda yer ediyor. 2002 yapımı film En İyi İngiliz Bağımsız Filmi de dahil olmak üzer pek çok ödül aldı.

Yönetmen:  Danny Boyle
Oyuncular: Kim McGarrity, Cillian Murphy, Naomie Harris


İlişkilerde bağlanma sorunu yaşayan usta şef Michael ile uzun zamandır özel hayatına kimseyi sokmayan işkolik doktor Susan karşı konulmaz bir şekilde yakınlaşırken insanların duygularını yok eden bir salgın hastalık tüm dünyada yayılmaya başlar. İnsanlar duyularını ve sevme yeteneklerini kaybederken dünyada son aşk belki de Michael ile Susan arasında yaşanmaktadır. BAFTA adaylıkları bulunan film, Edinburgh Uluslararası Film Festivali'nde En İyi Film seçilmişti.

Yönetmen: David Mackenzie
Oyuncular: Ewan McGregor, Eva Green, Ewen Bremner


Yıldız oyuncu kadrosuyla ve kült yönetmen Steven Soderberg ile heyecan uyandıran film hava ve solunum yoluyla kolayca geçen ve insanları birkaç gün içinde öldüren, ölümcül bir virüsü konu alıyor. Dünya çapında uzmanlardan oluşan medikal bir ekip, bir yandan salgına çare bulmaya çalışırken bir yandan da virüs kadar tehlikeli olan panik ortamını kontrol altına almaya çalışmaktadır. Toplumsal hayat kaosa dönüşmüştür.

Yönetmen: Steven Soderbergh
Oyuncular: Marion Cotillard, Matt Damon, Laurence Fishburne


Bruce Willis ve Brad Pitt'in kariyerlerinde önemli bir dönüm noktası olan film türünün en önemli örneklerinden. Dünyada insanlığın yok olmasına neden olacak kadar tehlikeli bir virüs milyarlarca kişinin ölümüne yol açar. Geriye kalan az sayıdaki insan yer altlarına kurdukları barınaklarda yaşamlarını sürdürür. Bu sırada virüsün yok olması için çalışan bilim insanları, zamanda geriye gidebilecekleri bir zaman makinesi yaparlar. Test sürüşü için eski bir mahkum olan James Cole gönüllü olur. James kendisini yedi yıl geride, bir akıl hastanesinde bulur. Akıl hastanesinde gelecekten geldiğini ve misyonu olduğunu anlattığında ise hiçbir şekilde inandırıcı olmaz.

Yönetmen: Terry Gilliam
Oyuncular: Bruce Willis, Madeleine Stowe, Brad Pitt, Christopher Plummer


2027 yılında distopik bir yakın gelecekte geçen filmde dünyada üreme durmuştur. 18 yaşında olan gezegenin en genç insanının ölümü tüm dünyada umutsuzluğun artmasına neden olur. Yok olan doğa, kıtlık, demokrasilerin askeri sistemlere dönüşümü, mülteic krizi gibi sorunları 2006'da gündeme getiren film 3 dalda Oscar adaylığı ve En İyi Film dalında BAFTA sahibi.

Yönetmen: Alfonso Cuarón
Oyuncular: Clive Owen, Clare-Hope Ashitey, Julianne Moore

Bonus: IMDB'ye göre En İyi 10 Film


Önceki ve Sonraki
Haberler